Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00
logo

Borelioza

Tlenoterapia hiperbaryczna – leczenie boreliozy w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna może być wykorzystywana w leczeniu boreliozy. Tlen hiperbaryczny jako „naturalny antybiotyk” w walce z boreliozą. Bakterie wywołujące boreliozę są mikroaerofilne, co oznacza, że umierają w środowisku o wysokim stężeniu tlenu.

Borelioza, dolegliwość zwana także chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, to wieloukładowa choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Przenosi się na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Bakterie wywołujące ją są względnie beztlenowe, nietolerancyjne na podwyższony poziom tlenu, co oznacza, że umierają w środowisku o wysokim stężeniu tlenu.

Leczenie boreliozy w komorze hiperbarycznej

Pierwsze objawy Boreliozy często są mylone z grypą. Wraz z postępem choroby zaczynają się pojawiać zmiany na skórze w postaci rumienia, a następnie, nawet dopiero po wielu latach, mogą wystąpić problemy z układem kostno-stawowym, bóle dużych stawów, najczęściej kolanowych, problemy z układem nerwowym, a także z sercem.

Bakterie Borrelia są mikroaerofilne – do życia potrzeba im tlenu występującego w stężeniu mniejszym niż to w ziemskiej atmosferze. Jako nietolerancyjne na podwyższony poziom tlenu umierają podczas terapii w komorze hiperbarycznej, w której otrzymuje się takie właśnie warunki.

Pod wpływem ciśnienia tlen przedostaje się do obszarów pomiędzy komórkami i głęboko do tkanek – do obszarów, które są zazwyczaj o wiele słabiej dotlenione. W konsekwencji krętki Borrelia burgdorferi przerywają cykl reprodukcyjny i ulegają zniszczeniu lub są spychane do stadium nieaktywnych zarodników.

Tlenoterapia hiperbaryczna w boreliozie:

jest świetnym uzupełnieniem antybiotykoterapii,

likwidacja rumienia,

poprawa ogólnego samopoczucia,

zabiegi są wykonywane codziennie,

zabiegi są uzupełnieniem tradycyjnego leczenia farmakologicznego i ziołolecznictwa,

wymaga od 10 – 40 zabiegów (cykl życia krętka trwa 28 do 32 dni).

Bibliografia:

http://hboxygen.freeyellow.com/id36.html