Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej

W ciągle rozwijającej się dziedzinie chirurgii plastycznej, nieustannie poszukuje się bardziej skutecznych metod rekonwalescencji. Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej (mHBOT) pojawiła się jako obiecujące uzupełnienie tradycyjnej rehabilitacji pooperacyjnej. 

Zrozumienie tlenoterapii hiperbarycznej (mHBOT)

mHBOT polega na oddychaniu czystym tlenem w komorze hiperbarycznej. Proces ten zwiększa dostarczanie tlenu do tkanek, potencjalnie wspomagając gojenie i redukując stan zapalny.

Mechanizm

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej może być pomocna w procesie gojenia się i regeneracji. Uważa się, że zwiększone natlenienie wzmacnia aktywność fibroblastów i syntezę kolagenu, kluczowe dla naprawy tkanek. Dodatkowo może to zmniejszyć obrzęk i poprawić odpowiedź immunologiczną, zmniejszając ryzyko infekcji.

Wyniki badań

Kilka badań podkreśliło skuteczność komory hiperbarycznej w gojeniu ran po operacjach plastycznych. Badanie opublikowane w „Annals of Plastic Surgery” wykazało przyspieszone gojenie się ran u pacjentów poddających się operacji płatowej, powszechnemu zabiegowi w chirurgii kosmetycznej (Smith i wsp., 2018).

(SPAWDŹ CENNIK ZABIEGÓW)

Tlenoterapia hiperbaryczna w rekonwalescencji  po operacjach kosmetycznych i plastycznych

 

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) jest coraz częściej badana w dziedzinie chirurgii plastycznej. Ze względu na jej potencjał wzmocnienia rekonwalescencji po operacji, ale także ze względu na jej szersze zastosowanie w różnych zabiegach kosmetycznych.

Przeszczepy skóry i operacje płatowe

W operacjach rekonstrukcyjnych związanych z przeszczepami skóry i procedurami płatowymi, dostawa tlenu jest kluczowa dla przeżycia tych tkanek. mHBOT może zwiększyć dostarczanie tlenu do zagrożonych obszarów skóry, potencjalnie zmniejszając ryzyko niepowodzenia przeszczepu. Jest to szczególnie ważne w operacjach obejmujących duże obszary skóry lub u pacjentów z upośledzonym gojeniem się, takich jak diabetycy czy palacze.

Przeszczep włosów

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) zyskuje uznanie jako metoda wspomagająca rekonwalescencję po przeszczepie włosów. Proces ten wykorzystuje wysokie stężenie tlenu w kontrolowanym ciśnieniu, co przyspiesza regenerację tkanki i sprzyja lepszemu ukrwieniu obszarów poddanych zabiegowi. Zwiększona dostępność tlenu w krwiobiegu może znacząco poprawić zdrowie i kondycję skóry głowy, co jest kluczowe dla przyjmowania się przeszczepionych mieszków włosowych. Ponadto, HBOT może redukować obrzęk i minimalizować ryzyko infekcji, które są potencjalnymi komplikacjami po transplantacji włosów.

Tlenoterapia hiperbaryczna - jako wsparcie po przeszczepach włosów

Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to złożony proces, który często obejmuje wiele etapów. mHBOT może odgrywać rolę w poprawie gojenia się ran i zmniejszeniu powikłań, takich jak infekcja czy niepowodzenie implantu. Dla pacjentów poddających się rekonstrukcji z użyciem własnej tkanki, mHBOT może być kluczowy w zapewnieniu przeżycia przeszczepionej tkanki.

Liposukcja i modelowanie ciała

Zabiegi takie jak liposukcja i modelowanie ciała mogą powodować znaczne siniaki i obrzęki. Potencjał komory hiperbarycznej do zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia usuwania siniaków może być korzystny. Może również zwiększyć ogólne wyniki konturowania, promując gładkie cofanie się skóry i zmniejszając ryzyko włóknienia.

Zabiegi twarzy

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej takiej jak : zabiegi odmładzające twarz, liftingi, operacje powiek czy laserowe odnowienie skóry, wymagają starannej opieki, aby osiągnąć optymalne wyniki. mHBOT może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i siniaków pooperacyjnych, które są powszechne w tych procedurach, prowadząc do szybszego powrotu do normalnego wyglądu i aktywności.

Operacje leczenia oparzeń i korekty blizn

W operacjach leczenia oparzeń i korekty blizn, mHBOT może odgrywać rolę w poprawie gojenia ran, zmniejszeniu tworzenia blizn i zwiększeniu jakości zagojonej tkanki. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów poddających się operacjom rekonstrukcyjnym po ciężkich oparzeniach lub urazach.

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) jest coraz częściej badana w dziedzinie chirurgii plastycznej, nie tylko ze względu na jej potencjał wzmocnienia rekonwalescencji po operacji, ale także ze względu na jej szersze zastosowanie w różnych zabiegach kosmetycznych.

Komora hiperbaryczna - wsparcie w regeneracji blizn pooperacyjnych

Potencjalne korzyści

    1. Przyspieszone gojenie: Poprzez zwiększenie natlenienia na poziomie komórkowym, mHBOT może przyspieszyć naturalne procesy gojenia.
    2. Zmniejszone ryzyko infekcji: Zwiększone poziomy tlenu mogą poprawić funkcję immunologiczną, potencjalnie obniżając ryzyko infekcji pooperacyjnych.
    3. Zmniejszenie obrzęku i siniaków: Poprawa krążenia i zmniejszenie stanu zapalnego mogą prowadzić do mniejszego obrzęku i siniaków, co jest kluczowe w zabiegach kosmetycznych.
    4. Poprawa przeżycia przeszczepów i płatów: Zwiększone natlenienie może być kluczowe dla przeżycia przeszczepów i płatów w operacjach rekonstrukcyjnych.

Doświadczenia pacjentów i ich opinie – Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej

1. Holistic Hyperbarics (https://www.hh-bayarea.com/)

Pacjentka o imieniu Mona użyła HBOT po doświadczeniu komplikacji z operacji liposukcji. Zgłosiła znaczącą poprawę po swoich sesjach, zauważając, że jej rana zaczęła się zamykać. Dodatkow poczuła, że ma więcej energii oraz jest bardziej zrelaksowana.

2. Promedica (https://www.promedica.org/)

53-letnia kobieta otrzymała 1 ml wypełniacza skórnego z kwasu hialuronowego (Juvéderm; Allergan Aesthetics) w celu korekty czubka nosa. 10 dni później zgłosiła się do kliniki z martwicą skóry na czubku nosa (Rys. 1A). Zastosowano u niej terapię HBOT w ciśnieniu 2,5 ATA i przeprowadzono 25 sesji. Po zakończeniu tlenoterapii w komorze hiperbarycznej, pacjentka zauważyła znaczną poprawę stanu rany po 3 tygodniach, z jedynie niewielkimi problemami z pigmentacją, które łatwo ukryć za pomocą makijażu (Rys. 1B).

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej

3. OxyNova Hyperbaric (https://www.oxynova.com/)

OxyNova Hyperbaric omówiła rolę HBOT w rekonwalescencji po chirurgii plastycznej. Przytoczyli badania, które pokazały, że HBOT pomaga pacjentom szybciej wrócić do zdrowia po operacji, doświadczać mniejszego bólu i przyjmować mniej leków przeciwbólowych, a także mieć niższe ryzyko infekcji. Zauważyli również, że HBOT jest skuteczny w leczeniu komplikacji pooperacyjnych, przyspiesza czas rekonwalescencji i redukuje siniaki, obrzęki i stany zapalne po operacji.

4. Aalto Hyperbaric (https://www.aaltohyperbaric.com/)

Ta klinika podkreśliła korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej w rekonwalescencji po operacjach plastycznych. Skoncentrowali się na przyspieszeniu gojenia, redukcji obrzęków, stanów zapalnych, siniaków i bólu oraz na minimalizacji blizn. Podkreślili również skuteczność HBOT w różnych procedurach, w tym liposukcji, liftingach, powiększaniu piersi i innych.

Bezpieczeństwo

Chociaż mHBOT jest generalnie uważana za bezpieczną, kluczowe jest konsultacje z opiekunem zdrowia przed poddaniem się terapii. Przeciwwskazania, takie jak pewne schorzenia płuc, muszą być brane pod uwagę.

Zakończenie – Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna po operacji plastycznej wykazuje obiecujące możliwości, z potencjalnymi korzyściami w przyspieszeniu rekonwalescencji i poprawie wyników. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby ustalić definitywne protokoły i wytyczne. Jak w przypadku każdego leczenia medycznego, istotne jest, aby pacjenci konsultowali się ze swoimi chirurgami i dostawcami opieki zdrowotnej, aby podejmować świadome decyzje.

Źródła

„Terapia tlenem hiperbarycznym w praktyce chirurgii plastycznej: seria przypadków i przegląd literatury” autorstwa Franco Bassetto i in. Ten artykuł przeglądowy z G Chir (2019) zapewnia przegląd zastosowania HBOT w chirurgii plastycznej, omawiając kilka zatwierdzonych zastosowań i wskazań. Autorzy podkreślają jego zastosowanie w przypadku niemożliwych do zagojenia ran, ostrych infekcji tkanki miękkiej, uszkodzonych przeszczepów skóry i płatów oraz ran indukowanych przez promieniowanie. Przeczytaj artykuł.

„Terapia tlenem hiperbarycznym w chirurgii plastycznej: artykuł przeglądowy” autorstwa E P Kindwall i in. Ten przegląd z Plast Reconstr Surg (1991) omawia efekty tlenoterapii hiperbarycznej dla chirurgów, w tym stymulację zabijania mikrobów przez leukocyty, zwiększenie replikacji fibroblastów i zwiększenie produkcji kolagenu. Artykuł obejmuje również zastosowania HBOT w różnych stanach związanych z chirurgią plastyczną. Przeczytaj artykuł.

„Terapia tlenem hiperbarycznym w chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej: przegląd systematyczny” – Ten przegląd systematyczny koncentruje się na wynikach klinicznych terapii tlenem hiperbarycznym w chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Zapewnia przegląd ostatnich badań klinicznych i ich wyników w kontekście chirurgii plastycznej. Przeczytaj artykuł.

 

Comments are closed.