Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Choroba dekompresyjna

Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest choroba dekompresyjna, w jaki sposób można jej zapobiegać oraz jak leczyć jej objawy.

uraz ciśnieniowy

Czym jest choroba dekompresyjna?

To zespół objawów dotykających osobę wystawioną na zbyt szybko zmniejszające się ciśnienie zewnętrzne. 

Najczęściej występuje w sytuacjach, gdy:

  • nurek zbyt szybko wynurzy się na powierzchnię bez zastosowania odpowiedniej prędkości i przystanków dekompresyjnych;
  • samolot po wystartowaniu dla bezpieczeństwa w kontrolowany sposób obniża w środku ciśnienie (samolot jest szczelny);
  • robotnik opuszcza keson lub kopalnię, do których wypompowano powietrze w celu pozbycia się wody.

W powyższych przypadkach (najczęściej u płetwonurków) może dojść do tzw. urazu ciśnieniowego, który może obejmować uszy, zatoki, płuca, jelita, zęby oraz skórę lub twarz. Do objawów pierwszego z nich zalicza się: upośledzenie słuchu, zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio po urazie, czasami jednak pojawiają się dopiero kilka dni później.

choroba dekompresyjna

Działanie zmian ciśnienia na organizm

Zgodnie z prawem Henry’ego, wraz ze zmniejszającym się ciśnieniem zewnętrznym, ilość tlenu rozpuszczającego się we krwi a tym samym, docierającego do wszystkich tkanek, również ulega zmniejszeniu. Przykładem tego zjawiska jest otwieranie butelki z gazowanym napojem – gdy zostanie odkręcona nakrętka słychać ulatujący gaz i widać tworzące się pęcherzyki dwutlenku węgla. Powstają one w wyniku nagłego zmniejszenia ciśnienia otoczenia panującego w butelce do wartości ciśnienia atmosferycznego.

Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej, działa w odwrotny sposób, powodując szybsze rozpuszczanie się tlenu w naszym organizmie a tym samym przyspieszając procesy naprawcze.

Tlenoterapia hiperbaryczna – trening dla nurków

Tlenoterapia hiperbaryczna będzie efektywnym zabiegiem zarówno dla wyczynowych nurków, którzy uprawiają ten sport regularnie, aby zapobiec chorobie dekompresyjnej poprzez przyzwyczajenie organizmu do dość wysokiej różnicy ciśnień jak i dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem i ich celem jest sprawdzenie swoich predyspozycji nurkowych poprzez reakcję organizmu na zmiany ciśnień. 

Dodatkowo zabiegi w komorze hiperbarycznej będą bardzo dobrą metodą leczenia różnego rodzaju urazów ciśnieniowych. Dzięki temu, że więcej tlenu dociera do wszystkich tkanek, stymulują procesy naprawcze i w przypadku urazu ciśnieniowego uszu, powodują ich przekrwienie, co zdecydowanie wpływa na szybszą ich regenerację.

tlenoterapia

Dotyczy Cię ten problem?

  • Nurkujesz?
  • Chcesz rozpocząć przygodę z nurkowaniem?
  • Masz problemy z wyrównaniem ciśnienia w samolocie i często dotyka Cię ból ucha?

Skorzystaj z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej!

Pamiętaj:

Dla nowych klientów mamy specjalną ofertę OTWARTE ŚRODY, cena za zabieg w tym dniu wynosi 70zł!

ul. Rzeczna 8/1 lub ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)

telefon: +48 730 174 307

Comments are closed.