Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Reedukacja oddechowa

komora hiperbaryczna krakow kcth spiro

 

Komora hiperbaryczna sposobem na zaburzenia oddychania.

 

 

Jak pisze w swojej książce „Przewaga tlenowa” Patrick McKeown: „ Bez jedzenia możemy przeżyć nawet kilka tygodni. Bez wody wytrzymamy kilka dni, ale bez powietrza umieramy już po kilku minutach”. Oddech towarzyszy nam od pierwszego krzyku po urodzeniu. Wydawać by się mogło, ze tak prosta i automatyczna czynność nie może być w żaden sposób zaburzona – a jednak…Stres, COVID, nieprawidłowa postawa – wszystko to wpływa na nasz oddech. Co może pomóc? Komora hiperbaryczna sposobem na zaburzenia oddychania wraz z reedukacją oddechową i fizjoterapią.

MAGIA ODDECHU

W procesie oddychania dostarczamy do naszych komórek niezbędny do funkcjonowania tlen, z komórek usuwany jest natomiast dwutlenek węgla. Prawidłowo oddychając jesteśmy w stanie utrzymać pH naszego organizmu na odpowiednim poziomie, nie zaburzając gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu oraz procesów zachodzących w naszym ciele. Komora hiperbaryczna sposobem na zaburzenia oddychania.

MIĘŚNIE

Pisząc o oddychaniu nie możemy nie wspomnieć o mięśniach oddechowych, a przede wszystkim, o najważniejszym z nim – przeponie.
Jeżeli myślisz, ze praca przepony umożliwia tylko wdech i wydech to jesteś w błędzie. Błędne jest również myślenie, ze wystarczy powiedzieć sobie – „od dzisiaj oddycham przeponą” i kwestia prawidłowego dotlenienia będzie już załatwiona. Być może w Twoim przypadku oddech zaburzony jest ze względu brak mobilności żeber.
Funkcjonalnie pracująca przepona odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także uczestniczy w wykonywaniu optymalnych wzorców ruchowych. Ruchy przepony wpływają również na prawidłowe trawienie oraz na przepływ limfy w ciele. Nasz ciało tworzy jedność, stąd należy pamiętać, że problemy wisceralne mogą wpływać na zaburzenia w obrębie układu ruchu.

A MOŻE CZAS POPRACOWAĆ Z PRZEPONĄ?

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym. Odpowiada również za funkcje posturalne. Efektywna praca przepony możliwa jest tylko przy prawidłowej jej ruchomości i ustawieniu w tzw. strefie ZOA. – strefie apozycji. Pracując z przeponą chcemy osiągnąć odpowiednie przyleganie żeber do przepony.
Co może przyczyniać się do zaburzeń ustawienia diaphragmy?

 • Wdechowe ustawienie klatki piersiowej
 • Niewydolne mięsnie brzucha
 • Nieprawidłowe ustawienie miednicy

Organizm kompensuje wszystkie te zaburzenia poprzez pogłębienie lordozy lędźwiowej, czego konsekwencjami mogą być bóle pleców. Efektywna praca możliwa jest tylko przy prawidłowej ruchomości i jej ustawieniu a strefa apozycji ZOA – zależy nam aby powierzchnia przylegania przepony do żeber była duża (oczywiście w normie),
Zaburzone ustawienie żeber – wdechowe ustawienie klatki – zmniejsza powierzchnie kontaktu przepony z żebrami. Co może powodować takie ustawienie: rozszerzenie klatki piersiowej, obniżone napięcie mięśni brzucha. Organizm kompensuje te zaburzenia między innymi poprzez pogłębienie lordozy lędźwiowej, czego konsekwencją są bóle dolnej części pleców. Słabe mięsnie brzucha, a także nieprawidłowe ustawienie miednicy również zaburzają pracę przepony. Prawidłowe ustawienie miednicy warunkuje wydolne działania mięśni tułowia. Połączenie pracy
z przeponą oraz miednicy wpływa na kontrolę odcinka lędźwiowego.

 

STRES

Proces oddychania zarządzany jest przez układ nerwowy. Dlatego jeśli towarzyszy Ci chroniczny stres, a jakość snu również pozostawia wiele do życzenia włącz do swojej aktywności fizycznej również trening oddechowy. Stres spłyca oddech. W konsekwencji zaczynamy oddychać częściej – hiperwentylując doprowadzamy do niedotlenienia organizmu.

ZABURZENIA

Zaburzenia oddychania przyczyniają się do wielu problemów ze zdrowiem.
Objawy zaburzeń oddechowych:

 • bóle głowy,
 • suchość ust
 • chroniczne zmęczenie
 • niska jakość snu
 • senność w ciągu dnia
 • trudności z koncentracją
 • problemy z pamięcią
 • uczucie niepokoju

JAK SOBIE POMÓC?

Na koniec zostawiamy dla Ciebie krótkie „ćwiczenie”, które pomoże Ci się dotlenić oraz wyciszyć przed snem.

Ćwiczenie oddechowe przed snem:

 • Połóż się na plecach – pod kolana możesz podłożyć poduszkę. Poduszka pod głową powinna mieć wysokość taką która nie doprowadzi do dociśnięcia brody do mostka.
 • Ręce ułóż na wysokości dolnych żeber, czyli nieco wyżej niż wysokość pępka
 • Oddychaj delikatnie przez nos. Wykonuj zarówno wdech jak i wydech przez nos. Postaraj się rozluźnić swoje barki. Stopniowo wydłużaj czas wydechu.
 • Wyobraź sobie, że kierujesz powietrze bezpośrednio pod dłonie, a powietrze powoli rozchodzi się w kierunku 360 stopni.
 • Zaktywizuj mięśnie brzucha podczas wydechu – Nie wciągaj jednak pępka.
 • Wykonaj pauzę na końcu wydechu na 2-3 sekundy.

Powtórz cały cykl 5 razy.

Ćwiczenia oddechowe przydadzą się każdemu z nas, a szczególnie osobom podatnym na stres oraz osobom z powikłaniami po coronavirusie.

Nie denerwuj się jeśli na początku ćwiczenia oddechowe sprawiają Ci trudność!
Nie poddawaj się – Twoje ciało będzie Ci wdzięczne!

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3292122/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10618161/

https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/japplphysiol.01216.2009

Comments are closed.