Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Porównanie komory twardej i miękkiej. 10 wskazówek czym się kierować przy wyborze zabiegów

Porównanie komór – twarda i miękka.

porównanie komór do tlenoterapii hiperbarycznej

Spis treści

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to urządzenie do przeprowadzania tlenoterapii hiperbarycznej, podczas którego pacjent oddycha 100% tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Zabiegi w komorze hiperbarycznej stosujemy się w leczeniu schorzeń, rehabilitacji, oraz w celu aktywacji procesów naprawczych organizmu. Porównanie komór – twarda i miękka. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju komory hiperbaryczne:
– jednomiejscowe (ang. monoplane) o różnych kształtach:  cylindryczne (pacjent odbywa zabieg w pozycji leżącej) oraz kuliste (pacjent leczony jest w pozycji siedzącej).
– wielomiejscowe (multiplace) są wykorzystywane do leczenia w tym samym czasie dwóch lub większej liczby chorych.
– miękkie (worki Gamowa)
– twarde 

Dla wielu pacjentów tlenoterapia to zupełna nowość i nie wiedzą czym kierować się przy wyborze zabiegów w komorze hiperbarycznej. W tym artykule omawiamy rodzaje komór hiperbarycznych najczęściej używanych w Polsce (komory twarde i miękkie), ponieważ nie bez znaczenia jest fakt, w jakiej komorze odbywa się zabieg. Komora hiperbaryczna, porównanie komór.

10 faktów o komorach

1. Jak wygląda i działa komora twarda i miękka

Komora miękka wykonana jest z elastycznego, sztucznego tworzywa – najczęściej poliuretanu termoplastycznego, który pod wpływem ciśnienie usztywnia się. Wyglądem przypomina śpiwór, wewnątrz którego znajduje się metalowy stelaż. Komora zamyka się systemem suwaków błyskawicznych. Swój kształt uzyskuje dopiero po podniesieniu ciśnienia. W zależności od kształtu komory terapia może odbywać się w pozycji siedzącej, półleżącej, leżącej. Długość komory miękkiej leżącej to najczęściej 225 cm, natomiast średnica to od 70 do 90 cm.

komora hiperbaryczna miekka

Na zdjęciu przykładowa komora miękka.
Źródło: https://www.ovida.pl/oferowane-komory

 

Komora hiperbaryczna twarda wykonana jest z metalu. W przypadku komory twardej kształt zależny jest od tego czy jest to komora jedno czy wieloosobowa. Komora twarda jedno lub dwuosobowa kształtem przypomina tubę. Komory różnią się wielkością i mogą mieć od 75 do 90 cm średnicy a od rozmiaru komory zależy komfort zabiegu. Większe komory dają możliwość zmiany pozycji podczas zabiegu. Pozwalają również na swobodne obracanie się. W komorze twardej o średnicy 90 cm mogą zmieścić się równocześnie dwie osoby.
To jak wygląda komora hiperbaryczna oraz jak przebiega zabieg i jakie są efekty możesz zobaczyć na filmie: tlenoterapia hiperbaryczna kraków

komora hiperbaryczna twarda

Na zdjęciu przykładowa komora hiperbaryczna twarda.
Źródło: https://oxyhelp.eu/hyperbaric-oxygen-chambers/

 

2. W jakim ciśnieniu przebiegają zabiegi w komorze hiperbarycznej twardej lub miękkiej

Komercyjne zabiegi w komorach hiperbarycznych to tak zwana: łagodna terapia. Zabiegi w ciśnieniu do 1,5 ATA są bezpieczne dla zdrowia i mogą być wykonywane bez nadzoru lekarza. Zwróć jednak uwagę by zabieg przeprowadzany był przez wykwalifikowane osoby.  

Komory miękkie oferują z reguły ciśnienie 1,3 ATA, natomiast w komorach twardych można wykonywać zabiegi w ciśnieniu 1,5 ATA. Sprawdź przed zabiegiem ciśnienie, ponieważ od tego zależy skuteczność terapii. Komory mają możliwość uzyskania wyższego ciśnienia, nie jest to jednak zgodne z normami prawnymi ani bezpieczne dla zdrowia.

Na jakość zabiegu wpływa również wielkość wahań ciśnienia. W części głównej zabiegu kiedy uzyskamy już docelowe ciśnienie (najczęściej 50 kPa) może dochodzić do niewielkich odchyleń ciśnienia -/+ 1 kPa w przypadku lepszej jakości komór lub więcej w przypadku komór nieposiadających zabezpieczeń stabilizacji ciśnienia. 

Jeżeli wiesz, że wrażliwość Twojej błony bębenkowej jest wysoka może być tak, że odczuwać będziesz każdą zmianę ciśnienia – poprzez przytykanie się uszu lub charakterystyczne pyknięcia. Warto przed umówieniem się na wizytę dowiedzieć się jaka jest stabilność ciśnienia podczas zabiegu.
O tym jakie są sposoby wyrównania ciśnienia w uchu środkowym przeczytasz w tutaj: Komora hiperbaryczna przytykanie się uszu

3. Czym jest koncentrator tlenu

Podczas zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej pacjent oddycha 100% tlenem. Tlenu nie podaje się z butli, lecz z koncentratora. Czym jest koncentrator? Jest to urządzenie które pobiera powietrze z otoczenia, a następnie filtruje je poprzez sito molekularne, oddzielając tlen zawarty w powietrzu atmosferycznym (skład powietrza: 21% tlenu, 78% azotu oraz  1% innych gazów). Następnie tlen przy pomocy wąsów (kaniuli donosowej) lub maski tlenowej podawany jest  pacjentowi. Wielkość przepływu tlenu może się różnić w zależności od rodzaju używanego koncentratora. Zalecana wielkość przepływu to 10 l. (Mniejszy przepływ zalecamy osobom z astmą). Przypominamy! Astma jest przeciwwskazaniem względnym do tlenoterapii – skonsultuj się ze swoim lekarzem. Wielu specjalistów zaleca swoim pacjentom skorzystanie z tlenoterapii.   

                                  
Od wielkości przepływu zależy ile tlenu dostarczone zostanie do Twojego ciała, a co się z tym wiąże jakie efekty terapeutyczne osiągniesz korzystając z tlenoterapii hiperbarycznej. Jeżeli wybrana przez Ciebie komora jest dwuosobowa, a Ty chcesz skorzystać z komory z dzieckiem lub bliską Ci osobą dowiedz się czy wyposażona jest ona w dwa koncentratory. Tylko wtedy każda z osób  korzysta z pełnowartościowego zabiegu. Jeżeli komora wyposażona jest w jeden koncentrator, a w zabiegu uczestniczy rodzic z dzieckiem tylko jedno z nich otrzymuje tlen. Nie bez znaczenia dla komfortu zabiegu jest również poziom hałasu generowany przez pracujące urządzenie. 

koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu dostępny w KCTH – komora hiperbaryczna Kraków
Źródło: KCTH

 

4. Jakie jest środowisko w komorach?

W komorze miękkiej zawsze następuje wzrost ciśnienia przy wypełnieniu komory powietrzem (21% tlenu). Nie ma takiej komory miękkiej, która mogłaby być wypełniona 100% tlenem. Komory twarde natomiast  mogą być wypełnione powietrzem (21% tlenu) lub w 100 % tlenem (wtedy pacjenci nie muszą zakładać maski ani kaniuli donosowej). 

5. Zawartość CO2 wpływa na skuteczność zabiegu

Wielkość komory wpływa nie tylko na komfort pacjent. W zależności od rozmiarów komory zmienia się również ilość CO2 gromadzącego się w komorze. W procesie oddychania w powstaje dwutlenek węgla, który usuwany jest z organizmu w momencie wydechu. Podczas zabiegu w zamkniętej komorze, zarówno miękkiej jak i twardej, wydziela się CO2.
W zależności od wielkości komory (im większa komora tym lepiej) zmienia się jednak stężenie skumulowanego gazu. Dwutlenek węgla konieczny jest do prawidłowej pracy ośrodka oddechowego, jednakże duże stężenie CO2 zaburza procesy wymiany gazowej, prowadzi do  zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, zaburzając pracę większości układów. W komorze twardej jest wbudowany skruber (instalacja do oczyszczania gazów), który pomaga eliminować nadwyżki CO2.

6. Która komora hiperbaryczna jest bardziej komfortowa – twarda czy miękka

Brak sztywnej konstrukcji w komorze miękkiej może stwarzać trudności w wejściu oraz wyjściu. Wejście do tego typu komory może być szczególnie trudne dla pacjentów z zaburzeniami równowagi, problemami neurologicznymi.
Komora twarda w swojej konstrukcji posiada metalową poręcz umożliwiającą pacjentom podtrzymanie się podczas wchodzenia oraz wychodzenia z komory. Dlatego dla pacjentów z zaburzeniami narządu ruchu, w trakcie rehabilitacji zalecamy korzystanie z komory twardej. Zwiększa to komfort zabiegu, ogranicza prawdopodobieństwo upadku, zmniejsz stres związany z  zabiegiem.

Przykładowa komora miękka. Źródło: Przykładowa komora miękka – artykuł

komora hiperbaryczna kcth

Komora hiperbaryczna twarda – stopień i poręcz ułatwiająca wejście
Źródło: KCTH

7. Co jeśli pacjent nie lubi zamkniętych przestrzeni

W komorze miękkiej okienko ma niewielkie wymiary zbliżone do wielkości głowy, co ogranicza pole widzenia pacjenta. Może to potęgować obawy pacjenta przed zabiegiem.  Metalowa tuba komory twardej zawiera dużą przezroczystą szybę, umożliwiającą pacjentom kontakt wzrokowy z operatorem komory. Możliwość zobaczenia co się dzieje po każdej stronie urządzenia eliminuje poczucie lęku u pacjentów. Ponadto dzięki przezroczystej szybie pacjent ma dostęp do światła dziennego dzięki czemu czas zabiegu poświęcić może na czytanie ulubionej książki.  Warto jednak pamiętać, że stosowanie tlenoterapii nie jest wskazane u pacjentów ze stwierdzoną klaustrofobią.

komora hiperbaryczna okno

Na zdjęciu przykładowa komora miękka z niewielkim oknem
Źródło: https://www.ovida.pl/oferowane-komory

komora hiperbaryczna okno

Na zdjęciu przykładowa komora hiperbaryczna twarda z przejrzystą szybą
Źródło: https://oxyhelp.eu/hyperbaric-oxygen-chambers/

 

8. Kto i jak dobiera parametry zabiegu

Parametry zabiegu dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. W komorze miękkiej zarządza nimi z zewnątrz osoba obsługująca zabieg. Widoczne są one tylko na zewnętrznym panelu sterowania komorą.
Komorą twardą zarządzać może poprzez panel zewnętrzny (usytuowany tuż obok tuby komory – umożliwiający kontakt wzrokowy pacjenta z operatorem)  jak i wewnętrzny. Wewnątrz komory twardej znajduje się elektroniczny, dotykowy panel, na którym wyświetlane są parametry przeprowadzanego zabiegu. Wyświetlane parametry to: data, czas zabiegu, tempo kompresji oraz dekompresji, ciśnienie, temperatura. Pacjent widzi zarówno zadane wartości jak i wartości aktualne dla danego etapu zabiegu.
Ponadto pacjent może samodzielnie zmieniać wybrane parametry. Przykładowo może zmodyfikować  temperaturę stosownie do swoich upodobań. Jeśli nie chce robić tego samodzielnie, może przy pomocy zainstalowanego wewnątrz interkomu, skontaktować się z osobą odpowiadająca za bezpieczeństwo zabiegu.  Przy pomocy interkomu operator komory utrzymuje kontakt z pacjentem w trakcie całego zabiegu.

Komora hiperbaryczna którą dysponuje KCTH Spiro w Krakowie posiada opcję regulowania ciśnienia w uszach. Szczególnie może to ucieszyć osoby które ze względu na wrażliwość uszu ciężko przechodzą proces kompresji i dekompresji. Zarówno pacjenci z poziomu panelu wewnętrznego jak i operator komory może uruchomić opcję wyrównania ciśnienia w uszach.

W związku z tym, że komora twarda umożliwia wykonanie zabiegu z większym ciśnieniem musi być zarządzana przez dobrze wyszkolony personel.

Jest to konieczne, ponieważ:

  1. Istnieje potrzeba zrozumienia złożoności budowy komory.
  2. Personel musi wiedzieć jak bezpiecznie stworzyć pacjentowi warunki wysokiego ciśnienia.
  3. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna być wyczulona na co naprawdę uważać, kiedy pacjent będzie w środowisku wysokiego ciśnienia.

Osoby będące poddawane terapii muszą być ciągle monitorowane. Osoba nadzorująca musi znać sposoby jak łagodzić jakiekolwiek zaistniałe złe sytuacje lub zapobiegać tym przyszłym.

komora hiperbaryczna panel

Na zdjęciu panel zarządzania parametrami w komorze hiperbarycznej twardej
Źródło: https://oxyhelp.eu/hyperbaric-oxygen-chambers/

komora hiperbaryczna interkom

Na zdjęciu interkom oraz panel zarządzania parametrami w komorze hiperbarycznej twardej
Źródło: https://oxyhelp.eu/hyperbaric-oxygen-chambers/

 

9. Efekty terapeutyczne komory hiperbarycznej twardej i miękkiej

To jak szybko i na jak długo uzyskuje się efekty terapeutyczne zależne jest od parametrów zabiegowych. Zgodnie z prawem Henry’ego wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększa się rozpuszczalność gazów w cieczach.
W przypadku komory miękkiej, najczęściej maksymalne ciśnienie które może być użyte w trakcie zabiegu wynosi 1,3 ATA. Natomiast w przypadku komór twardych możliwe jest osiągnięcie wyższych ciśnień – nawet 3,2 ATA – dzięki czemu rozszerza się zakres terapeutyczny. Komory do łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej dostępne na rynku mają możliwość podniesienia ciśnienia w granicach 1,3 do 1,5 ATA. Pamiętaj, że im wyższe ciśnienie tym więcej tlenu dostaje się do Twojego organizmu. Badania naukowe dowodzą lepszych efektów terapeutycznych w przypadku zabiegów prowadzonych w ciśnieniu wyższym niż 1,3 ATA.

Tlen z koncentratora podaje się na kilka sposobów. W komorze miękkiej pacjent otrzymuje tlen z koncentratora przez aparat przypominający słuchawki z mikrofonem, która rozprasza tlen.  Skutkuje to uzyskaniem mniejszych efektów terapeutycznych.

Bardziej efektywnym i wydajnym sposobem podania tlenu jest dostarczenie go pacjentowi za pomocą wąsów lub maski tlenowej. Te metody wykorzystuje się w komorach twardych. W większości miejsc z komorą to pacjent dokonuje wyboru z jakiej metody korzysta. Korzystając z wąsów tlenowych pacjent oddycha odpowiednią technikę oddechową – wdech przez nos.

Komory twarde odznaczają się dużo większą złożonością od komór miękkich dlatego, że mogą osiągać większe ciśnienie. Dzięki temu prowadzą do uzdrowienia i regeneracji szybciej i efektywniej niż typowa komora miękka. Nie znaczy to, że komora miękka nie pomoże w procesie zdrowienia – pacjent i tak będzie doświadczał zalet tlenoterapii hiperbarycznej. Jednakże, nie ma tylu badań potwierdzających efektywność komory miękkiej co komory twardej.

Dużo więcej badań naukowych dotyczy komór twardych i wysokiego ciśnienia, ale już niedługo w USA pojawią się badania na temat niskiego ciśnienia w komorze i zapewne będą również dotyczyć komór miękkich.

maska tlenowa

Źródło: KCTH
Komora hiperbaryczna, porównanie komór.
 

 

10. Kontrola temperatury w komorze hiperbarycznej

Kolejnym czynnikiem wpływającym na komfort i efekty zabiegów jest temperatura jaka panuje w komorze. Pomimo, że temperaturę wewnątrz komory odczuwa się nieco inaczej niż w środowisku normalnego ciśnienie atmosferycznego, zwróć uwagę czy komora hiperbaryczna wyposażona jest w klimatyzator. Jest to szczególnie ważne jeśli chcesz skorzystać z zabiegu razem z osobą towarzyszącą lub planujesz swoje zabiegi w okresie letnim.
Komory miękki nie mają klimatyzatora, przez co pacjent nie ma możliwości dostosowania temperatury podczas zabiegu. Komora twarda może być wyposażona wyposażona jest w klimatyzator lub schładzacz (KCTH Spiro posiada komorę klimatyzowaną). Klimatyzator który połączony jest z komorą twardą zapewnia pacjentom komfort zabiegu poprzez dobór temperatury wewnątrz kapsuły indywidualnie do upodobań pacjenta.

I na koniec. Niektórzy szukając miejsca do zabiegów, poszukują komory barycznej, komory izobarycznej lub komory termobarycznej (tak np. nazwał komorę w jednym z wywiadów Sobiesław Zasada). Takie komory nie istnieją, a nazwy musiały powstać błędnie i dziś funkcjonują w obiegu.

panel komory hiperbarycznej

Na zdjęciu klimatyzator (po prawej) współdziałający z komorą hiperbaryczną twardą oraz panel zarządzania (po lewej)
Źródło: KCTH

 

Zachęcamy do analizy powyższych czynników przed wyborem miejsca na zabieg tlenoterapii.
Jeśli korzystałeś zarówno z komory miękkiej jak i twardej podziel się swoją opinią.

Komora hiperbaryczna, porównanie komór – twarda i miękka.

 

O innych zastosowaniach komory hiperbarycznej przeczytasz tutaj: WSKAZANIA

Jeśli wolisz oglądać i słuchać zapraszamy do obejrzenia FILMIKU (w języku angielskim) przedstawiającego porównanie komory miękkiej i twardej. 

Zachęcamy do skorzystania z zabiegów w komorze twardej w Krakowskim Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej!

Do wyboru dwie lokalizacje:

ul. Rzeczna 8/1 oraz ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)

Zadzwoń : +48 730 174 307

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:

Facebook

Instagram

Comments are closed.