Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Osteoporoza – komora hiperbaryczna wsparciem w leczeniu.

komora hiperbaryczna osteoporoza

Komora hiperbaryczna a leczenie osteoporozy. Niezaprzeczalnie współczesna medycyna idzie cały czas naprzód. Jest to znakomita wiadomość. Dzisiaj oprócz tego, że wiele chorób można zaleczyć, dodatkowo istnieje też szansa na całkowite wyleczenie konkretnej dolegliwości. Pacjenci zmagający się, np. z osteoporozą stoją właśnie przed taką szansą, zaleczenia, a nawet wręcz zatrzymania dalszego rozwoju choroby.

Spis treści

1. Tlenoterapia hiperbaryczna, na czym to polega:


Zabiegi w komorze hiperbarycznej (w skrócie: HBOT), jest coraz powszechniej stosowanym sposobem leczenia wielu różnorodnych chorób. Chorób urazowych, ostrych, o charakterze przewlekle- zapalnym. Metoda ta w Polsce kojarzy się z ratowaniem płetwonurków lub jako pomoc dla osób, cierpiących na „chorobę dekompresyjną”. Wiązana jest również z leczeniem ludzi, pacjentów zatrutych tlenkiem węgla. To jednak nie koniec jej zastosowania w lecznictwie. 

Terapia daje znakomite efekty w wielu przypadkach medycznych, począwszy od:

– leczenia trudno gojących się owrzodzeń podudzi, oparzeń,
– terapii odmładzających oraz odchudzających (poprawiających kondycję),
– reumatyzmu,
– boreliozy,
– stopy cukrzycowej,
– udarów mózgowych,
– w leczeniu: autyzmu i ADHD,
– i oczywiście jest ona stosowana w przypadku wykrytej osteoporozy .

2. Na czym polega leczenie osteoporozy przy pomocy komory hiperbarycznej? 

Opisywana metoda, czyli komora hiperbaryczna a leczenie osteoporozy, polega na podaniu precyzyjnie ustalonej i odpowiednio dobranej dawki ciśnienia oraz czystego tlenu. Samo słowo „hiperbaria” oznacza: ciśnienie powyżej normy ciśnienia atmosferycznego. W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w komorze hiperbarycznej, gdzie ciśnienie podnosi się do aż: 1,3-3,5 razy większego niż wynosi- normalne ciśnienie atmosferyczne. Znajdujące się w środku komory osoba oddycha 100% tlenem (O2).

3. Czy  komora hiperbaryczna jest bezpieczną formą leczenia? 

Tlenoterapia hiperbaryczna stosowana przy stwierdzonej osteoporozie, jest metodą w 100% bezpieczną, gdyż jest ona – nieinwazyjnym sposobem leczenia, mi.in. bez  konieczności stosowania zabiegów chirurgicznych. Terapia polega na: oddychaniu przez pacjenta tylko i wyłącznie czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia, będącego wytworzonego w specjalnej skonstruowanej do tego celu -komorze hiperbarycznej.


 4. Komora hiperbaryczna, co dzieje się w ciele pacjenta pod wpływem ciśnienia hiperbarycznego?


W normalnych warunkach tlen transportowany do naszego organizmu jest przez hemoglobinę albo czerwone ciałka krwi. W sytuacji przebywania w otoczeniu zwiększonego ciśnienia tlen rozpuszcza się w osoczu. Z tego właśnie powodu- oddychanie czystym tlenem w komorze hiperbarycznej ma wpływ na zwiększenie pojemność oksydacyjnej osocza.  Co istotne, kiedy do krwi chorego zostanie dostarczone więcej tlenu, wówczas gaz ten wypiera z połączeń z hemoglobiną toksyny m.in. tlenek węgla. Na takiej zasadzie, oczywiście omówione w wielkim też skrócie: opiera się leczenie zaczadzonych osób.

komora hiperbaryczna układ kostnyWażne!

Na podstawie wielu przeprowadzonych dotychczas badań ustalono, że sama tlenoterapia hiperbaryczna ma zdolność ”osteoreaktywowania” uśpionych tzw. komórek ”osteogennych”. To niezwykle cenny czynnik biologiczny w procesie regeneracji oraz co najważniej dla osób zmagających się z ciągle postępującą osteoporozą.

Uwaga!

W jednym z badań, przeprowadzonym na grupie 20 kobiet w wieku od 38 do 73 lat, cierpiących na osteoporozę, poddano działaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Wszystkie pacjentki podczas stosowania terapii spędziły, każda z osobna, również po 15 godzin serii leczniczych zabiegów w komorze. Wynosiło to po 5 sesji tygodniowo, potem serie kuracji zostały również powtórzone w cyklu 15 sesji, jednak tym razem tylko po 3 sesje w jednym tygodniu. Wyniki BMD (czyli gęstość mineralna kości) były wyższe aż o 18,5% niż przed serią zabiegów leczniczych. Mało tego, z 19 osób na 20 pacjentek donosiło lekarzom informację dot.: zmniejszenia się skurczów lędźwiowych. Z kolei u 17 osób spośród 20 odnotowano zmniejszenie się bólu. 15 pacjentek na 20 wykazało zwiększoną mobilność (ruchomość) w samym odcinku lędźwiowym dolnej części kręgosłupa.KRÓTKIE PODSUMOWANIE
Po wszystkich seriach wykonanych badań można śmiało powiedzieć, iż tlenoterapia hiperbaryczna ma wszechstronne działanie jako skuteczna terapia. Z pewnością może ją stosować u osób leczących osteoporozę jako jedyna forma leczenia lub jako postać uzupełniająca dany etap leczenia. Jest to arcyważny i pozytywny argument, gdyż w tej terapii nie używa się środków farmakologicznych. 

Tutaj możesz zobaczyć wszystkie wskazania do korzystania z komory hiperbarycznej: https://kcth.pl/wskazania/ 
 
Zajrzyj na stronę z ofertą naszych zabiegów i umów się na bezpłatną konsultację, na której ocenimy czy zabiegi w komorze są dla Ciebie: https://kcth.pl/komora-hiperbaryczna-o-nas/

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach: Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow 

Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Comments are closed.