Borelioza
Tlenoterapia hiperbaryczna – leczenie boreliozy w komorze hiperbarycznej
Tlenoterapia hiperbaryczna może być wykorzystywana w leczeniu boreliozy. Tlen hiperbaryczny jako „naturalny antybiotyk” w walce z boreliozą. Bakterie wywołujące boreliozę są mikroaerofilne, co oznacza, że umierają w środowisku o wysokim stężeniu tlenu.
CZYM JEST BORELIOZA?
Borelioza, dolegliwość zwana także chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, to wieloukładowa choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Przenosi się na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Bakterie wywołujące ją są względnie beztlenowe, nietolerancyjne na podwyższony poziom tlenu, co oznacza, że umierają w środowisku o wysokim stężeniu tlenu.
Pierwsze objawy Boreliozy często są mylone z grypą. Wraz z postępem choroby zaczynają się pojawiać zmiany na skórze w postaci rumienia, a następnie, nawet dopiero po wielu latach, mogą wystąpić problemy z układem kostno-stawowym, bóle dużych stawów, najczęściej kolanowych, problemy z układem nerwowym, a także z sercem.
BORELIOZA A TLENOTERAPIA
Bakterie Borrelia są mikroaerofilne – do życia potrzeba im tlenu występującego w stężeniu mniejszym niż to w ziemskiej atmosferze. Jako nietolerancyjne na podwyższony poziom tlenu umierają podczas terapii w komorze hiperbarycznej, w której otrzymuje się takie właśnie warunki.
Pod wpływem ciśnienia tlen przedostaje się do obszarów pomiędzy komórkami i głęboko do tkanek – do obszarów, które są zazwyczaj o wiele słabiej dotlenione. W konsekwencji krętki Borrelia burgdorferi przerywają cykl reprodukcyjny i ulegają zniszczeniu lub są spychane do stadium nieaktywnych zarodników.
Tlenoterapia hiperbaryczna w boreliozie:
- jest świetnym uzupełnieniem antybiotykoterapii,
- likwidacja rumienia,
- poprawa ogólnego samopoczucia,
- zabiegi są wykonywane codziennie,
- zabiegi są uzupełnieniem tradycyjnego leczenia farmakologicznego i ziołolecznictwa,
- wymaga od 10 – 40 zabiegów (cykl życia krętka trwa 28 do 32 dni).