Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

„Wolne rodniki – dlaczego są szkodliwe i jak wodór na nie wpływa”

Wolne rodniki – co to właściwie jest?

Wolne rodniki tlenowe to nic innego jak niesparowane atomy tlenu (RFT – Reaktywne Formy Tlenu). Fizjologicznym i najbardziej korzystnym dla nas zjawiskiem jest, gdy większość atomów ma parzystą liczbę elektronów. Jeśli część z nich nie ma pary dąży do jej uzyskania, często odbierając elektrony innym atomom w cząsteczkach powodując utlenianie.

Utlenianie to reakcja chemiczna mogąca doprowadzić do uszkodzeń tkanek przez oddziaływanie na tłuszcze, białka, czy DNA. Toksyczne produkty tych przemian wpływają na błony komórkowe zaburzając ich strukturę oraz niejednokrotnie doprowadzając do neutralizacji komórki.

Fizjologiczna ilość obecnych w organizmie wolnych rodników jest pozytywna i odpowiada za ważne funkcje takie jak: różnicowanie komórek, ich wzrost, czy niszczenie już uszkodzonych. Mogą one również przenosić sygnały w naszym organizmie, co w konkretnych sytuacjach jest dla nas korzystna lub nie, w zależności od rodzaju przesyłanych informacji.

Antyoksydanty – broń w walce z wolnymi rodnikami

Nasz organizm sprawnie wytwarza barierę ochronną przeciwdziałającą stresowi oksydacyjnemu.

Jak to się dzieje? Wytwarza związki neutralizujące nadmiar wolnych rodników tlenowych. Dzięki takim procesom nie odczuwamy skutków oksydacji. W koniecznych warunkach możemy wspomagać te procesy chociażby dietą jedząc produkty bogate w witaminy E, C oraz A.

Zburzenie równowagi między oksydantami, a antyoksydantami – czyli podstawy stresu oksydacyjnego.

Fizjologicznie wytwarzanie wolnych rodników i ich neutralizacja przez antyoksydanty znajduje się pod ścisłą kontrolą organizmu. Obecnie istnieje jednak wiele czynników zaburzających równowagę między oksydantami, a antyoksydantami, niestety na korzyść tych pierwszych. Wystąpienie takiej sytuacji w organizmie nazywamy stresem oksydacyjnym.

Najczęstszymi ich przyczynami obecnie są:

  • zanieczyszczenie powietrza;
  • palenie tytoniu;
  • promieniowanie UV;
  • promieniowanie jonizujące;
  • spożywanie alkoholu;

Alkohol znacząco podwyższa wytwarzanie nadwyżki reaktywnych form tlenu. Przewlekłe jego spożywanie predysponuje do oksydacyjnych uszkodzeń. Do problemów silnie związanych z reaktywnymi formami tlenu oraz alkoholem możemy zaliczyć głównie

miażdżycę;

nadciśnienie tętnicze;

choroby wątroby;

nowotwory;

obniżenie odporności organizmu;

zaburzenia seksualne;

szybsze starzenie się skóry;

Skutki stresu oksydacyjnego i wolnych rodników w organizmie

Zaobserwowano wpływ stresu oksydacyjnego na degenerację układu nerwowego. Naukowcy skupili swoją uwagę głównie na tym układzie dzięki poprzednim badaniom w których wykazano, że neurony mają bardziej intensywny metabolizm tlenowy i niższe możliwości antyoksydacyjne niż inne komórki. https://core.ac.uk/reader/26834030

Wykazano również wpływ tego zjawiska na procesy naprawcze w aspekcie starzenia organizmu człowieka. Uszkodzenia po oddziaływaniu reaktywnych form tlenu nie tylko wiązane są ze starzeniem, ale również rozwojem wielu chorób. Uszkodzenia we wspomnianym wcześniej DNA prowadzą do mutacji oraz powstawania nowotworów.

https://phmd.pl/api/files/view/29779.pdf

Stres oksydacyjny i wolne rodniki, a terapia wodorem molekularnym.

Ze stresem oksydacyjnym możemy walczyć przez wprowadzenie do organizmu dodatkowych antyoksydantów neutralizujących zbyt duże stężenie wolnych rodników. Jednym ze sposobów jest wcześniej wspomniana dieta bogata w witaminę C, E, A, flawonoidy oraz antocyjany. Naturalnym antyoksydantem jest glutation, a jego wspomagaczem wodór molekularny. To właśnie dlatego terapie wodorem pozytywnie wpływają na nasz organizm hamując lub niwelując postęp chorób. Świetność tej cząsteczki zawdzięczamy głównie jej małej wielkości,dzięki czemu może z łatwością przenikać przez błony komórkowe i szybko dotrzeć do źródła problemu. Selektywnie niszczy niepożądane rodniki pozostawiając część, która pozytywnie wpływa na podziały komórek w organizmie.

Zaletą jest również fakt, że wodór molekularny nie jest toksyczny, a gdyby został dostarczony jego nadmiar, z łatwością pozbywamy się go w krótkim czasie. Dodatkowo wspiera on naturalne enzymy antyoksydacyjne, potęgując fizjologiczne reakcje organizmu.

Jak dostarczyć wodór molekularny do organizmu aby zwalczać wolne rodniki?

Jeśli wodór tak dobrze działa to w jaki sposób możemy z niego skorzystać? Istnieją specjalne urządzenia do inhalacji wodoru molekularnego. Są najskuteczniejszą metodą, która w optymalnym czasie pozwala zaobserwować skutki terapii w organizmie. Alternatywą jest picie wody wysyconej H2, jednak jest to mniej skuteczna metoda, która często nie pozwala na wysycenie wodorem do zalecanego progu terapeutycznego we krwi i w tkankach. Możliwa jest podwójna terapia, w ciągu której pacjenci korzystają zarówno z inhalacji jak i doustnego podawania wodoru.

Kompleksowo przygotowana terapia pozwoli Państwu zadbać o prawidłową równowagę między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami.

Zadzwoń i umów się na konsultacje pod numerem: 730 174 307

Więcej na temat inhalatorów wodoru przeczytasz tutaj: http://www.inhalatorywodoru.pl

Przeczytaj również inne wpisy dostępne na naszym BLOGU

Znajdź nas również w social mediach, gdzie codziennie publikujemy treści związane ze zdrowiem i obalamy krążące
w internecie mity:

Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow

Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Odwiedź nas na miejscu:

FemmeMed

ul. Rzeczna 8/1 Kraków

ul. Raciborska 17 Kraków

Comments are closed.