Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Dlaczego podczas kompresji w komorze hiperbarycznej zatykają się uszy i jak sobie z tym poradzić

Komora hiperbaryczna a zatkane uszy – poradnik o tym co powoduje ten efekt oraz jak sobie z nim radzić.

Podczas zabiegów w komorze hiperbarycznej zwiększa się ciśnienie. Podczas zmiany ciśnienia w trakcie zabiegu może dojść do przytykania się uszu. Jest to normalne zjawisko. Aby jednak zrozumieć przyczynę przytykania się uszu podczas kompresji należy zapoznać się z budowa ucha:

schemat budowy uchaBudowa ucha

– ucho zewnętrzne – składa się małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego, które wystawione jest bezpośrednio na oddziaływanie powietrza i ciśnienia. Jego funkcją jest ukierunkowanie nadchodzących dźwięków na błonę bębenkową. Ucho zewnętrzne nie wpływa na wyrównywanie ciśnienia pod warunkiem, że nie włożymy do ucha zatyczek czy korków.

– ucho środkowe – oddzielone jest od ucha zewnętrznego błoną bębenkową. Błona bębenkowa jest kształtu eliptycznego o wymiarach 10-11×9 mm i ma grubość około 0,1 mm. To ona odgrywa największą rolę wyrównywaniu ciśnień. Poprzez drgania błony bębenkowej dźwięk przenosi się na kosteczki słuchowe, które z kolei przenoszą dźwięk do ucha wewnętrznego. Ucho środkowe połączone jest przez tzw. trąbkę słuchową (trąbkę Eustachiusza) z jamą nosowo-gardłową.

WAŻNE: Wyrównywanie ciśnienia jest możliwe, jeżeli trąbka Eustachiusza jest drożna. Stany zapalne, katar mogą doprowadzić do niedrożności trąbki słuchowej i w konsekwencji niemożności wyrównania ciśnienia. Pamiętaj o tym przed zabiegiem w komorze hiperbarycznej.

– ucho wewnętrzne – zbudowane jest z przedsionka, ślimaka i kanałów półkolistych, odpowiedzialnych za utrzymywanie równowagi. Dźwięk poprzez kosteczki słuchowe przenoszony jest do ślimaka, a stamtąd w postaci impulsów nerwowych poprzez nerw słuchowy do mózgu. Ucho wewnętrzne jest wypełnione płynem i dlatego nie podlega kompresji natomiast elastyczne przegrody pomiędzy uchem środkowym i wewnętrznym (okienko okrągłe i okienko owalne) poddają się jednak zmian om ciśnienia. Okienko okrągłe w ślimaku ugina się na zewnątrz, w tym samych czasie gdy okienko owalne ugina się do środka.

zabieg w komorze hiperbarycznej w KCTH Spiro
Wyrównywanie ciśnienia w uszach podczas kompresji i dekompresji w komorze hiperbarycznej.

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania błony bębenkowej jest zachowanie po obu jej stronach jednakowego ciśnienia.

Podczas kompresji zwiększające się ciśnienie wpycha błonę bębenkową do środka ucha, dlatego możemy odczuwać zatykanie się uszu. Zbyt duża różnica ciśnień lub zbyt szybka kompresja może powodować ból uszu.

Komora hiperbaryczna a zatkane uszy. Sposoby na zatkane uszy podczas kompresji i dekompresji:

  • manewr Valsalvy

Jest to podstawowa i najbardziej intuicyjna metoda wyrównywania ciśnienia. Nabieramy w płuca powietrza, zaciskamy palcami płatki nosa i staramy się je wydmuchać. Policzki pozostają przy tym ściśnięte, aby nie napełniły się wydmuchiwanym powietrzem. Czyli wydmuchujemy powietrze przez „uszy”. Antonio Valsava, był pierwszym który opisał tą technikę, już w XVIII wieku,

  • pomocne może być przełykanie śliny, w komorze możemy także pić wodę,

  • cukierek lub guma do żucia – zwiększają produkcję śliny, której przełykanie wyrównuje ciśnienie w uszach,

  • podczas kompresji i dekompresji w komorze ziewanie pomaga w odetkaniu uszu

Czy wiesz, że…

To właśnie w uchu znajduje się najmniejsza kość i mięsień w naszym ciele!!

Strzemiączko czyli najmniejsza kość w naszym ciele. Znajduje się w uchu środkowym i jest wielkości połowy ziarnka ryżu (0,28 cm długości). Strzemiączko przenosi wibracje, które potem odbieramy jako muzykę, mowę, śpiew ptaków czy śmiech dziecka.

Mięsień strzemiączkowy jest najmniejszym poprzecznie prążkowanym mięśniem w organizmie człowieka (6,3mm), a jego funkcja jest odruchowa (reaguje na dźwięk 70-90 dB powyżej progu słyszenia). Skurcz mięśnia strzemiączkowego usztywnia układ transmisyjny ucha środkowego i tym samym ogranicza transformację dźwięków spełniając funkcję ochronną dla narządu Cortiego. Co ciekawe to dzięki niemu (obuuszny odruch mięśni) możemy zlokalizować dźwięk.

O innych zastosowaniach komory hiperbarycznej przeczytasz tutaj: WSKAZANIA

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Comments are closed.