Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00
logo

Depresja

Leczenie depresji przy pomocy komory hiperbarycznej i tlenoterapii

Tlenoterapia hiperbaryczna jest pomocna w leczeniu depresji, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD). HBOT przyspiesza metabolizm komórek nerwowych, dzięki czemu przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Badania wykazały również pozytywny wpływ terapii na poprawę koncentracji i pamięci.

Co pomaga na depresję? 

Wedle komunikatu WHO depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem sfery psychicznej na świecie. Stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny, dotykając około 10% populacji.

Już w 2011 roku na Oddziale Neurologii w szpitalu stowarzyszonym z Uniwersytetem Nauk Medycznych w Nankinie, Jiangsu w Chinach przeprowadzono badania na grupie 60 osób. U wszystkich zdiagnozowano depresję zgodnie z skalą depresji Hamiltona HAMD >20 punktów. Badania dowiodły, że w 30-osobowej grupie pacjentów leczonej tlenoterapią hiperbaryczną stan zdrowia poprawił się bardziej niż w tak samo licznej, kontrolnej grupie leczonej farmakologicznie lekiem Deanxit.

Dodatkowym atutem stosowania tlenoterapii hiperbarycznej HBOT jest niewywoływanie takich skutków ubocznych jak leki. Dzięki lepszemu dotlenieniu komórki mogą pracować sprawniej, a co za tym idzie polepsza się przepływ krwi do tkanek i mózgu. Regularne korzystanie z tlenoterapii wpływa na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia.

Tlenoterapia hiperbaryczna:

przyspiesza metabolizm komórek nerwowych, dzięki czemu przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego

poprawia pamięć i koncentrację

poprawia nastrój i ogólne samopoczucie

nie wywołuje skutków ubocznych taki jak leki

Leczenie depresji – tlenoterapia hiperbaryczna.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3702722/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006899307015612