Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na pracę układu nerwowego

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT – Hiperbaric Oxygen Therapy) to nowoczesna metoda wspomagająca leczenie wielu chorób mających podłoże neurologiczne, a także dolegliwości zapalnych, przewlekłych i urazowych. Jakie są wskazania do zastosowania tej terapii? Jaki wpływ ma tlenoterapia hiperbaryczna na układ nerwowy? Dlaczego warto z niej skorzystać?

tlenoterapia hiperbaryczna a układ nerwowy

Wskazania do HBOT

Aktualnie tlenoterapia hiperbaryczna jest uważana za nieocenioną formę terapii, która daje bardzo dobre rezultaty w przypadku wielu schorzeń. Sprawdza się zatem w kuracjach odmładzających, odchudzających, a także w terapiach dermatologicznych. Jeśli chodzi o choroby i dolegliwości, które mogą być leczone taką terapią, warto wymienić:

Podkreślić należy, że tlenoterapia jest w pełni bezpieczną metodą terapii, jak również nieinwazyjną. O innych wskazaniach do stosowania komory hiperbarycznej, przeczytają Państwo tutaj: WSKAZANIA. 

Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na układ nerwowy

Tlenoterapia hiperbaryczna ma bardzo korzystne działanie w przypadku wspomagania leczenia chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Co ciekawe, daje także możliwość naprawienia i stworzenia nowych naczyń krwionośnych w mózgu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem jak, w zależności od choroby, działa HBOT.  

Tlenoterapia wpływa znacząco na poprawę stanu po udarze za pomocą doprowadzenia tlenu do wyższej ilości komórek mózgu. Dlatego regularne sesje mogą spowodować ogromną poprawę neurologiczną u osób, które przeszły udar. Dzięki temu dochodzi do powstawania nowych komórek macierzystych, a tym samym regeneracji metabolizmu w tkankach nerwowych. Ponadto, zauważyć można zmniejszenie obrzęku mózgu oraz pobudzenie neuronów do prawidłowej pracy. 

 

układ nerwowy pod wpływem tlenoterapii

Alzheimer

Innym schorzeniem jest Alzheimer, będący przewlekłym schorzeniem mózgu u osób starszych. Tlenoterapia hiperbaryczna u pacjentów z tą chorobą ma za zadanie stymulować metabolizm komórkowi za pomocą zwiększenia natlenienia krwi i wytworzenie nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo szereg badań wskazuje, że tej rodzaj terapii spowalnia postępowanie choroby oraz wpływa na odżywienie okolicy ciemieniowo-skroniowej. 

Choroba Parkinsona

Ostatnim przykładem jest choroba Parkinsona, która jest zwyrodnieniowym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Komórki nerwowe w mózgu ulegają zmianom, które prowadzą do uszkodzeń. Objawami tej choroby są przykładowo; osłabiona pamięć, sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchu, drżenie spoczynkowe, cicha mowa, niestabilność postawy itp. Hiperbaryczna komora wysyca tlenem tkanki za pomocą podwyższonego ciśnienia. Prowadzi to do podwyższenia poziomu tlenu w osoczu, krwinkach czerwonych, limfie o płynie mózgowo-rdzeniowym. Niewątpliwie zauważyć należy, że HBOT pozytywnie oddziałuje na zmiany w zakresie drżenia spoczynkowego i sztywności ruchowej u pacjenta. 

Podsumowując, tlenoterapia hiperbaryczna jest nowoczesną i docenianą metodą terapii, która znajduje zastosowanie w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym. Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej SPIRO jest miejscem, w którym zespół lekarzy i fizjoterapeutów pomoże Państwu dobrać odpowiednie leczenie adekwatne do jednostki chorobowej.

Mamy nadzieję, że w tym artykule wyjaśniliśmy Państwu jak tlenoterapia hiperbaryczna może wpłynąć na układ nerwowy. 

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:

Facebook

Instagram

Comments are closed.