Zaburzenia depresyjne nawracające są poważnym i przede wszystkim istotnym ekonomicznie problem we współczesnym świecie. Choroby te dotykają około 15% populacji, a ryzyko popełnienia samobójstwa w ich przebiegu wynosi prawie 20%.
Już w 2011 roku na Oddziale Neurologii w szpitalu stowarzyszonym z Uniwersytetem Nauk Medycznych w Nankinie, Jiangsu w Chinach przeprowadzono badania na grupie 60 osób. U wszystkich zdiagnozowano depresję zgodnie z skalą depresji Hamiltona HAMD >20 punktów. Badania dowiodły, że w 30-osobowej grupie pacjentów leczonej tlenoterapią hiperbaryczną stan zdrowia poprawił się bardziej niż w tak samo licznej, kontrolnej grupie leczonej farmakologicznie lekiem Deanxit.
Niezmiennie trwają badania nad etiologią depresji, choć nie dostarczyły jednoznacznych odpowiedzi, doprowadziły do uznania depresji za chorobę heterogenną o wieloczynnikowym podłożu, w której przebiegu istotne są różne procesy. Jednym z ważnych procesów, przynajmniej dla części pacjentów z depresją, jest proces zapalny i aktywacja układu immunologicznego.
Cytokiny prozapalne są uznawane za kluczowe elementy wpływające na funkcjonowanie układu serotoninergicznego oraz osi podwzgórze–przysadka–nadnercza. Ważność cytokin w kontekście depresji wynika z ich związku z zachowaniami depresyjnymi. Cytokiny mają zdolność modulowania syntezy, uwalniania i obrotu neurotransmiterów, zwłaszcza monoamin, które odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju. Zakłócenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego mogą być powiązane z zaburzeniami nastroju, co działa w obie strony – osoby z depresją często mają podwyższony poziom cytokin prozapalnych, takich jak IL-1, IL-6 czy interferon gamma, wykrywanych w osoczu i płynie mózgowo-rdzeniowym. Jednocześnie pacjenci z chorobami zapalnymi, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), są bardziej podatni na rozwój depresji.
Dodatkowym atutem stosowania tlenoterapii hiperbarycznej HBOT jest niewywoływanie takich skutków ubocznych jak leki. Dzięki lepszemu dotlenieniu komórki mogą pracować sprawniej, a co za tym idzie polepsza się przepływ krwi do tkanek i mózgu. Regularne korzystanie z tlenoterapii wpływa na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia.
Tlenoterapia hiperbaryczna:
© Copyright 2020. Krakowskie Centrum Terapii Hiperbarycznej