Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Oddech – inaczej życie

oddech

Oddychanie jest procesem warunkującym życie, pozwala bowiem organizmom korzystać z energii zawartej w pokarmie. Wszystkie istoty potrzebują energii do wykonywania czynności życiowych.

Na co dzień nie myślimy o tym, jak oddychamy. Bowiem jest to czynność automatyczna, która częściowo podlega naszej woli. Jednak nie zawsze robimy to w odpowiedni dla naszego zdrowia sposób. Często powodem nieprawidłowego oddychania są okoliczności w jakich żyjemy.

Układ oddechowy współpracuje z układem nerwowym

Układ nerwowy, we współpracy z układem endokrynologicznym reagując na odpowiednie bodźce, dostosowuje głębokość i częstotliwość oddechów do aktualnych potrzeb.

Potrzeby te są zależne od sytuacji i stanu, w którym się znajdujemy. Faza wdechu połączona jest z częścią współczulną układu nerwowego (odpowiada za reakcję walki/ucieczki). Natomiast faza wydechu łączy się z układem przywspółczulnym. (Relaks, odpoczynek).

Podczas pobudzenia (stres, aktywność fizyczna), zaczynamy szybciej i płycej oddychać. Dodatkowo, aby zwiększyć ilość potrzebnego tkankom do pracy tlenu, zaczynamy oddychać przez usta.

Skutki nieprawidłowego oddychania

stres

Gdy żyjemy w przewlekłym stresie zaczynamy funkcjonować w trybie stałego pobudzenia, napięcia. Układ współczulny przejmuje władzę nad ciałem. Zmienia się na stałe sposób w jaki oddychamy.

  • Płytko,
  • Często
  • Mało efektywnie
  • Głównie przez usta
  • Często torem piersiowym, napinając przy tym całą obręcz barkową, jak również mięśnie szyi/karku.

Nieprawidłowe oddychanie może prowadzić do problemów z kręgosłupem, przeciążeniem mięśni i więzadeł. Zmienia nam się postawa ciała, łatwiej o kontuzje i urazy w obrębie układu ruchu. Konkretny sposób oddychania może nam szkodzić, ale również działać na naszą korzyść.

Prawidłowe oddychanie

oddech

Nasz oddech powinien być:

  • miarowy,
  • spokojny,
  • głęboki.

Należy wprowadzać jego niewielką ilość głęboko w stronę brzucha/przepony. Zarówno wdech jak i wydech powinny być wykonywane tylko przez nos.

Ważna jest również przewaga wydechu nad wdechem (wydech nas uspokaja, aktywuje nasz układ przywspółczulny). Powinniśmy wykonywać 12- 16 oddechów na minutę.

Jak oddychać w komorze hiperbarycznej?

Często pytacie nas jak oddychać podczas tlenoterapii hiperbarycznej. Otóż odpowiedź jest prosta. Prawidłowo: swobodnie, przez nos, najlepiej torem przeponowym. Pamiętajcie by nie oddychać przesadnie głęboko.

Ćwiczenia oddechowe

Chcesz wspomóc pracę swojego układu oddechowego? Nie potrafisz odpowiednio zaktywować przepony w procesie oddychania? Zapraszamy Cię na wizytę do fizjoterapeuty!

Tel: 730 174 307

Comments are closed.