Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na pracę układu nerwowego
Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT – Hiperbaric Oxygen Therapy) to nowoczesna metoda wspomagająca leczenie wielu chorób mających podłoże neurologiczne, a także dolegliwości zapalnych, przewlekłych i urazowych. Jakie są wskazania do zastosowania tej terapii? Jaki wpływ ma tlenoterapia hiperbaryczna na układ nerwowy? Dlaczego warto z niej skorzystać?
Spis treści
Wskazania do HBOT
Aktualnie tlenoterapia hiperbaryczna jest uważana za nieocenioną formę terapii, która daje bardzo dobre rezultaty w przypadku wielu schorzeń. Sprawdza się zatem w kuracjach odmładzających, odchudzających, a także w terapiach dermatologicznych. Jeśli chodzi o choroby i dolegliwości, które mogą być leczone taką terapią, warto wymienić:
- udary mózgowe,
- trudno gojące się rany,
- stopę cukrzycowa,
- owrzodzenia,
- autyzm,
- ADHD,
- reumatyzm,
- boreliozę i wiele innych.
Podkreślić należy, że tlenoterapia jest w pełni bezpieczną metodą terapii, jak również nieinwazyjną. O innych wskazaniach do stosowania komory hiperbarycznej, przeczytają Państwo tutaj: WSKAZANIA.
Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na układ nerwowy
Tlenoterapia hiperbaryczna ma bardzo korzystne działanie w przypadku wspomagania leczenia chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Co ciekawe, daje także możliwość naprawienia i stworzenia nowych naczyń krwionośnych w mózgu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem jak, w zależności od choroby, działa HBOT.
Tlenoterapia wpływa znacząco na poprawę stanu po udarze za pomocą doprowadzenia tlenu do wyższej ilości komórek mózgu. Dlatego regularne sesje mogą spowodować ogromną poprawę neurologiczną u osób, które przeszły udar. Dzięki temu dochodzi do powstawania nowych komórek macierzystych, a tym samym regeneracji metabolizmu w tkankach nerwowych. Ponadto, zauważyć można zmniejszenie obrzęku mózgu oraz pobudzenie neuronów do prawidłowej pracy.
Alzheimer
Innym schorzeniem jest Alzheimer, będący przewlekłym schorzeniem mózgu u osób starszych. Tlenoterapia hiperbaryczna u pacjentów z tą chorobą ma za zadanie stymulować metabolizm komórkowi za pomocą zwiększenia natlenienia krwi i wytworzenie nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo szereg badań wskazuje, że tej rodzaj terapii spowalnia postępowanie choroby oraz wpływa na odżywienie okolicy ciemieniowo-skroniowej.
Choroba Parkinsona
Ostatnim przykładem jest choroba Parkinsona, która jest zwyrodnieniowym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Komórki nerwowe w mózgu ulegają zmianom, które prowadzą do uszkodzeń. Objawami tej choroby są przykładowo; osłabiona pamięć, sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchu, drżenie spoczynkowe, cicha mowa, niestabilność postawy itp. Hiperbaryczna komora wysyca tlenem tkanki za pomocą podwyższonego ciśnienia. Prowadzi to do podwyższenia poziomu tlenu w osoczu, krwinkach czerwonych, limfie o płynie mózgowo-rdzeniowym. Niewątpliwie zauważyć należy, że HBOT pozytywnie oddziałuje na zmiany w zakresie drżenia spoczynkowego i sztywności ruchowej u pacjenta.
Podsumowując, tlenoterapia hiperbaryczna jest nowoczesną i docenianą metodą terapii, która znajduje zastosowanie w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym. Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej SPIRO jest miejscem, w którym zespół lekarzy i fizjoterapeutów pomoże Państwu dobrać odpowiednie leczenie adekwatne do jednostki chorobowej.
Mamy nadzieję, że w tym artykule wyjaśniliśmy Państwu jak tlenoterapia hiperbaryczna może wpłynąć na układ nerwowy.
KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach: