Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Nagła głuchota a tlenoterapia hiperbaryczna

Przygotowaliśmy artykuł, w którym tłumaczymy czym jest nagła głuchota, jakie są jej przyczyny oraz sposoby leczenia. Odpowiemy również na pytanie, czy tlenoterapia hiperbaryczna pomoże w jej zwalczeniu?

Nagła głuchota

Nagła głuchota to nagłe upośledzenie narządu słuchu, które pojawia się bez uchwytnej przyczyny (nagła głuchota idiopatyczna). Ubytek słuchu musi wynosić powyżej 30 dB w trzech sąsiadujących ze sobą częstotliwościach, żeby spełnić kryterium rozpoznania nagłej głuchoty czuciowo-nerwowej (odbiorczej). Upośledzenie słuchu jest z reguły jednostronne (91,5%). Przyczyną tego stanu może być infekcja wirusowa, zakażenie górnych dróg oddechowych. Za nagłą głuchotę mogą także odpowiadać zmiany naczyniowe, takie jak zator lub zakrzep w tętnicach zaopatrujących ucho wewnętrzne. Uraz akustyczny również może odpowiadać za odbiorcze upośledzenie słuchu. Jako uraz akustyczny określa się uszkodzenie słuchu spowodowane ekspozycją na hałas. Nagły, wysoki dźwięk może doprowadzić do natychmiastowej utraty lub upośledzenia słuchu. Również przewlekłe narażenie na hałas, nawet o niskiej częstotliwości, może prowadzić do urazu akustycznego. 

Objawy

Osoba, u której doszło do nagłej utraty słuchu skarży się na:

 • zawroty głowy,
 • uczucie zatkania ucha,
 • uczucie obecności ciała obcego w uchu,
 • pełność w uchu,
 • szumy uszne,
 • czasami zaburzenia równowagi,
 • gwizdy/piski w uszach (rzadko).

Głównym problemem tego schorzenia jest trudność z jednoznacznym określeniem przyczyny. Właśnie dlatego bardzo ciężko jest dopasować odpowiedni plan leczenia.

Już po rozpoznaniu pierwszych niepokojących objawów (m.in. bólów głowy, zatkania ucha, szumów usznych, utraty równowagi) należy zgłosić się do specjalisty.

Leczenie nagłej głuchoty

Podstawową grupą leków stosowanych w przypadku nagłej głuchoty są glikokortykosteroidy podawane ogólnie lub miejscowo do jamy bębenkowej. Terapia farmakologiczna obejmuje także inne grupy leków, m.in. leki rozszerzające naczynia, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwwirusowe. Terapia wielolekowa trwa z reguły 10 dni, często przedłuża się ją do 15 dni.

Tlenoterapia hiperbaryczna

Naukowcy z National Maritime Medical Center w Changwon wykazali, że podczas leczenia nagłej głuchoty dużą rolę odgrywa terapia tlenowa. W Niemczech aż 80% wszystkich chorych korzystających z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej kierowanych jest na zabiegi z powodu zaburzeń czynności ucha środkowego. Według badań prowadzonych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie aż “ 77% chorych leczonych w komorze hiperbarycznej stwierdziło ustąpienie lub zmniejszenie natężenia subiektywnych dolegliwości.” Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna – u żadnego z chorych korzystającego z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej nie wystąpiły działania niepożądane terapii. Wiele badań naukowych potwierdza, że tlenoterapia hiperbaryczna przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Specjaliści zapewniają, że wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym istotnie poprawia rokowanie pacjenta, a nawet powoduje całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu.

Kiedy szczególnie pomoże tlenoterapia?

Według German Society for ENT-Diseases, Head and Neck Surgery do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną kwalifikują się następujące choroby narządu słuchu

 • szumy uszne wywołane urazem akustycznym, urazem czaszki, nagłą utrata słuchu, chorobą Meniere’a,
 • utrata słuchu związana z chorobą Meniere’a, uszkodzeniem toksycznym, urazem akustycznym, urazem czaszki, infekcją,
 • głuchota związana z nagłą utratą słuchu, chorobą Meniere’a, powikłaniami pooperacyjnymi, uszkodzeniem ślimaka, uszną postacią półpaśca, urazem ciśnieniowym, uszkodzeniem toksycznym, urazem akustycznym,
 • zawroty głowy związane z ostrą utratą czynności obwodowej części błędnika, podrażnieniem i uszkodzeniem ślimaka, chorobą Meniere’a, nagłą utratą słuchu.
tlenoterapia

Opisy przypadków

W literaturze możemy znaleźć wiele opisów przypadków pacjentów z problemami z narządem słuchu, których stan zdecydowanie poprawił się po tlenoterapii hiperbarycznej.

Pierwszym z nich jest 24-letni mężczyzna, który doznał urazu akustycznego w wyniku sprzężenia w głośniku, przy odłączeniu go od wzmacniacza. Po zdarzeniu zaczął odczuwać dolegliwości bólowe, a także pojawiły się szumy uszne i pulsowanie w narządzie słuchu. Pacjent odbył 10 zabiegów w komorze hiperbarycznej. Spowodowały one korzystną zmianę stanu zdrowia w zakresie słuchu, samopoczucia i ogólnej wydolności organizmu. W ocenie pacjenta, terapia hiperbaryczna w zadowalającym stopniu przyczyniła się do zwiększenia komfortu życia przez wyeliminowanie szumów usznych i trzasków. 

Kolejnym jest opis przypadku 32-letniego pacjenta przyjętego do Mazowieckiego Centrum Terapii Hiperbarycznej z powodu nagłej głuchoty. Pacjent podawał w wywiadzie nagłe pogorszenie słuchu ucha prawego. Dodatkowo skarżył się na uczucie zatkania ucha lewego z towarzyszącymi obustronnie szumami usznymi od ponad 2 miesięcy. Pacjenta zakwalifikowano do leczenia tlenem hiperbarycznym (HBO). Po 15-tu zabiegach w komorze hiperbarycznej nastąpiła całkowita poprawa słuchu po stronie prawej (potwierdzona w audiometrii tonalnej) oraz subiektywna poprawa słyszenia po stronie lewej. 

Tlen – działanie regeneracyjne

Powyższe efekty tlenoterapii hiperbarycznej znajdują swoje wytłumaczenie w badaniach, które wskazują, że większa ilość tlenu predysponuje do zwiększonej produkcji ATP, ale również do szybszego rozkładu tej cząsteczki w celu uzyskania niezbędnej energii na przeprowadzenie procesów regeneracyjnych w organizmie i przeciwdziałających następstwom chociażby urazu akustycznego. 

Dodatkowo w literaturze możemy znaleźć spektakularne opisy procesów regeneracyjnych tkanek miękkich, w tym ucha środkowego, pod wpływem tlenu oraz szybkiej angiogenezy. Powoduje to powtórne odzyskanie zdolności słuchu w częściowym, a czasem całkowitym stopniu.

Co ciekawe – już w 1959 roku udowodniono, że organizm ssaka pozbawiony elementów morfotycznych krwi – hemoglobiny, czyli “transportera tlenu” i czerwonych krwinek przy dostarczeniu dużej ilości tlenu w trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej, mógł żyć!

Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej

Masz do czynienia z nagłą głuchotą? Skorzystaj z tlenoterapii w KCTH!

Dla nowych klientów mamy specjalną ofertę OTWARTE ŚRODY, cena za zabieg w tym dniu wynosi 70 zł!

ul. Rzeczna 8/1 lub ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)

telefon: +48 730 174 307

Źródło

Zastosowanie terapii hiperbarycznej w następstwie urazu akustycznego – opis przypadku Sebastian Senderowicz, Krystyna Frydrysiak, Łukasz Kikowski

Nagła głuchota leczona tlenem hiperbarycznym (HBP) – opis przypadku Fal, M., Piechocki, J., Morawska-Kochman, M., Michałkiewicz, M., Kręcicki, T.

Comments are closed.