Godziny otwarcia: pn - pt 8.00 - 20.00

Tlenoterapia hiperbaryczna – pomoc w leczeniu cukrzycy i stopy cukrzycowej

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna – leczenie stopy cukrzycowej i innych ran cukrzycowych

 

W celu umówienia konsultacji zadzwoń: 730 174 307

 

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna.

Początkowo hiperbaryczna tlenoterapia była wykorzystywana do innych celów medycznych niż współczesne, ale działanie jej jest niezmienne. Z biegiem rozwoju medycznego odkrywano nowe zalety tej terapii. Główną tajemnicą tlenoterapii jest znaczące wchłanianie przez organizm ważnego czynnika jakim jest TLEN, co oznacza, redukcje różnych dolegliwości naszego organizmu.  Tlenoterapia hiperbaryczna w tych czasach włączona jest do działań takich jak: rehabilitacja, rekonwalescencja po przebytych chorobach. Także w innych znanych dolegliwościach i chorobach. Jedną z nich jest właśnie stopa cukrzycowa. 

Komu zaleca się zabiegi leczenia cukrzycy w komorze hiperbarycznej. 

Diabetycy są podatni na: nadciśnienie sprzyjające miażdżycy lub zespół stopy cukrzycowej. W tych przypadłościach zastosowanie HBOT może przynieść cukrzykom niepodważalną ulgę. Prawidłowo gojąca się rana nie dokucza nam dłużej niż kilkanaście dni, jednak przewlekłe dolegliwości z powodu stopy cukrzycowej mogą skutecznie obniżać komfort codziennego życia przez zdecydowanie dłuższy okres czasu. 

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich przeprowadzono badanie na 391 osobach z trudno gojącymi się ranami. Wykonano aż 5172 zabiegi w komorach hiperbarycznych i udokumentowano przyspieszenie regeneracji oraz redukcję objawów z bolesnych miejsc ciała. (http://www.czytelniamedyczna.pl/380,terapia-tlenem-hiperbarycznym-w-centrum-leczenia-oparzen-doswiadczenia-wlasne.html)

stopa

Tlenoterapia hiperbaryczna – stopa cukrzycowa – leczenie.

Wiele badań dowiodło, że wykorzystanie terapii hiperbarycznej w leczeniu stopy cukrzycowej pozwala na znaczną poprawę ,a nawet ograniczenie i pełną eliminacje powstałej zgorzeli. HBOT dostarcza stuprocentowy tlen pod ciśnieniem, co oznacza większy dopływ tego gazu do krwi. W ten sposób przyspiesza regeneracje tkanek, ale także eliminuje beztlenowe komórki.  Redukuje też możliwość powstania stanu zapalnego. W procesie regeneracji miejsc zajętych cukrzycą wzrasta wykorzystanie zasobów tlenu, jego niedostateczna ilość ogranicza procesy naprawcze i opóźnia ich odnowę. 

Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej prowadzony jest w komorach, gdzie pacjent oddycha czystym, sprężonym tlenem aplikowanym przez maskę lub wąsy tlenowe. Jest to czas na odpoczynek oraz regenerację, o którym więcej możecie dowiedzieć się na kanale Krakowskiego Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej. (https://www.youtube.com/watch?v=kBLApBkGly8)

Badania naukowców z Dallas i Bostonu dowiodły, że regularne korzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej przez diabetyków redukuje ryzyko amputacji chorej stopy, aż o 33%.

„Terapia HBOT wydaje się zmniejszać ryzyko poważnej amputacji w przypadku stosowania u pacjentów z przewlekłymi, niegojącymi się ranami, takimi jak te wynikające z powikłań cukrzycowych” – dr Lee Rogers z Amputation Prevention Centers of America.

Obecna wiedza naukowa pozwala nam określić co jest przyczyną opóźnionego gojenia się uszkodzeń skóry. Dlatego, uzasadnieniem jest ograniczenie angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych do transportu hemoglobiny wraz z tlenem, co w konsekwencji powoduje niedotlenienie i przewlekły stan zapalny. 

Korzyści dla pacjentów korzystających z tlenoterapii hiperbarycznej:

  1. redukcja obrzęków,
  2. zwalczanie infekcji atakującą tkanki kostne,
  3. większa produkcja kolagenu,
  4. tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, 
  5. gojenie się przewlekłych ran.

Leczenie stopy cukrzycowej odbywa się wielotorowo. Odkryto natomiast że tlenoterapia hiperbaryczna pomaga, ponieważ  szybciej regeneruje uszkodzone tkanki. 

Zapobieganie miażdżycy – tlenoterapia hiperbaryczna.

Cukrzyca to podstępna i skomplikowana choroba, która dotyka coraz więcej młodych ludzi. Doprowadza ona często do podnoszenia ciśnienia chorego i zaburzenia gospodarki lipidowej w organizmie, które odpowiadają za blokadę procesu regenerację śródbłonka tętnic i uszkodzenie płytek krwi. Tłuszcze w naszym organizmie odkładane są w wielkich i średnich tętnicach  czyli naczyniach kończyn dolnych, wieńcowych i mózgowych. Gromadzenie się tłuszczów w tych naczyniach prowadzi do niebezpiecznej dla naszego zdrowia, a nawet i życia miażdżycy. 

Tlenoterapia hiperbaryczna w cukrzycy pomaga nam nie tylko zapanować nad procesami miażdżycowymi, ale także wyrównuje w naszym organizmie poziom glukozy we krwi, co potwierdziły badania naukowe. Zabiegi tlenoterapii zwalczają gromadzenie się produktów procesu utleniania lipidów w wątrobie, frakcjach LDL i HDL, a nawet tkance aorty, co spowalnia procesy powstawania miażdżycy.

komora hiperbaryczna zabieg leczenia stopy cukrzycowej

Jeśli jesteś zainteresowany konsultacją lub zabiegiem leczenia stopy cukrzycowej w komorze hiperbarycznej, przejdź do zakładki KONTAKT i umów się na spotkanie w KCTH Spiro.

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Bibliografia:

https://www.hyperbaricmedicalsolutions.com/blog/hyperbaric-oxygen-therapy-as-a-diabetic-foot-ulcer-treatment

https://www.prnewswire.com/news-releases/analysis-of-medicare-claims-show-benefits-of-hyperbaric-oxygen-therapy-for-diabetic-foot-ulcer-treatment-300785723.html

http://mavipuro.pl/jourarch/R2020002.pdf

Comments are closed.