Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

4 najważniejsze elementy rehabilitacji covid – wskazówki od specjalistów ds. rehabilitacji oddechowej

 

W dalszym ciągu zmagamy się pandemią wirusa COVID-19. Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci cierpiący ze względu na powikłania pochorobowe: obniżona wydolność, trudność z oddychaniem, szybką męczliwość, problemy z koncentracją, bezsenność. Powikłania te znacznie obniżają jakość życia oraz prowadzą do ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.  Z jakich metod możemy korzystać by przywrócić pacjentom pełną sprawność fizyczną? Jak wygląda rehabilitacja oddechowa? Czy łagodna tlenoterapia hiperbaryczna zmniejsza objawy postcovid? W tym artykule przeczytasz jak wygląda rehabilitacja oddechowa w komorze hiperbarycznej, a także z jakich metod korzystają nasi terapeuci. Bez wątpienia rehabilitacja oddechowa przyśpiesza powrót do pełnej sprawności. 

Powikłania pochorobowe wśród pacjentów
zgłaszających się na rehabilitację oddechową 

Wśród głównych objawów które zgłaszają pacjenci podczas rehabilitacji oddechowej są: 

 • Szybką podatność na zmęczenie
 • Ataki duszności,
 • Napadowy, suchy kaszel
 • Bóle stawów i mięśni,
 • Zaburzenia akcji serca
 • Zmniejszoną wydolność oddechowa i tolerancję wysiłku fizycznego,
 • Stany depresyjne,
 • Rozkojarzenie
 • Trudności z koncentracją
 • Problemy z pamięcią

Jak wygląda rehabilitacja oddechowa po przebyciu koronawirusa?

Rehabilitacja oddechowa  powinna opierać się na indywidualnym podejściu, czyli opracowaniu programu terapeutycznego dostosowanego do potrzeb pacjenta w oparciu o analizę jego stanu zdrowia. Rehabilitacja łączy: reedukację oddechową, kinezyterapię, terapię manualną, łagodną tlenoterapię hiperbaryczną. Postępowanie rehabilitacyjne rozpoczynamy od zebrania wywiad oraz przeprowadzamy badań – badamy saturację, tętno, ciśnienie. Oceniamy między innymi wzorzec oddechowy, a także postawę pacjenta.

Jako że najczęściej zgłaszanym przez pacjentów problem jest znaczne obniżenie wydolności oraz problemy oddechowe to główne cele rehabilitacji oddechowej to odbudowanie wytrzymałości, podniesienie wydolności, podniesienie tolerancji na wysiłek.

Wśród stosowanych metod znajdują się:

Reedukacja oddechowa – do której zaliczamy ćwiczenia:

 • oddechowe (nauka oddechu torem brzusznym i piersiowym,  nauka oddechu 360)
 • obejmujące pracę torem piersiowym oraz brzusznym
 • poprawiające mobilność klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego
 • relaksacyjne
 • oddechu  “360”
 • pozycji ułożeniowych ułatwiających oddech

Jeżeli zaciekawiła Cię tematyka rehabilitacji oddechowej to więcej przeczytasz na ten temat: TUTAJ

Bardzo ważne by nauczyć pacjenta radzenia sobie w sytuacji duszności. Doskonale sprawdza się tutaj ćwiczenie SOS. W trakcie jego wykonywania pacjent szczególnie powinien skupić się na fazie wydechowej wykonywanej w przedłużony sposób.

Cechy zdrowego oddechu:

– zarówno wdech jak i wydech wykonywane są przez nos

– częstotliwość około 10-14 oddechów na minutę

– prowadzony torem dolnożebrowym

– jednostajny pod względem rytmu i tempa

– cichy i łagodny

– z dłuższą fazą wydechową niż wdechową oraz pauzą po wydechu

Kinezyterapia w trakcie rehabilitacji oddechowej 

Kolejnym ważnym elementem procesu rehabilitacji jest włączenie w terapię pacjenta ćwiczeń ruchowych. Pozwalają one na przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta, poprawią siłę i wytrzymałość ruchową. Ćwiczenie prowadzone są według indywidualnie stworzonego dla pacjenta planu, który zawiera:

– Trening wytrzymałościowy

– Trening siłowy

Staramy się by trening w dalszych etapach rehabilitacji był możliwy do przeprowadzenia samodzielnie przez pacjenta w domu. 

Terapia manualna:

Celem działań manualnych jest zmniejszenie ograniczeń wywołanych przez chorobę. Długotrwałe przyjmowanie pozycji leżącej, uporczywy kaszel przyczyniają się do wystąpienia zaburzeń w napięciu przepony i mięśni oddechowych. Dlatego w postępowaniu  terapeutycznym ważne jest również wprowadzenie terapii manualnej. Podejmowane techniki mają na celu normalizację napięcia mięśni, wyciszenie układu nerwowego. Zachęcamy do przeczytania więcej na temat masażu i terapii manualnej: MASAŻ LECZNICZY

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna podczas rehabilitacji oddechowej:

Omawiając rehabilitację pocovidową warto wspomnieć również o korzyściach płynących ze stosowania łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej. Jak wiadomo tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie i regeneracji naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest by jak najszybciej zmniejszyć niedotlenienie organizmu pacjentów. Postępujące niedotlenienie organizmu można zatrzymać zapewniając chorym środowisko o wyższym ciśnieniu, co spowoduje większą rozpuszczalność tlenu we krwi, a zatem lepsze dotlenienie. Chiński lekarz wykorzystujący metodę łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej w walce z COVID-19, potwierdził, że jego pacjenci już po pierwszej sesji odczuli złagodzenie objawów takich jak duszności i dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Kolejna sesja spowodowała ustąpienie duszności i unormowanie częstości oddechów. Tomografia komputerowa potwierdziła poprawę ich stanu zdrowia i lepsze dotlenienie płuc. Nastąpiło wysycenie hemoglobiny tlenem, lepsze przyswajanie tlenu i szybsza regeneracja organizmu po zakażeniu koronawirusem. Więcej o wskazaniach do łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej przeczytasz: TUTAJ

Nasze doświadczenia pracy z pacjentami którzy przeszli zakażenie wirusem COVID-19 również pozwalają potwierdzić dobroczynny wpływ łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej na zmniejszenie występowania objawów postcovid. Już kilka sesji  pozwala na zmniejszenie występowania ataków duszności. Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna znacznym stopniu ogranicza lub niweluje efekty uboczne niedotlenienia organizmu. Przyczynia się również do zmniejszenia stanu zapalnego organizmu. Ponadto jest doskonałym sposobem na wyciszenie i uspokojenie.

Zapraszamy na konsultacje z naszymi terapeutami. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *