Rany i oparzenia
Rany i oparzenia
Niewielkie oparzenia goją się podobnie do skaleczeń, przechodząc przez kilka etapów. Pierwszy etap to stan zapalny, gdzie w odpowiedzi na uszkodzenie naczyń krwionośnych organizm uruchamia kaskadę krzepnięcia i aktywuje komórki zaangażowane w regenerację. Następnie, podczas fazy proliferacji, fibroblasty intensywnie produkują włókna kolagenowe, co umożliwia odbudowę naskórka i powolne zamykanie się rany. Ostatni etap to przebudowa (remodeling), gdzie blizna ulega modyfikacji, a elastyczne włókna kolagenowe przekształcają się w bardziej zwarte i uporządkowane struktury. Oto jak tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) wspomoże leczenie oparzeń i ran.
HBOT i leczenie oparzeń
Podstawowym efektem oparzeń jest zniszczona skóra. W zależności od stopnia uszkodzenia może dojść także do upośledzenia zdolności mięśniowo-szkieletowych. Przeprowadzone badania dokumentują pozytywne efekty tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu oparzeń w wyniku:
- zmniejszenie powstawania obrzęków po oparzeniu z powodu hipoksycznego zwężenia naczyń
- stymulacja tworzenia nowych naczyń krwionośnych
- zwiększenie liczby aktywnych pęcherzyków regeneracyjnych
- zwiększenie regeneracji nabłonka
HBOT swoją pomoc będzie już nieść od pierwszej fazy oparzenia. HBOT w krótkim okresie zwiększa dostarczanie tlenu ze zwężeniem naczyń krwionośnych, co zmniejsza obrzęk, poprawia funkcję fagocytarną neutrofili, która łagodzi infekcje, ma działanie przeciwzapalne i łagodzi uraz niedokrwienno-reperfuzyjny. W dłuższych okresach i przy wielokrotnym podawaniu HBOT indukuje neowaskularyzację i neoangiogenezę, a także stymulację produkcji kolagenu przez fibroblasty. Wszystkie te efekty mogą poprawić rehabilitację uszkodzonego mięśnia w fazie zapalnej i proliferacyjnej.
HBOT wspomaga gojenie się ran
Komora hiperbaryczna może być wykorzystana również jako wsparcie w leczeniu innych ran. Trudno gojące się rany, rany przewlekłe wynikają z niedotlenienia tkanki. HBOT powoduje, że tlen dostarczany pod zwiększonym ciśnieniem jest przekazywany nie tylko przez hemoglobinę, ale także w osoczu.
Hiperbaryczna terapia tlenowa stymuluje zatem dotlenienie tkanek i zwiększa zasięg tlenu obwodowego do ran niedokrwiennych w celu aktywacji angiogenezy i gojenia się ran.
Tlenoterapię hiperbaryczną z powodzeniem stosować można u osób z:
- trudno gojącymi się ranami
- atopowym zapaleniem skóry
- łuszczycą
- trądzikiem (w tym trądzikiem różowatym)
- wysypką
- alergiami skórnymi
- po przeszczepach