Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00
konieczna wcześniejsza rezerwacja
logo

Depresja

Leczenie depresji przy pomocy komory hiperbarycznej i tlenoterapii

Zaburzenia depresyjne nawracające są poważnym i przede wszystkim istotnym ekonomicznie problem we współczesnym świecie. Choroby te dotykają około 15% populacji, a ryzyko popełnienia samobójstwa w ich przebiegu wynosi prawie 20%.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu pacjentów z depresją

Już w 2011 roku na Oddziale Neurologii w szpitalu stowarzyszonym z Uniwersytetem Nauk Medycznych w Nankinie, Jiangsu w Chinach przeprowadzono badania na grupie 60 osób. U wszystkich zdiagnozowano depresję zgodnie z skalą depresji Hamiltona HAMD >20 punktów. Badania dowiodły, że w 30-osobowej grupie pacjentów leczonej tlenoterapią hiperbaryczną stan zdrowia poprawił się bardziej niż w tak samo licznej, kontrolnej grupie leczonej farmakologicznie lekiem Deanxit.

depresja

Teoria zapalna w depresji

Niezmiennie trwają badania nad etiologią depresji, choć nie dostarczyły jednoznacznych odpowiedzi, doprowadziły do uznania depresji za chorobę heterogenną o wieloczynnikowym podłożu, w której przebiegu istotne są różne procesy. Jednym z ważnych procesów, przynajmniej dla części pacjentów z depresją, jest proces zapalny i aktywacja układu immunologicznego.

Cytokiny prozapalne są uznawane za kluczowe elementy wpływające na funkcjonowanie układu serotoninergicznego oraz osi podwzgórze–przysadka–nadnercza. Ważność cytokin w kontekście depresji wynika z ich związku z zachowaniami depresyjnymi. Cytokiny mają zdolność modulowania syntezy, uwalniania i obrotu neurotransmiterów, zwłaszcza monoamin, które odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju. Zakłócenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego mogą być powiązane z zaburzeniami nastroju, co działa w obie strony – osoby z depresją często mają podwyższony poziom cytokin prozapalnych, takich jak IL-1, IL-6 czy interferon gamma, wykrywanych w osoczu i płynie mózgowo-rdzeniowym. Jednocześnie pacjenci z chorobami zapalnymi, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), są bardziej podatni na rozwój depresji.

HBOT jako niefarmakologiczne narzędzie wspomagające leczenie depresji:

Dodatkowym atutem stosowania tlenoterapii hiperbarycznej HBOT jest niewywoływanie takich skutków ubocznych jak leki. Dzięki lepszemu dotlenieniu komórki mogą pracować sprawniej, a co za tym idzie polepsza się przepływ krwi do tkanek i mózgu. Regularne korzystanie z tlenoterapii wpływa na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia.

Tlenoterapia hiperbaryczna:

  • przyspiesza metabolizm komórek nerwowych, dzięki czemu przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • poprawia pamięć i koncentrację
  • poprawia nastrój i ogólne samopoczucie
    nie wywołuje skutków ubocznych takich jak leki
  • działa przeciwzapalnie