FAQ
Tlenoterapia hiperbaryczna - komora hiperbaryczna FAQ.
Komora hiperbaryczna pytania, odpowiedzi, opinie. Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć. Po więcej informacji skontaktuj się z nami. Zawsze, chętnie pomożemy.
Naukowcy doszli do wniosku, że większość dolegliwości, z jakimi zmagają się współcześnie ludzie, jest spowodowanych niedoborem tlenu na poziomie komórkowym. Zanieczyszczone powietrze, przetworzona żywność i płytkie oddychanie – to wszystko może prowadzić do przewlekłego niedotlenienia organizmu. Taki stan daje toksynom możliwość rozwoju i osłabienia całego układu odpornościowego. Chociaż większość tlenu przyjmujemy z powietrza wokół nas, głębokie wdychanie i wydychanie nie wystarczają do poprawienia stanu niedotlenionych komórek. Terapie oksydacyjne generują ilość tlenu niezbędną do zwalczania chorób i opóźniania procesu starzenia.
Istnieje ponad 100 wskazań do tlenoterapii hiperbarycznej, znajdziesz je: TUTAJ
Istnieje ponad 100 wskazań do tlenoterapii, są to między innymi:
- leczenie boreliozy
- tlenoterapia w rehabilitacji medycznej
- leczenie ran i oparzeń
- sport (regeneracja i poprawa wyników)
- przeciwdziałanie starzeniu
- choroby kardiologiczne
- leczenie depresji
- leczenie autyzmu
- leczenie stopy cukrzycowej
- rehabilitacja po COVID
Na początku odbędą się konsultacje ze specjalistą, podczas których zostanie zaplanowany cykl zabiegów w komorze hiperbarycznej. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, w zależności od potrzeb trwa 1–1,5 godziny. Do komory nie wolno zabierać telefonu.
Wykwalifikowany personel włącza komorę, regulując odpowiednie dla pacjenta tempo kompresji. Macie ze sobą stały kontakt wzrokowy przez przeźroczystą szybę, możecie też ze sobą rozmawiać poprzez wbudowany intercom.
Przy wykonywaniu zabiegów hiperbarycznej terapii tlenowej nie zaobserwowano żadnych niebezpiecznych działań niepożądanych. Podczas wzrostu i spadku ciśnienia w komorze może dojść do nieznacznego zatkania uszu, podobnie jak przy starcie i lądowaniu samolotu lub schodzeniu pod wodę. Jest to normalny objaw, który zniwelujesz, przełykając ślinę lub popijając wodę w trakcie kompresji i dekompresji komory.
Do komory zaleca się wygodny, niekrępujący ruchów, przewiewny strój. Strój powinien być wykonany z nieelektryzujących się materiałów, najlepiej bawełny. Podczas zabiegu można mieć ze sobą przedmioty, które umilą czas i pozwolą się zrelaksować, takie jak książka czy gazeta.
Terapia w komorze hiperbarycznej jest bezpieczną i nieinwazyjną formą terapii, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Skutki uboczne mogą pojawić się jeżeli zabieg jest zbyt długi i prowadzony w zbyt wysokim ciśnieniu. Wtedy mogą wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty.
Przeciwwskazania bezwzględne:
Nieleczona odma – jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania HBOT. Przed rozpoczęciem leczenia w komorze hiperbarycznej konieczne jest odbarczenie odmy.
Lek Bleomycyna: nasila toksyczne działanie tlenu na płuca. Leczenie Bleomycyną, nawetbprzebyte dawno, jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do HBOT.
Względne: wymagają konsultacji z lekarzem
- infekcje górnych dróg oddechowych (np. angina, stany pogrypowe, zapalenie krtani);
- gorączka;
- krwotoki;
- klaustrofobia;
- ciąża;
- rozrusznik serca;
- zapalenie zatok;
- ostre choroby uszu;
- drgawki;
- padaczka;
- zapalenie nerwu wzrokowego;
- wrodzona sferocytoza;
- astma oskrzelowa;
- rozedma z retencją CO2;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- niedawno przebyte zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej, zatok i ucha;
- choroby nowotworowe;
- stosowanie leków (lub gdy niedawno były podawane) takich jak:
• leki podawane w chemioterapii np.:Doksorubicyna (Adriamycyna),Cisplatyna,
• leki stosowane w leczeniu alkoholizmu np. Disulfiram (Antabuse)
• leki stosowane przy infekcjach bakteryjnych w wyniku poparzeń np. : Octan Mafenide (Sulfamylon)
Z zabiegów tlenoterapii mogę korzystać również dzieci. Zabieg jest w 100% bezpieczny. Podczas zabiegu rodzic lub opiekun towarzyszy małemu pacjentowi. Tlenoterapia wskazana jest szczególnie dla dzieci z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD oraz innymi schorzeniami.
Komora w KCTH wyposażona jest w dwa koncentratory tlenu dzięki czemu zarówno rodzic jak i dziecko korzystać z pełnowartościowego zabiegu.
Zalecane jest aby inhalacje wodorowe wykonywać codziennie i to przez okres od 30 dni. Inhalacje wodorem są skuteczne również przy krótszym stosowaniu, ponieważ wodór przyjmowany drogą wziewną szybciej dociera do komórek.
Aby ułatwić Państwu wykonywanie zabiegów z taką częstotliwością istnieje możliwość wypożyczenia inhalatora do domu. O więcej zapytaj w recepcji lub telefonicznie.