Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00
logo

Neurologia

Tlenoterapia hiperbaryczna w neurologii

Tlenoterapia hiperbaryczna w neurologii

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Hipoksja (niedobór tlenu) oraz niedokrwienie leżą u źródeł bardzo wielu chorób układu nerwowego. Zabiegi w komorze hiperbarycznej odgrywają ogromną rolę w leczeniu tych patologii. 

Zwiększona podaż tlenu w komorze hiperbarycznej w przypadku chorób o podłożu neurologicznym:

  • redukuje hipoksję
  • poprawia mikrokrążenie
  • zmniejsza obrzęk mózgu
  • stymuluje angiogenezę (proces tworzenia naczyń włosowatych)
  • stymuluje neurogenezę (proces powstawania nowych komórek nerwowych)
  • redukuje stan zapalny
  • pobudza do życia uśpione rejony i komórki mózgu
  • sprzyja odbudowie bariery krew–mózg (BBB) w przypadku niedokrwienia mózgu

Zabiegi HBOT można stosować w przypadku wszystkich chorób, w których dochodzi do uszkodzenia i utraty komórek mózgowych:

udary mózgu

mózgowe porażenie dziecięce

choroba Alzheimera

choroba Parkinsona

stwardnienie rozsiane

uszkodzenie mózgu

Zastosowanie HBOT w poszczególnych jednostkach chorobowych:

UDAR MÓZGU

Lekarze stosujący HBOT już od dziesięcioleci obserwują korzystne działanie tlenu podawanego pod ciśnieniem w leczeniu schorzeń mózgu. Dr Shai Efrati z Uniwersytetu w Tel Avivie poddał badaniu 74 osoby po udarze mózgu.

Pacjentów podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej z nich zostali poddani 40 sesjom HBOT (sesja 90 min, 5 dni w tygodniu) w ciągu 2 miesięcy. Grupa kontrolna nie była poddawana zabiegom HBOT.

Po zakończeniu badania okazało się, że pacjenci z grupy HBOT odnotowali wyraźne postępy w zakresie funkcji neurologicznych: sprawniejsze posługiwanie się mową, poprawa czucia, ustępowanie paraliżu oraz polepszenie ogólnej jakości życia. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano żadnych pozytywnych zmian.

Komora hiperbaryczna – wsparcie w leczeniu powikłań po udarach mózgu.

MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE

Badania pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym przeprowadzono już w 1985 roku w Sao Palo. 230 osób poddano badaniom i zastosowano leczenie w komorze hiperbarycznej o ciśnieniu 1,5 ATA. Pacjenci odbyli 20 jednogodzinnych sesji. Udowodniono, że u 94,78% pacjentów zmniejszyło się nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni (spastyczność) o aż 50%.

W późniejszych latach, na II Międzynarodowym Sympozjum „Terapia Hiperbaryczna u Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu” przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na próbie 50 małych pacjentów, których poddano terapii z użyciem HBOT. 30 dzieci cierpiało na spastyczne porażenie mózgowe, 8 pacjentów chorowało na hipotoniczne porażenie mózgowe, 12 na mieszane porażenie mózgowe.

Już po 20 sesjach tlenoterapii hiperbarycznej, trwających 40–50 min, przeprowadzanych raz na dobę w ciśnieniu 1,5–1,7 ATA doszło do poprawy ogólnej funkcji psychomotorycznej u 86% pacjentów.

Progres odnotowano w zakresie:

  • sprawności motorycznej
  • rozwoju funkcjonalnego
  • zdolności umysłowej
  • mowy
  • zdolności komunikacyjnych

Bibliografia

S. Efrati, G. Fishlev, Y. Bechor i in., Hyperbaric Oxygen Induces Late Neuroplasticity in Post Stroke Patients – Randomized, Prospective Trial,  PLoS ONE 2013, 8(1), e53716 DOI: 10.1371/journal.pone.0053716.

Z.L. Golden, R . Neubauer, C.J. Golden i in., Improvement in cerebral metabolism in chronic brain injury after hyperbaric oxygen therapy, Int J Neurosci 2002, 112, s. 119–131. 

https://www.jpands.org/vol12no4/marois.pdf