Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Wodór i wodoroterapia w leczeniu chorób oczu

Wodór molekularny ma działanie przeciwzapalne, jest nietoksyczny i dlatego zaczął być stosowany w leczeniu chorób oczu. Badania potwierdzają, że redukuje objawy suchego oka i stymuluje naturalną produkcję łez. 

Artykuł przedstawia sposoby podawania wodoru do narządu wzroku oraz odpowiada na pytanie jak ta niezwykła cząsteczka wpływa na pracę oczu.

Jak wprowadzać wodór do oczu?

W naszych gabinetach często wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem okularów wodorowych. Jest to specjalne urządzenie, które może działać w połączeniu z generatorem wodoru. Okulary posiadają funkcję  wytwarzania ciepłej pary. Dzięki temu uzyskujemy efekt wyjątkowo delikatnej mgiełki. Technologia utrzymuje stałą temperaturę 42°C, chroniąc oczy i nie dopuszczając do powstania nieprzyjemnych doświadczeń. Cząsteczki wodoru mogą w prosty sposób przenikać przez powierzchnię oka oraz przez skórę wokół nich. Terapię z wykorzystaniem wodoru możemy z powodzeniem stosować w celu redukcji worów pod oczami, a nawet zahamowania procesu pogarszania się wzroku. Już po 15 minutach terapii pacjenci odczuwają ulgę w przypadku suchych i piekących oczu.

kobieta inhalacje wodorem

Wodór może być również zawarty w kroplach do oczu. Dostarczany w takiej formie nie ma znanego działania toksycznego na organizm ludzki!

Pozytywne efekty w przypadku chorób oczu możemy zauważyć także po inhalacjach wodorowych, kiedy wodór dostarczamy do organizmu poprzez specjalne kaniule donosowe.

Zanim odpowiemy na pytanie dlaczego wodór stosuje się w leczeniu chorób oczu przedstawimy kilka istotnych przypadłości.

Częste choroby oczu

 • Zapalenie rogówki, twardówki, tęczówki. Zapalenie to stan zapalny umiejscowiony na rogówce, twardówce (ściance gałki ocznej) lub tęczówce.
 • Odwarstwienie siatkówki jest jednym z najgroźniejszych problemów, ponieważ może powodować całkowitą utratę wzroku.
 • Zwyrodnienie plamki żółtej – dotyczy centralnej części siatkówki, która odpowiada za równe i wyraźne widzenie. Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się najczęściej wraz z wiekiem, a wśród jego objawów można wymienić: pogorszenie widzenia, zniekształcenia linii prostych.
 • Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy stopniowo doprowadzając do pogorszenia i utraty wzroku. (Głównie dzieje się tak poprzez zwiększenie ciśnienia w gałce ocznej.)
 • Zaćma – polega na zmętnieniu soczewki oka. 
 • Uraz niedokrwienno-reperfuzyjny siatkówki. Może dojść do niego na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Uraz wywołuje uszkodzenie neuronów poprzez wytwarzanie reaktywnych form tlenu.

Jak wodór działa na nasz narząd wzroku?

 • Wodór hamuje procesy obumierania komórek siatkówki.
 • Pomaga zregenerować siatkówkę, zwiększając jej grubość o 70%.
 • Inhalacje wodorowe mogą przyczynić się do ochrony komórek zwojowych siatkówki.
 • Jest stosowany w chorobach rogówki wywołanych promieniowaniem UVB i innych patologiach oka.
 • Wyniki badań sugerują, że jakiekolwiek dostarczenie wodoru do organizmu może być wysoce użytecznym neuroprotekcyjnym i przeciwutleniającym leczeniem terapeutycznym m.in. ostrego urazu niedokrwienno-reperfuzyjnego siatkówki.
 • Krople nasycone wodorem mogą skutecznie chronić siatkówkę przed urazem niedokrwienno-reperfuzyjnym poprzez wychwytywanie rodników hydroksylowych i wywierać ochronny wpływ poprzez miejscowe stosowanie roztworu wodoru.

Działanie wodoru w przypadku zaćmy

Zaćma jest główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty na całym świecie. Dodatkowo coraz więcej dowodów wskazuje na to, że stres oksydacyjny jest ważnym czynnikiem ryzyka jej rozwoju. Ponadto wzmocnienie systemu obrony antyoksydacyjnej może być korzystne w zapobieganiu lub opóźnianiu zaćmy.

Termin stres oksydacyjny zdefiniowano jako zakłócenie stanu równowagi układów utleniających/przeciwutleniających z postępującą akumulacją reaktywnych form tlenu w nienaruszonych komórkach. W konsekwencji zbędne reaktywne formy tlenu mogą uszkadzać białka, lipidy, polisacharydy i kwasy nukleinowe w tkankach oka, które są ściśle skorelowane z powstawaniem zaćmy. Dlatego zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym stresem oksydacyjnym przez przeciwutleniacze można uznać za realny sposób medycznego równoważenia progresji tej choroby upośledzającej wzrok.

Wodór – skuteczny antyoksydant

Ostatnio potwierdzono, że wodór cząsteczkowy ma wartość ochronną i terapeutyczną jako przeciwutleniacz dzięki swojej zdolności do selektywnej redukcji cytotoksycznych reaktywnych form tlenu, takich jak rodnik hydroksylowy (OH). Dotychczas wodór był stosowany jako element terapeutyczny przeciwko wielu patologiom zarówno w modelach zwierzęcych, jak i u pacjentów. W przeciwieństwie do większości dobrze znanych przeciwutleniaczy, które nie są w stanie skutecznie celować w organelle, wodór ma korzystne właściwości dystrybucji, które umożliwiają mu penetrację biobłon i dyfuzję do cytozolu, mitochondriów i jądra. W związku z tym spekuluje się, że wodór może być skutecznym przeciwutleniaczem chroniącym przed uszkodzeniem soczewki.

Osoby zainteresowane leczeniem wodorem, zapraszamy do naszych punktów partnerskich w Krakowie i Częstochowie.

Kraków
KCTH Spiro, ul. Rzeczna 8/1 
KCTH Spiro, Filia Ruczaj, ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj) 
telefon: +48 730 174 307

Częstochowa
OMEGA-3, ul. PCK 2b lok. 8 
telefon: +48 607 874 746

Źródła:

Wu, J. i wsp., Postkondycjonowanie wodorem promuje przeżycie komórek zwojowych siatkówki szczura przeciwko uszkodzeniom niedokrwiennym/reperfuzyjnym poprzez szlak PI3K/Akt . Biochem Biophys Res Commun, 2018. 495(4): s. 2462-2468.

Wang, R. i wsp., Postkondycjonowanie wdychanym wodorem sprzyja przeżyciu komórek zwojowych siatkówki w szczurzym modelu uszkodzenia niedokrwiennego/reperfuzyjnego siatkówki . Brain Res, 2016. 1632: s. 82-90.

Hideaki Oharazawa, Tsutomu Igarashi, i wsp., Protection of the retina by rapid diffusion of hydrogen: administration of hydrogen-loaded eye drops in retinal ischemia-reperfusion injury

Limin Qin, Ye Tao, Liqiang Wang i wsp., Hydrogen-Rich Saline as an Innovative Therapy for Cataract: A Hypothesis

Comments are closed.