Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia – wspomaganie leczenia udaru

Udar mózgu nie jest już wyrokiem, a badania potwierdzają, że terapia tlenem o podwyższonym ciśnieniu daje dobre efekty – mówi prof. Alina Borkowska, neuropsycholog z CM UMK w Bydgoszczy.

udar mózgu

Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na funkcjonowanie mózgu

Prowadzone w świecie badania, m.in. przez ośrodek prof. Efratiego, wykazały pozytywny wpływ hiperbarii w leczeniu skutków udaru mózgu. Wiadomo, że specjaliści z Izraela wykonywali neurobrazowanie, oceniając jakie zmiany zachodzą w mózgu przed zabiegiem i tuż po. Wyraźnie wykazano, że terapia tlenem o podwyższonym ciśnieniu zmniejsza obrzęk mózgu, poprawia przepływ tlenu i komunikację neuronów. Regenerują się nawet te obszary, które są nieaktywne (zniszczone).

Jaki jest mechanizm neuroprotekcji?

Mechanizm neurobiologiczny nie jest łatwy do wyjaśnienia. Dotyczy zarówno poprawy mitochondriów czyli centrów komórek związanych z jej życiem, jak i neuroprzekaźnictwa. Poprawia się także plastyczność synaptyczna (synapsy to zakończenia nerwowe, które łączą jedną komórkę z drugą). Jednocześnie okazuje się, że komórki potrafią wytwarzać większą ilość połączeń. Dlatego też szybciej dochodzi do poprawy połączeń neuronalnych pomiędzy ośrodkami korowymi, ale też korowo-podkorowymi.

Tlenoterapia a udar

Terapia w komorze po świeżo przebytym udarze jest niewskazana – są bowiem problemy z uregulowaniem ciśnienia pacjentowi, dlatego nie wolno dokładać czynnika, który mógłby to zaburzać. W późniejszym etapie nieodzowna jest bardzo dobra kwalifikacja chorych. W przypadku udaru chorzy muszą być doskonale przebadani – konieczne jest badanie neuropsychologiczne, neurologiczne. Tlen nie tylko przynosi pozytywne skutki, ale może wywołać np. napad padaczki u osoby o szczególnej wrażliwości. Dlatego kwalifikacja do leczenia tlenem jest taka ważna. Do leczenia w komorze wskazaniem jest też encefalopatia czy uszkodzenie spowodowane niedotlenieniem mózgu, na przykład po operacjach kardiochirurgicznych i innych, gdzie doszło do niedotlenienia.

Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Izraelskie badania dowodzą, że nawet po wielu latach od tego przykrego incydentu zdrowotnego, jakim jest udar, można uzyskać dobre efekty. Przykładem może być pacjent po dawno przebytym udarze, który korzystał z hiperbarii z powodu przewlekłej rany nogi, a niespodziewanie dla rodziny „poprawił głowę” – zaczął rozwiązywać krzyżówki, interesować się swoimi bliskimi.

Zapraszamy do KCTH!

Zapraszamy na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej – Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej

 ul. Rzeczna 8/1 +48 730 174 307
 Pasaż Ruczaj +48 531 128 447
 Wola Justowska (Szpital Ortopedicum) +48 533 101 332

Przeczytaj również: Czy terapia hiperbaryczna może uzdrowić mózg?

Źródło

Comments are closed.