+ 48 730 174 307
biuro@kcth.pl
Godziny otwarcia: pn - pt 8.00 - 20.00

TLENOTERAPIA HIPERBARYCZNA DLA SPORTOWCÓW

Komora hiperbaryczna w sporcie. Komora hiperbaryczna i tlenoterapia hiperbaryczna to w Polsce stosunkowo nowa metoda wspomagająca leczenie wielu schorzeń. Komora hiperbaryczna ma również szerokie zastosowanie w leczeniu urazów sportowych oraz regeneracji sportowej. I o tym właśnie piszemy w tym artykule. Poświęć 3 minuty na jego przeczytanie i dowiedz się jakie korzyści w twoich treningach przyniesie tlenoterapia hiperbaryczna.

Komora hiperbaryczna Kraków

Co wspólnego mają ze sobą mają Michael Phelps, LeBron James czy Cristiano Ronaldo? Wszyscy trzej oraz inni, światowej klasy sportowcy korzystają z terapii w komorze hiperbarycznej w celu poprawy osiągów i regeneracji sportowej.

Przedstawiamy 5 korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) dla sportowców. 

1. Czynna regeneracja.

Niezależnie od tego czy biegasz, ćwiczysz siłowo, jeździsz na rowerze, grasz w piłkę, trenujesz koszykówkę, uprawiasz triathlon lub nawet jeździsz sportowo samochodem, wysiłek fizyczny obciąża organizm. Zawodowi sportowcy doskonale wiedzą, że po treningu muszą poświęcić przynajmniej dzień lub więcej na regenerację. Jednak gdy chcesz, aby regeneracja była szybka i skuteczna, nie wystarczy po prostu odpocząć przez jeden czy dwa dni. Sportowcy, aby przyspieszyć regenerację mogą skorzystać z komory hiperbarycznej oraz terapii HBOT.

TERAPIA W KOMORZE HIPERBARYCZNEJ MOŻE SKRÓCIĆ CZAS REGENERACJI O 33%. 

Tlenoterapia hiperbaryczna jest jak przycisk przewiń w przód w regeneracji sportowej. Dostarczając tlen pod ciśnieniem do komórek:
  • wspomagasz wzrost komórek macierzystych
  • przyspieszasz regenerację kości i chrząstek
  • szybciej zmniejszasz zmęczenie

Regeneracja po treningu jest niezwykle istotna - tlenoterapia hiperbaryczna może ją przyspieszyć

2. Leczenie urazów. 

Mniejszych lub większych kontuzji podczas trenowania nie da się uniknąć. Zdarzają się one zarówno amatorom jak i zawodowcom.

PONAD 60% BIEGACZY AMATORÓW DOZNAJE KONTUZJI KAŻDEGO ROKU 

Znany piłkarz Cristiano Ronaldo korzystał z komory hiperbarycznej i poddawał się zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej podczas leczenia swoich kontuzji: https://www.espn.com/soccer/cristiano-ronaldo/story/2913125/real-madrids-cristiano-ronaldo-undergoes-hyperbaric-oxygen-therapy-in-bid-to-overcome-injury-report Dzięki zabiegom w komorze znacznie skrócił czas terapii i mógł szybciej wrócić na boisko. Badania pokazują: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3382683/, że HBOT daje pozytywne efekty przy leczeniu kontuzji. Podając tlen pod zwiększonym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej (od 1,5 ATA) tkanki przyjmują dużo więcej tlenu niż normalnie. Godzinna lub półtoragodzinna terapia pozwala tlenowi wniknąć do krwi, osocza, płynów wewnątrzustrojowych, przyśpieszając leczenie i krążenie wtedy gdy jest najbardziej potrzebne. Przykłady urazów, które można leczyć w komorze hiperbarycznej:
  • uszkodzenia więzadeł,
  • nadwyrężone mięśnie,
  • uszkodzenia chrząstek,
  • urazy związane z uszkodzeniem mózgu (wstrząs mózgu),
  • zespół ciasnoty przedziałów powięziowych (mechaniczne przeciążenie tkanek),
  • zmęczenie.