Godziny otwarcia: pn - pt 8.00 - 20.00
logo

FAQ

Tlenoterapia hiperbaryczna - komora hiperbaryczna FAQ

Czyli, co powinieneś wiedzieć o tlenoterapii hiperbarycznej. Pytania i odpowiedzi.

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) polega na wzbogacaniu organizmu w czysty tlen podawany pod ciśnieniem wyższym niż to w otoczeniu. 

Pacjent oddycha czystym tlenem podawanym z koncentratora, za pomocą wąsów lub maski tlenowej. W komorze ciśnienie podnosi się do 1,5 ATA.

Głównym efektem jest podniesienie ciśnienia parcjalnego tlenu w tkance. Zwiększenie ilości tlenu, zarówno we krwi, jak i w osoczu, powoduje lepsze ukrwienie tkanek, w tym tkanki mózgu. Przyspieszony metabolizm eliminuje dużą ilość toksyn, które mają swój udział w rozwoju wielu chorób.


Istnieje ponad 100 wskazań do tlenoterapii hiperbarycznej, znajdziesz je: TUTAJ


Naukowcy doszli do wniosku, że większość dolegliwości, z jakimi zmagają się współcześnie ludzie, jest spowodowanych niedoborem tlenu na poziomie komórkowym. Zanieczyszczone powietrze, przetworzona żywność i płytkie oddychanie – to wszystko może prowadzić do przewlekłego niedotlenienia organizmu. Taki stan daje toksynom możliwość rozwoju i osłabienia całego układu odpornościowego. Chociaż większość tlenu przyjmujemy z powietrza wokół nas, głębokie wdychanie i wydychanie nie wystarczają do poprawienia stanu niedotlenionych komórek. Terapie oksydacyjne generują ilość tlenu niezbędną do zwalczania chorób i opóźniania procesu starzenia.


Istnieje ponad 100 wskazań do tlenoterapii hiperbarycznej, znajdziesz je: TUTAJ


Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej


Na początku odbędą się konsultacje ze specjalistą, podczas których zostanie zaplanowany cykl zabiegów w komorze hiperbarycznej. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, w zależności od potrzeb trwa 1–1,5 godziny.

Wykwalifikowany personel włącza komorę, regulując odpowiednie dla pacjenta tempo kompresji. Macie ze sobą stały kontakt wzrokowy przez przeźroczystą szybę, możecie też ze sobą rozmawiać poprzez wbudowany intercom.


Przy wykonywaniu zabiegów hiperbarycznej terapii tlenowej nie zaobserwowano żadnych niebezpiecznych działań niepożądanych. Podczas wzrostu i spadku ciśnienia w komorze może dojść do nieznacznego zatkania uszu, podobnie jak przy starcie i lądowaniu samolotu lub schodzeniu pod wodę. Jest to normalny objaw, który zniwelujesz, przełykając ślinę lub popijając wodę w trakcie kompresji i dekompresji komory.

Do komory zaleca się wygodny, niekrępujący ruchów, przewiewny strój. Strój powinien być wykonany z nieelektryzujących się materiałów, najlepiej bawełny. Podczas zabiegu można mieć ze sobą przedmioty, które umilą czas i pozwolą się zrelaksować, takie jak książka czy gazeta.

Inhalacje wodorowe są innowacyjną oraz bezpieczną formą terapii - skorzystać z nich może każdy. Terapia wodorem nie ma przeciwwskazań, więc kwalifikuje się do niej każdy kto chce zachować w pełni swoje zdrowie. To również niewymagająca przygotowania forma leczenia wielu schorzeń.Terapia w komorze hiperbarycznej jest bezpieczną i nieinwazyjną formą terapii, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania.

Skutki uboczne mogą pojawić się jeżeli zabieg jest zbyt długi i prowadzony w zbyt wysokim ciśnieniu.

Wtedy mogą wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty.


Przeciwwskazania:


Bezwzględne: 

Nieleczona odma – jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania HBO.

Przed rozpoczęciem leczenia w komorze hiperbarycznej konieczne jest odbarczenie

odmy.


Lek Bleomycyna: nasila toksyczne działanie tlenu na płuca. Leczenie Bleomycyną, nawet

przebyte dawno, jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do HBO.


Względne: wymagają konsultacji z lekarzem

 1. infekcje górnych dróg oddechowych (np. angina, stany pogrypowe, zapalenie krtani);
 2. gorączka;
 3. krwotoki;
 4. klaustrofobia;
 5. ciąża;
 6. rozrusznik serca;
 7. zapalenie zatok;
 8. ostre choroby uszu;
 9. drgawki;
 10. padaczka;
 11. zapalenie nerwu wzrokowego;
 12. wrodzona sferocytoza;
 13. astma oskrzelowa;
 14. rozedma z retencją CO2;
 15. przewlekła obturacyjna choroba płuc;
 16. niedawno przebyte zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej, zatok i ucha;
 17. choroby nowotworowe;
 18. stosowanie leków (lub gdy niedawno były podawane) takich jak:

 leki podawane w chemioterapii np.:Doksorubicyna (Adriamycyna),Cisplatyna,

leki stosowane w leczeniu alkoholizmu np. Disulfiram (Antabuse)

leki stosowane przy infekcjach bakteryjnych w wyniku poparzeń np. : Octan Mafenide (Sulfamylon)