Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Dawkowanie wodoru molekularnego

Zastosowania wodoru molekularnego w medycynie i poprawie jakości życia są różnorodne, począwszy od inhalacji po wodę wodorową. W tym artykule skupimy się na kluczowym aspekcie, jakim jest dawkowanie wodoru molekularnego.

Dawkowanie wody wodorowej

  • W eksperymencie na osobach z chorobą Parkinsona, spożycie 100 ml wody wodorowej dziennie zmniejszało neurotoksyczne uszkodzenia​​. Inne badanie na pacjentach z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykazało pozytywne efekty po spożywaniu 0,5 l wody wodorowej codziennie przez 4 tygodnie​​. W przypadku osób cierpiących na zespół metaboliczny, picie 1,5-2 l wody wodorowej dziennie przez 8 tygodni przynosiło korzyści, takie jak redukcja złego cholesterolu i podniesienie dobrego cholesterolu​​.
  • Podczas badań klinicznych z udziałem pacjentów z cukrzycą typu 2, spożywanie 900 ml wody wodorowej dziennie przez 8 tygodni miało pozytywny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu oraz normalizację tolerancji glukozy​​. Ponadto, badanie na aktywnych fizycznie mężczyznach wykazało, że codzienne spożywanie wody wodorowej przez 14 dni zwiększało pH krwi​​.
  • Wśród pacjentów poddawanych radioterapii z powodu raka wątroby, wypijanie 1,5-2 l wody wodorowej na dobę redukowało stres oksydacyjny i pomagało w utrzymaniu apetytu​​. Woda wodorowa stosowana dożylnie oraz w formie kąpieli przynosiła ulgę pacjentom z ostrymi stanami rumieniowych chorób skóry​​.

Ogólne zalecane dawkowanie wodoru molekularnego – woda wodorowa

Mimo tych przykładów, ogólna zalecana dawka wody wodorowej nie jest jednoznacznie ustalona. Badania sugerują różne dawki, w zależności od celu terapeutycznego i grupy docelowej. Na przykład, w badaniu z udziałem pacjentów z zespołem metabolicznym, zalecano picie 0,9-1 litra wody wzbogaconej wodorem dziennie​​. W innych badaniach, takich jak te przeprowadzone na sportowcach, zalecane dawki sięgały nawet 2 litrów dziennie​​.

Jednakże, ze względu na brak jednoznacznych wytycznych i standaryzacji, nie istnieje uniwersalna dawka wody wodorowej, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. Istnieje potrzeba dalszych badań, by określić optymalne dawki dla różnych warunków zdrowotnych oraz dla zdrowych osób​​.

Dawkowanie wodoru molekularnego inhalacje wodorem

Sesje inhalacji mogą trwać od 30 minut do kilku godzin, z koncentracją wodoru zazwyczaj między 2% a 9%. W badaniach klinicznych i eksperymentalnych zastosowano różne protokoły dawkowania. Na przykład, w badaniu nad udarem mózgu używano 3% H₂ przez 1 godzinę dwa razy dziennie. W eksperymencie na szczurach z nadciśnieniem stosowano 1.3% H₂ przez 1 godzinę dziennie, co przyniosło znaczące obniżenie ciśnienia krwi.

W jednym z badań skupiono się na wpływie 14-dniowej inhalacji wodorem molekularnym na stan oddechowy i kondycję fizyczną pacjentów po ostrym COVID-19. Wykazano, że wodór posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwapoptotyczne i przeciwzmęczeniowe. Wodór molekularny można wdychać na różne sposoby, w tym przez obwód wentylacyjny, maskę na twarz lub kaniulę nosową. Metoda ta jest uznawana za szczególnie skuteczną przeciwko ostremu stresowi oksydacyjnemu, dzięki szybkiej dyfuzji i wchłanianiu przez całe ciało.

W jednym z przypadków zastosowano leczenie inhalacyjne wodoru o wysokim stężeniu (66,6% H2 i 33,3% O2) dwa razy dziennie, przez 2-3 godziny każdego razu, przez pięć miesięcy. Pokazuje to potencjał wodoru w terapii długoterminowej.

Zastosowania Kliniczne i Badania nad Terapią Wodorem Molekularnym

Terapia wodorem molekularnym zyskuje na popularności w medycynie klinicznej jako metoda o potencjalnych korzyściach terapeutycznych. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań klinicznych, które rzucają światło na różnorodne zastosowania tego pierwiastka w leczeniu i profilaktyce.

Badania kliniczne wykazały, że inhalacja wodoru molekularnego może przynieść korzyści zdrowotne. Na przykład w badaniu przeprowadzonym wśród młodych i zdrowych osób, inhalacja 4% wodoru przez 20 minut dziennie przez tydzień wykazała efekty ergogeniczne. Efekty mogą poprawiać wydajność ćwiczeń fizycznych. To odkrycie wskazuje na potencjalną rolę wodoru w poprawie wydolności fizycznej i sportowej.

W szerokim przeglądzie naukowym omówiono biologiczne efekty wodoru i potencjalne mechanizmy działania w różnych chorobach, w tym zespole metabolicznym, uszkodzeniu organów i nowotworach. Przegląd ten podkreśla także skuteczność różnych metod dostarczania wodoru oraz postępy w jego zastosowaniach w medycynie. To podkreśla wszechstronność wodoru jako środka terapeutycznego.

Dodatkowo, bezpieczeństwo i skuteczność wodoru zostały potwierdzone w badaniach nad takimi stanami jak niedokrwienie mózgu, niewydolność nerek, ostra niewydolność płucna i rak płuc. Badacze nieustannie poszukują nowych zastosowań klinicznych wodoru, wykorzystując wyniki badań podstawowych.

W jednym z bardziej szczegółowych badań, pacjenci z cukrzycą typu 2 spożywający 900 ml wody wzbogaconej w wodór dziennie przez 8 tygodni odnotowali znaczący spadek LDL-cholesterolu. Zauważono także spadek małych gęstych cząstek LDL, co wskazuje na obniżające poziom lipidów właściwości wodoru.

Wreszcie, w badaniu pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego, leczenie mieszaniną 68% wodoru i 32% tlenu wpłynęło na zwiększenie stosunku komórek T z programowaną śmiercią komórkową (PD-1)-/CD8+ w krwi obwodowej. Może to świadczyć o immunomodulacyjnych efektach wodoru.

Podsumowanie

Dawkowanie wodoru molekularnego, czy to przez wodę wodorową, czy inhalację, wymaga świadomego podejścia i indywidualnej oceny. Obiecujące są wyniki badań wskazują na szerokie spektrum potencjalnych korzyści. Dalsze badania są natomiast niezbędne, aby lepiej zrozumieć jego skuteczność i bezpieczeństwo w różnych zastosowaniach medycznych.

Źródła:

„High-flow hydrogen inhalation might suppresses the immune function of …,” PubMed.

„Will the hydrogen therapy be approved shortly?,” PMC, National Institutes of Health.

„Long-term and daily use of molecular hydrogen induces …,” Nature.

„The efficacy of hydrogen/oxygen therapy favored the recovery of omicron …,” PubMed.

„Effect of hydrogen gas inhalation on patient QOL after hepatectomy …,” PubMed.

„Hydrogen Gas Therapy: From Preclinical Studies to Clinical Trials,” PubMed.

„Daily inhalation of hydrogen gas has a blood pressure-lowering effect in a rat model of hypertension,” Scientific Reports.

„A double-blinded, randomized controlled clinical trial of hydrogen inhalation therapy for idiopathic sudden sensorineural hearing loss,” Frontiers.

Comments are closed.