Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Komora hiperbaryczna sposobem na boreliozę

Leczenie boreliozy w komorze hiperbarycznej to nowa metoda, która zdobywa coraz większe uznanie. Przeprowadzone badania dowodzą, że krętki borrelii giną podane terapii tlenem pod ciśnieniem 1,5 ATA. W tym artykule opisujemy jak przebiega terapia i co sprawia, że jest skuteczna.  

kleszcz

Borelioza to choroba, której obawiają się wszyscy miłośnicy wędrówek po lasach. Jest to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie należące do krętków, które przenoszone poprzez przedostanie się do krwi śliny lub wymiocin kleszczy. W niniejszym artykule przedstawiamy skuteczny sposób leczenia boreliozy.

Objawy boreliozy

Pierwsze przypadki boreliozy opisano w Stanach Zjednoczonych, w miejscowości Lyme, gdzie zaobserwowano korelację między ugryzieniami kleszczy, a zapaleniami stawów wśród młodzieży. Choroba ta zaczyna się od rumienia w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Jest on bardzo charakterystyczny –  przypomina wyglądem rozetę złożoną z dwóch pierścieni (czerwonego i w kolorze skóry), otaczających czerwoną plamę. Dodatkowo możemy wyróżnić następujące powikłania.

  • Objawy grypopodobne – gorączka, ból głowy, osłabienie
  • Neuroborelioza
  • Zapalenie mięśnia sercowego (rzadziej)

Po wielu latach choroby dochodzi do jeszcze gorszych powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie stawów, zanikowe zapalenie skóry, czy też rozmaitych problemów neurologicznych. Objawy są niesamowicie uciążliwe i wymagają szybkiej weryfikacji u lekarza. Niewątpliwie jedną z metod, które pozwolą nam na pozbycie się objawów, jest leczenie boreliozy łagodną tlenoterapią hiperbaryczną.

Skuteczna metoda – leczenie boreliozy w komorze hiperbarycznej

Jeśli udało nam się zwalczyć zakażenie za pomocą antybiotyków, musimy zająć się wyeliminowaniem objawów lub ich osłabieniem, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) jest sposobem na niefarmakologiczne pozbycie się tej przypadłości. HBOT jest wykorzystywana przy leczeniu szeregu innych schorzeń, a także podczas dokonywania operacji chirurgicznych. Pacjent poddany temu zabiegowi oddycha samym tlenem, pod zwiększonym ciśnieniem, które jest o wiele większe od tego na poziomie morza.  Umożliwia to dostanie się do słabiej dotlenionych tkanek, zapobiegając podziałom komórkowym krętków, potrzebujących do życia niższego stężenia tlenu.

W konsekwencji krętki Borrelia burgdorferi przerywają cykl reprodukcyjny i ulegają zniszczeniu lub są spychane do stadium nieaktywnych zarodników.

Odpowiednie dotlenienie organizmu wpływa również na poprawę skuteczności układu odpornościowego. Ponadto, za sprawą dużej podaży tlenu, tworzą się dodatkowe naczynia włosowate, które ułatwiają transport środków farmakologicznych. 

Przeprowadzone  w 1998 r. badania doktora Williama Fife’a potwierdzają liczne korzyści płynące ze stosowania tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy. Zastosowanie tlenu pod ciśnieniem było skuteczne nawet wśród pacjentów nie objętych antybiotykoterapią.  Dlatego, leczenie boreliozy łagodną tlenoterapią może zatem stanowić doskonałe uzupełnienie procesu leczenia. 

 

Zobacz jak dbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów: https://kcth.pl/kontakt/

O innych zastosowaniach komory hiperbarycznej przeczytasz tutaj: WSKAZANIA

 

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:

Facebook

Instagram

 

Bibliografia

www.kleszcze.info.pl

Jain KK: Textbook of hyperbaric medicine. Wyd. 4. Hogrefe & Huber Publishers, Göttingen 2004

Parada-Turska J. Stawowa postać boreliozy — obraz kliniczny i leczenie. Reumatologia 2013; 51: 51–55.

Comments are closed.