Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Bezpieczeństwo tlenoterapii hiperbarycznej: Co powinieneś wiedzieć?

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) staje się coraz bardziej popularna jako metoda wspomagająca leczenie różnych schorzeń. Mimo licznych korzyści, jak każdy zabieg medyczny, HBOT wiąże się z pewnymi ryzykami. W tym wpisie omówimy procedury bezpieczeństwa oraz potencjalne ryzyka.związane z HBOT i przedstawimy, jakie kroki są podejmowane w celu minimalizacji tych zagrożeń.

Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Terapia tlenem pod ciśnieniem polega na oddychaniu czystego tlenu przy jednoczesnym zwiększaniu ciśnienia w ciele ponad normalne (ciśnienie na poziomie morza). Proces ten jest osiągany w specjalnej komorze, w której pacjent wygodnie.oddycha czystym tlenem, podczas gdy ciśnienie wewnątrz komory stopniowo się zwiększa. Na podstawie praw fizyki – prawa Boyle’a, prawa Henry’ego i prawa Daltona – oddychanie tlenem pod ciśnieniem pozwala na rozpuszczenie tlenu w części płynnej krwi, czyli osoczu. W normalnych warunkach osocze nie przenosi tlenu, co pozostaje w gęstości krwinek czerwonych i hemoglobiny. Rozpuszczenie tlenu w osoczu pozwala mu przenikać do tkanek organizmu co najmniej czterokrotnie głębiej, co skutkuje znacznie wyższym stężeniem tlenu w organizmie – nawet o 1,200% wyższym!

Procedury bezpieczeństwa w tlenoterapii hiperbarycznej

Ocena stanu zdrowia pacjenta: Przed przystąpieniem do HBOT, nasz personel przeprowadza szczegółowy wywiad, aby wykluczyć przeciwwskazania, takie jak niekontrolowane schorzenia płucne, klaustrofobia czy infekcje górnych dróg oddechowych.

Przygotowanie pacjenta: Pacjent jest dokładnie instruowany na temat przebiegu terapii, zasad bezpieczeństwa oraz potencjalnych odczuć podczas zabiegu.

Monitorowanie podczas zabiegu: W trakcie sesji HBOT, pacjent jest pod stałą obserwacją naszego personelu. W razie potrzeby w każdym momencie pacjent może się z nami skontaktować.

Kontrola ciśnienia: Proces zwiększania i zmniejszania ciśnienia w komorze jest przeprowadzany stopniowo, aby uniknąć barotraumy, czyli uszkodzeń spowodowanych nagłą zmianą ciśnienia.

Bezpieczne środowisko: Komory hiperbaryczne są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko pożaru.

bezpieczeństwo

Potencjalne ryzyka tlenoterapii hiperbarycznej

Barotrauma: Uszkodzenia spowodowane zmianami ciśnienia, mogące dotyczyć uszu, zatok, płuc i zębów. Stopniowe zmiany ciśnienia i odpowiednie instrukcje dla pacjentów dotyczące wyrównywania ciśnienia minimalizują to ryzyko.

Toksyczność tlenowa: Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenia tlenu.może prowadzić do toksyczności tlenowej, objawiającej się drgawkami, problemami z oddychaniem czy uszkodzeniami płuc. Nasz personel starannie planuje terapię pod względem czasu trwania i poziomu ciśnienia.

Problemy z oczami: W rzadkich przypadkach może dojść do przejściowych.problemów ze wzrokiem, takich jak krótkowzroczność, które zwykle ustępują po zakończeniu terapii.

Klaustrofobia: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lęk podczas przebywania w zamkniętej przestrzeni. Przed rozpoczęciem terapii ważne jest omówienie tych obaw z pacjentem.

Tlenoterapia hiperbaryczna skutecznie leczy wiele schorzeń, pod warunkiem że przeprowadza się ją zgodnie z odpowiednimi procedurami bezpieczeństwa. Świadomość potencjalnych ryzyk i środków zapobiegawczych pozwala pacjentom czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas sesji HBOT.

Źródła:

Natural Library of Medicine

Hyperbaric Oxygen Therapy

Zobacz także: Inhalacje wodorem molekularnym

Comments are closed.