Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS)

W tym artykule przedstawimy Wam czym charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry, jakie są przyczyny i konsekwencje tej choroby oraz przytoczymy badania, które potwierdzają skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu AZS.

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest zapalną, przewlekłą, nawrotową chorobą skóry, zwykle o początku we wczesnym dzieciństwie. Przede wszystkim charakteryzuje się występowaniem typowych zmian – zaczerwienień, grudek, pęcherzyków, czasem sączących się ranek, które z czasem mogą zmieniać się w suchą, pogrubiałą skórę. Dodatkowo zmiany mogą pojawiać się na twarzy (także na owłosionej skórze głowy), płatkach usznych, dołach podkolanowych i łokciowych, a także po wewnętrznej stronie kończyn, na szyi, grzbietach rąk i stóp. Towarzyszy im nasilony świąd.

azs

Przyczyny AZS

Choroba spowodowana jest genetycznie uwarunkowaną, nieprawidłową reakcją immunologiczną na antygen/antygeny (nawet w małych dawkach). W jej wyniku dochodzi do nadmiernego wytwarzania swoistych przeciwciał klasy IgE. W konsekwencji skutkuje to objawami subiektywnymi (świąd) i zmianami skórnymi o różnym stopniu zaawansowania.

Konsekwencje AZS

U chorych na AZS występują zaburzenia funkcjonowania bariery skórnej. Mianowicie polegają one na uszkodzeniu cennych właściwości ochronnych skóry (m.in. zaburzeniu działania białka zwanego filagryną, dzięki któremu mamy prawidłowo zbudowane komórki skóry). W wyniku zaburzeń nawodnienia skóry i rozluźnienia połączeń pomiędzy budującymi ją komórkami skóra nie stanowi już bariery dla drobnoustrojów, alergenów i innych czynników.

Leczenie AZS za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej

Przeprowadzono badanie, które oceniało skuteczność leczenia AZS tlenoterapią hiperbaryczną. Wykazało ono, że podczas leczenia tlenoterapią hiperbaryczną, pomimo odstawienia leków doustnych u wszystkich 10 pacjentów, wystąpiła istotna poprawa miejscowa w zakresie zmian skórnych (w ocenie specjalisty dermatologa, uprzednio kierującego tych chorych do udziału w ekspozycjach hiperbarycznych). Dodatkowo stwierdzono zmniejszenie się poziomu immunoglobuliny IgE i składowej dopełniacza C3 po zakończeniu cyklu ekspozycji. Zaś sami pacjenci deklarowali zauważalne zmniejszenie odczuwanego świądu.

Wyniki tego badania pozwalają stwierdzić, że tlenoterapia hiperbaryczna może stanowić opcję terapeutyczną chorych na AZS. A w szczególności pomaga tym słabo reagującym na standardowe leczenie.

Kolejnym badaniem była ocena skuteczności leczenia atopowego zapalenia skóry za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej u dzieci. W 30-dniowym cyklu tlenoterapii hiperbarycznej wzięło udział 18 dzieci z ciężkim przebiegiem AZS i podwyższonym stężeniem przeciwciał IgE całkowitych w surowicy krwi. Po 6 miesiącach od terapii poddano ocenie stan skóry i u wszystkich dzieci zaobserwowano istotną statystycznie poprawę stanu skóry.

atopowe zapalenie skóry

Podsumowanie badań

Zastosowanie terapii hiperbarycznej u osób z ciężkim przebiegiem atopowego zapalenia skóry korzystnie wpływa na wyniki leczenia tej jednostki chorobowej. Innymi słowy HBOT poprawia jakość życia chorych poprzez redukcję odczuwanego świądu i poprawę jakości snu. Nie zaobserwowano niekorzystnych efektów HBOT, a terapię można uznać za bezpieczną.

Dokładne działanie tlenoterapii

Tlen podawany jest w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dzięki temu dociera do krwi, osocza, płynu mózgowo-rdzeniowego, oczyszcza zainfekowane organy, odżywia tkanki, narządy i skórę. Ponadto dotlenienie komórek poprawia ich funkcjonowanie. Sprawia, że są one odporne na różnego rodzaju wirusy i bakterie. Jest to bardzo istotne w przypadku atopowego zapalenia skóry, w przebiegu, którego zaburzona jest bariera skóry.

Dodatkowo tlen pod wyższym ciśnieniem powoduje zwiększoną syntezę kolagenu i komórek macierzystych. Powoduje to szybszą regenerację zmienionej chorobowo skóry w przebiegu AZS.

Podsumowując, tlenoterapia hiperbaryczna ma korzystne, potwierdzone badaniami działanie na skórę atopową. Wpływa zarówno na jej późniejszą regenerację poprzez zwiększoną syntezę kolagenu oraz komórek macierzystych, jak i na przyczynę czyli nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, zmniejszając ich poziom.

Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej

Chorujesz na atopowe zapalenie skóry? Nie wahaj się, umów się do nas na wizytę! Dzieci również mogą korzystać z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej!

Dla nowych klientów mamy specjalną ofertę OTWARTE ŚRODY, cena za zabieg w tym dniu wynosi 70 zł!

ul. Rzeczna 8/1 lub ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)

telefon: +48 730 174 307

Źródła:

  1. R. Olszański, M. Konarski, P. Siermontowski, „Leczenie tlenoterapią hiperbaryczną (HBOT) jako opcja terapeutyczna dla chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) – doświadczenia własne i przegląd piśmiennictwa”, Zakład Medycyny Morskiej i Hiperbarycznej, Gdynia, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Zakład Technologii Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, POLISH HYPERBARIC RESEARCH 3(60)2017
  2. J. Mews, Ocena skuteczności leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej, 2021 rok, http://hdl.handle.net/20.500.12564/261

Comments are closed.