Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia hiperbaryczna i jej wpływ na komórki macierzyste

Komórki macierzyste to niewątpliwie bardzo duża szansa i nadzieja dla współczesnej medycyny. Dowodzi się, że są one w stanie pozytywnie wpłynąć na leczenie wielu, bardzo poważnych chorób, wpływają na zdolność cofania się zmian degeneracyjnych komórek oraz zdolność organizmu do regeneracji i samoleczenia. Komórki macierzyste są przedmiotem badań naukowców i lekarzy na całym świecie a ich właściwości już dziś wykorzystywane są do leczenia wielu schorzeń. Z tego artykułu dowiecie się Państwo czy jest tlenoterapia hiperbaryczna i jaki jest jej wpływ na komórki macierzyste. 

tlenoterapia hiperbaryczna wpływ na komórki macierzyste

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to najbardziej pierwotne komórki tworzące strukturę żywego organizmu. Z tego względu posiadają kilka istotnych cech, które odróżniają je od innych komórek tworzących organizm. Do najbardziej istotnych i zarazem niezwykłych cech komórek macierzystych należą:

  • plastyczność – komórki macierzyste mają zdolność do różnicowania, czyli zamieniania się w dojrzałe komórki,
  • zdolność do samo odnawiania, czyli podziału i powstawania wielu nowych komórek, 
  • zdolność do przekształcania się w różnego rodzaju typy wyspecjalizowanych komórek.

Dzięki wymienionym cechom komórki macierzyste są wysoce skuteczne, umożliwiają procesy regeneracyjne, opóźniają proces starzenia się oraz inicjują procesy odbudowy komórek i tkanek. Komórki te znajdują się w organizmie człowieka przez całe życie, jednak z wiekiem ich jakość oraz ilość sukcesywnie maleje. 

Znaczenie komórek macierzystych dla organizmu człowieka.

Komórki macierzyste mają niewątpliwie kluczowe znaczenia dla funkcjonowania wielu procesów w organizmie. Ponadto mogą być wykorzystane w celu leczenia wielu chorób. Przede wszystkim komórki macierzyste odpowiadają za regenerację komórek i tkanek w organizmie. Dzięki nim proces odbudowy i regeneracji jest możliwy. Tego typu zastosowanie ma szczególne znaczenie w procesach leczenia zwyrodnień stawów, tkanek kostnych i chrzęstnych, a także w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. 

Bezsprzecznie p działanie komórek macierzystych udowodniono również w procesach leczenia kilkudziesięciu chorób, w tym chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, metabolicznych, neurologicznych, genetycznych czy dermatologicznych. 

leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej schorzeń kostnych

Tlenoterapia hiperbaryczna i jej wpływ na komórki macierzyste.

Przeprowadzono badania, które dowodzą, że tlenoterapia hiperbaryczna ma znaczący wpływ na komórki macierzyste. Udowodniono, że zabiegi tlenoterapii znacząco podnoszą poziom ilości komórek macierzystych w organizmie. 

Zabiegi wykonywane w komorze hiperbarycznej prowadzą do nawet 8-krotnego wzrostu liczby komórek macierzystych!

Dzieje się tak dlatego, że podczas wdychania czystego tlenu przy podwyższonym ciśnieniu szpik kostny wytwarza dużo większe ilości komórek macierzystych. Te, trafiając do krwioobiegu, lokalizują uszkodzone tkanki i zajmują miejsce uszkodzonych komórek, przejmują ich funkcje i inicjują proces regeneracji.  Komórki macierzyste to ważny składnik ludzkiego organizmu, który wpływa pozytywnie na wiele procesów życiowych. Ponieważ wraz z wiekiem ilość komórek spada, warto dbać o ich wysoki poziom w organizmie. Tlenoterapia hiperbaryczna to innowacyjna i przede wszystkim skuteczna metoda pozwalająca zwiększyć poziom komórek, a tym samym umożliwić szybką regenerację i rewitalizację komórek i tkanek. 

Źrodło: Tekst oryginalny

O innych zastosowaniach komory hiperbarycznej przeczytasz tutaj: WSKAZANIA

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Comments are closed.