Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu COVID

Doktor Zhong Mangling z Wuhan w Chinach opublikował wyniki zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu pacjentów chorych na COVID. Przeczytaj jak komora hiperbaryczna może pomóc w leczeniu COVID.

komora hiperbaryczna covid

 

 

RAPORT Z WUHAN

Według raportu, tlenoterapia hiperbaryczna miała uzupełnić program leczenia osób dotkniętych COVIDem. Wyniki okazały się bardzo zachęcające, jako że u wszystkich pięciu pacjentów zaobserwowano znaczne korzyści terapeutyczne, w tym szybkie złagodzenie objawów już po pierwszej sesji. Za dodaniem zabiegu do programu leczenia przemawiało przede wszystkim to, że COVID-19 może prowadzić do rosnącej hipoksemii (niedoboru tlenu we krwi). Tlenoterapia hiperbaryczna umożliwia zwiększenie zawartości tlenu w krwiobiegu, łagodząc tym samym skutki niedotlenienia.

Hipoksemia to jeden z głównych czynników powodujących pogorszenie stanu chorych na COVID-19.

Zaletą tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu postępującej hipoksemii jest to, że w środowisku podwyższonego ciśnienia atmosferycznego w komorze hiperbarycznej, większa ilość tlenu jest w stanie przeniknąć przez zgrubiałą i zaognioną tkankę płuc do krwiobiegu, co bezpośrednio niweluje niedotlenienie. Jeśli dodać do tego przyspieszoną dyfuzję tlenu we krwi, łatwo zrozumieć, dlaczego wszyscy chorzy zgłosili ogromne złagodzenie objawów.

Według dra Zhonga po pierwszej sesji tlenoterapii hiperbarycznej zredukowane zostały objawy takie jak duszności czy bóle w klatce piersiowej. Po drugiej sesji zaczęła stopniowo spadać częstość oddechów i powoli złagodniały duszności (po wysiłku). Na poparcie tych subiektywnych wyników dr Zhong dzień po dniu dokumentował także obiektywny wzrost poziomu tlenu na krwi. Ponadto metodą tomografii komputerowej dokonano kolejnej oceny stanu zapalnego w płucach wszystkich pięciu pacjentów i u każdego z nich stwierdzono znaczną poprawę.

komora hiperbaryczna

Należy podkreślić, że tlenoterapia hiperbaryczna nie stanowi lekarstwa na wirusa COVID-19.  Wspomniany wyżej raport NIE powinien być uznawany za zachętę do korzystania z komór hiperbarycznych w celu leczenia tego wirusa, zwłaszcza w prywatnych przychodniach nieprzystosowanych do radzenia sobie z chorobami zakaźnymi.

Niemniej publikacja dra Zhonga pokazuje, jaką rolę może potencjalnie odegrać tlenoterapia hiperbaryczna w łagodzeniu objawów hipoksemii. Należy mieć nadzieję, że popchnie ona środowisko lekarskie do zastanowienia się nad silniejszą integracją tlenoterapii hiperbarycznej z istniejącymi programami leczenia oraz do wykorzystania jej najważniejszych korzyści fizjologicznych (tj. przeciwdziałania hipoksemii). Takie zastosowanie komór hiperbarycznych mogłoby pomóc utrzymać pacjentów przy życiu przy równoczesnym agresywnym leczeniu w warunkach szpitalnych. Dotyczy to zarówno stałych pomieszczeń hiperbarycznych, jak i przenośnych komór ustawianych w wolnych pomieszczeniach szpitali.

maseczka ochronna

Gabinety hiperbaryczne w szpitalach

Według doktora Zhonga gabinety takie mogą pomóc „poprawić wydajność leczenia, zmniejszyć presję medyczną i ryzyko zarażenia, a także obniżyć śmiertelność pacjentów w stanie krytycznym”. Przy ograniczonej liczbie wentylatorów komory hiperbaryczne mogą stanowić cenne wsparcie. Wydział Tlenoterapii Hiperbarycznej szpitala  Changjiang Shipping General stworzył pełny zestaw procedur przeciwzakaźnych i środków ostrożności przy prowadzeniu terapii pacjentów zarażonych koronawirusem. Może to zaowocować rozpowszechnieniem komór hiperbarycznych w obszarach, w których zapotrzebowanie jest szczególnie wysokie. Szpital Huoshenshan zlecił konstrukcję nowego gabinetu hiperbarycznego, który ma zostać oddany do użytku w przeciągu 15 dni!

Przenośna komora hiperbaryczna a COVID

Komory te przeważnie zapewniają niższe ciśnienie w granicach 1,3 ATA, mogą jednak przynieść znaczące korzyści w redukcji hipoksemii. Warto zaznaczyć, że dr Zhong przeprowadził również testy przy ciśnieniu od 1,2 do 1,4 ATA. Odkrył, że poziomy tlenu zostały zachowane na zadowalającym poziomie, nawet przy użyciu powietrza z otoczenia. Zastosowanie przenośnych komór hiperbarycznych może okazać się cenną terapią uzupełniającą, która pomaga przeciwdziałać niedotlenieniu. W Stanach Zjednoczonych znaczenie takich komór na rynku hiperbarycznym w przeciągu minionych 20 lat stopniowo rosło. Ostatnio głównie za sprawą popularnych sportowców promujących korzyści z ich zastosowania. W miarę rozwoju rynku coraz więcej prywatnych gabinetów hiperbarycznych wypisuje recepty dla pacjentów do użytku domowego. Może to pomóc w czasie izolacji, kiedy zakażonym nakazuje się pozostanie w domach, dopóki skutki hipoksemii staną się odczuwalne.

Podsumowując, publikacja dr Zhonga powinna nas zachęcić do spojrzenia na medycynę hiperbaryczną w zupełnie nowym świetle. Szczególnie w kontekście zaburzeń oddechowych spowodowanych przez koronawirusa. Od czasu pierwszego raportu dr Zhong leczył w sumie 35 pacjentów chorych na COVID-a. Nie wiemy, jaki wpływ na społeczeństwo może jeszcze mieć trwająca pandemia i jak bardzo obciąży naszą służbę zdrowia. Wiemy jednak, że wirus atakuje przede wszystkim tkankę płuc, powodując ostry stan zapalny i hipoksemię. Tlen hiperbaryczny może stanowić cenne narzędzie terapeutyczne w przypadkach niedotlenienia. W związku z tym konieczne wydaje się poświęcenie temu zagadnieniu dalszych badań.

 

O innych zastosowaniach komory hiperbarycznej przeczytasz tutaj: WSKAZANIA

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:

Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow

Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

 

Źródło:

https://drive.google.com/file/d/1GgF40H9HFvBdjuCl17PbKI7AAj5onWij/view?fbclid=IwAR2mTvQWg60LPbYa7C_ChUz6LUu9mEqHBBoOba_XfYylbRJKYcTFMtWPotQ

https://www.ihausa.org/covid19-hyperbaric-therapy/?fbclid=IwAR0-hkU57UDXNBRyesVoTEZlI3_5sHjzBNsmb79GKn-wfeCSViBJOvQO3Cs

https://drive.google.com/file/d/1GgF40H9HFvBdjuCl17PbKI7AAj5onWij/view?fbclid=IwAR2mTvQWg60LPbYa7C_ChUz6LUu9mEqHBBoOba_XfYylbRJKYcTFMtWPotQ

 

Nota prawna. Niniejszy artykuł nie ma na celu promowania tlenoterapii hiperbarycznej jako metody leczenia COVID-19. Każda osoba, u której zdiagnozowano lub podejrzewa się infekcję COVID-19, powinna postępować zgodnie z wytycznymi CDC. Tekst należy traktować jako materiał edukacyjny dotyczący nowo opublikowanego raportu z Wuhan.

Comments are closed.