Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Smog i oddychanie w Krakowie

Smog i oddychanie w Krakowie

Dookoła słyszymy, że smog jest wynikiem niekorzystnych działań każdego z mieszkańców danego regionu, w którym on występuje. Jest to stwierdzenie słuszne, ale nie zgadzamy się z nim do końca. Smog jest mieszaniną zanieczyszczeń związanych nie tylko z naszą działalnością, ale również z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Smog w Krakowie

W składzie występującego w Krakowie smogu londyńskiego występują głównie:

  • tlenki siarki
  • tlenki węgla
  • benzopiren
  • pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5

Wymienione składniki, które w tym okresie występują w powietrzu w nadmiarze wpływają głównie na układ oddechowy i krążenia w organizmie człowieka.

Jakie są skutki smogu w naszym organizmie?

Skutki działania smogu w większości przypadków nie są odczuwalne natychmiast. Najczęściej możemy zaobserwować je w późniejszych etapach życia, gdy nasz organizm nie jest już na tyle wydolny, by zniwelować wszystkie czynniki zewnętrzne. Nagromadzenie się szkodliwych substancji i zniszczenia gromadzące się przez lata życia w miejscach o zwiększonej ilości smogu prowadzą do:

  • zwiększenia zapadalności na nowotwory
  • zwiększenia zapadalności na schorzenia układu oddechowego
  • zwiększenie zapadalności na schorzenia układu nerwowego
  • zwiększenie zapadalności na schorzenia układu krążenia
  • zmniejszenie jakości życia
  • skrócenie długości życia

Zwiększona ilość smogu wpływa również na skażenie gleby zmniejszając jakość uprawianej żywności.

Smog w Londynie

W czasie od października 1952 roku do marca 1953 roku w Londynie odnotowano największe skupisko smogu. W tym samym czasie nastąpił nagły wzrost umieralności w populacji. W trakcie epizodu zbadano płuca osób zmarłych i wykryto cząstki sadzy i inne drobinki pyłu w większych niż zazwyczaj ilościach. (https://ehp.niehs.nih.gov/doi/pdf/10.1289/ehp.6539 ). Ten sam rodzaj smogu notujemy w miesiącach jesienno- zimowych w Polsce, w związku z tym powinniśmy przeciwdziałać osadzaniu się pyłów w naszych drogach oddechowych. Ten sam rodzaj smogu notujemy w miesiącach jesienno- zimowych w Polsce, w związku z tym powinniśmy przeciwdziałać osadzaniu się pyłów w naszych drogach oddechowych.

Jak możemy pomóc sobie w czasie smogu?

Drobne stałe cząsteczki występujące w smogu są szczególnie szkodliwe, bo mogą przenikać bezpośrednio do płuc i krwioobiegu. Zatrucie tlenkiem węgla może występować po dłuższym narażeniu organizmu na niższe jego poziomy. W konsekwencji osoby dotknięte tym problemem odczuwają bóle głowy, gorsze samopoczucie, bóle w klatce piersiowej, czy duszność. (https://europepmc.org/article/med/25109087)

Oddychanie tlenem, a w szczególności w czystej postaci tlenem hiperbarycznym przyspiesza usuwanie karboksyhemoglobiny z krwioobiegu. Przyspieszenie ewakuacji tych cząsteczek podczas zabiegów w komorze hiperbarycznej zmniejsza nasilenie stanów zapalnych w obrębie organizmu.

Komora hiperbaryczna – tlenoterapia hiperbaryczna

Komora hiperbaryczna to zamknięta przestrzeń, w której podawany jest 100% tlen przez wąsy lub maskę. Badania wykazują, że zabiegi w komorze hiperbarycznej powinno się rozważać w przypadku zatrucia CO, co również następuje w przypadku długiej ekspozycji na smog.( https://europepmc.org/article/med/25109087 ) Tlen hiperbaryczny poprawia działanie mitochondriów, które obecnie uznaje się za źródło naprawy komórek organizmu. W Krakowie oferowane są różne rodzaje komór hiperbarycznych. Przed wyborem odpowiedniej warto zagłębić możliwości jakie daje nam stosowanie poszczególnych typów. Podwyższone ciśnienie w hiperbarii nie tylko powoduje rozpuszczanie się tlenu w płynach organizmu – w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym i limfie. W sytuacji normobarii zwiększalibyśmy jedynie wysycenie hemoglobiny tlenem, co nadal ma miejsce podstawowo w hiperbarii.

Jakość powietrza w Krakowie

Obecnie na terenie Krakowa jakość powietrza nie jest zadowalająca, szczególnie biorąc pod uwagę, że obecnie jesteśmy na początku okresu smogowego w Polsce. Zgodnie z zaleceniami, warto zastanowić się jak poprawić jakość wdychanego powietrza i zmniejszać możliwe w przyszłości skutki złej jego jakości w naszym organizmie. Do śledzenia stanu powietrza polecamy: https://airly.org/map/pl/

Comments are closed.