Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Efekty terapeutyczne tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu łuszczycy zwykłej (psoriasis vulgaris): opis dwóch przypadków

Łuszczyca jest przewlekłą i nawracającą zapalną chorobą skóry o podłożu immunologicznym występującą u osób predysponowanych genetycznie. Obecnie najczęściej stosowanym sposobem leczenia łuszczycy jest leczenie miejscowe za pomocą maści zawierających sterydy, pochodne witaminy D, retinoidy, leki immunosupresyjne lub inne substancje. Preparaty te mają wiele działań ubocznych i często są źle tolerowane. Fototerapia w leczeniu łuszczycy polega na zastosowaniu ultrafioletu B (UVB), natomiast fotochemioterapia na miejscowym podawaniu psoralenu w połączeniu z ekspozycją na ultrafiolet A (PUVA), jednak zaobserwowano, że stosowanie terapii PUVA zwiększa zachorowalność na raka skóry.

Tlenoterapia hiperbaryczna

Leczenie tlenem hiperbarycznym (HBO2) określa się jako oddychanie czystym (100%) tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Powoduje to zwiększenie prężności tlenu we krwi do co najmniej 2,000 mmHg i jego przenikanie do wszystkich tkanek.  Terapia HBO2 powoduje proliferację fibroblastów, przyspiesza regenerację nabłonka i naczyń krwionośnych w ranie.  Może również stymulować wzrost aktywności przeciwbakteryjnej leukocytów, a także eliminować niektóre bakterie beztlenowe. Najnowsze analizy potwierdzają twierdzenie, że terapia HBO2 ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Właściwości te powodują, że tlenoterapia może wykazywać potencjalne korzyści w leczeniu łuszczycy i łuszczycowym zapaleniu stawów, co należy jeszcze potwierdzić badaniami.

Prezentacja przypadków

Przedstawiamy przypadki dwóch pacjentów z długą historią łuszczycy, którzy wykazali wyraźną poprawę po zastosowaniu terapii tlenem hiperbarycznym. Pierwszy pacjent miał łuszczycę erytrodermalną oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Był leczony sześcioma sesjami w komorze hiperbarycznej (przy ciśnieniu 2,8 atmosfer przez 60 minut), które skutecznie złagodziły jego objawy. Po 18 miesiącach od zakończenia leczenia u pacjenta wystąpiło znaczące polepszenie stanu. Drugi pacjent miał 55 lat z rozległymi zmianami łuszczycowymi i wykazał wyraźną poprawę w ciągu 15 sesji. Nie zidentyfikowano żadnych negatywnych skutków leczenia tlenem hiperbarycznym.

Przypadek 1

40 letni pacjent z rozsianą łuszczycą erytrodermalną, ze zmianami w postaci krostek, zgłosił się z powodu bólu stawów. W badaniu fizykalnym stwierdzono łuszczące się płytki na skórze w obrębie łokci, tułowia, w okolicy pępka, pośladków oraz na nogach. U pacjenta rozpoznano zapalenie stawów obejmujące stawy międzypaliczkowe dalsze oraz zapalenia stawów kręgosłupa.

Pacjent został poddany sesjom tlenoterapii pod ciśnieniem 2,8 atmosfer przez 60 minut raz dziennie (5 dni w tygodniu). Łącznie pacjent otrzymał osiem sesji, po których nastąpiła znacząca poprawa. U pacjenta nie stosowano żadnych preparatów miejscowych zarówno przed, jak i w trakcie terapii HBO2.

Większość zmian łuszczycowych ustąpiła, znacząco zmniejszyło się swędzenie i łuszczenie skóry. Nie zgłoszono żadnych działań ubocznych terapii HBO2. Pacjent dodatkowo twierdził, że po ośmiu sesjach terapeutycznych zmniejszyły się dolegliwości bólowe w dłoniach i stawach. W badaniu kontrolnym po 18 miesiącach u pacjenta stwierdzono niewielkie objawy skórne oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Przypadek 2

55-letni pacjent został skierowany na terapię HBO2 z powodu przewlekłych owrzodzeń na obu kończynach dolnych oraz zapalenia kości i szpiku. Dodatkowo pacjent od dłuższego czasu miał rozległą łuszczycę. Choroba objawiała się rumieniem, łuszczeniem i swędzeniem skóry.  

Pacjenta zakwalifikowano do terapii HBO2 pod ciśnieniem 2 atmosfer przez 90 minut raz dziennie (pięć dni w tygodniu). Po sześciu sesjach objawy w postaci rumienia, łuszczenia i swędzenia skóry znacznie się zmniejszyły, a jeszcze większą poprawę zaobserwowano po 15 sesjach. Nie zgłoszono skutków niepożądanych terapii HBO2.

Wnioski

Zaprezentowane wyniki potwierdzają skuteczność terapii hiperbarycznej w zmniejszaniu objawów łuszczycy na przykładzie dwóch pacjentów. Zarówno w czasie terapii, jak i po jej zakończeniu nie zgłoszono działań niepożądanych.

Tlenoterapia hiperbaryczna może mieć potencjalną skuteczność terapeutyczną w leczeniu łuszczycy.

Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej oferujemy w naszych gabinetach w Krakowie:

KCTH Spiro, Kraków, ul. Rzeczna 8/1, ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)

Telefon: +48 730 174 307 www.kcth.pl

Źródło:

  • „Therapeutic effect of hyperbaric oxygen in psoriasis vulgaris: two case reports and a review of the literature”

Glenn Butler, Julio Julio Chávarri Michaels, Noori Al-Waili, Michael Finkelstein, Michael Allen, Richard Petrillo, Zev Carrey, Bangaruraju Kolanuvada, Bok Y. Lee, Alfonso Gonzales Riera, Cesar Chávarri Michaels & Gary Urteaga

https://jmedicalcasereports.biomedcentral.com/articles/10.1186/1752-1947-0003-0000007023#Fig8

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Comments are closed.