Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia pomogła mi podczas leczenia trudno gojącej się rany

rana

Pacjent lat 63 zgłosił się do KCTH ze zmianami w obrębie stopy lewej. Były one następstwem cukrzycy. Rana na stopie była dosyć głęboka i od dłuższego czasu nie chciała się goić. Pacjent korzystał u nas z serii 10 zabiegów po 1,5h. Po 10 zabiegach stan pacjenta uległ delikatnej poprawie. Tkanki rozpoczęły proces naprawy. Zdecydowano się na chwilową przerwę w zabiegach, by dać im czas na regenerację. Po jakimś czasie, pacjent zadzwonił z wiadomością, że rana jest już w bardzo dobrym stanie.

Trudno gojące się rany są problemem zdrowotnym, który może znacząco wpływać na jakość życia i proces rekonwalescencji pacjentów. Te rodzaje ran charakteryzują się utrudnionym lub opóźnionym procesem gojenia, co może prowadzić do przewlekłej rany i powikłań. W tym artykule omówimy przyczyny powstawania trudno gojących się ran oraz metody leczenia.

Przyczyny trudno gojących się ran

Cukrzyca: Pacjenci z cukrzycą są bardziej podatni na rozwinięcie trudno gojących się ran. Mają upośledzone zdolności organizmu do wytwarzania kolagenu i naprawy tkanek.
Zakażenie: Obecność infekcji w ranie może prowadzić do opóźnienia procesu gojenia. Bakterie i inne patogeny powodują stan zapalny, który może utrudniać regenerację tkanek.
Niewłaściwa opieka nad raną: Nieodpowiednie oczyszczanie, niezabezpieczanie ran, nieprawidłowe przyleganie opatrunków czy nieodpowiednie stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do przewlekłej rany i opóźnionego gojenia.
Palenie tytoniu: Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na krążenie krwi i dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do tkanek, co utrudnia proces gojenia.

opatrywanie rany

Metody leczenia trudno gojących się ran

Czystość i ochrona rany: Regularne oczyszczanie rany, usunięcie martwego tkanki i stosowanie odpowiedniego opatrunku pomaga utrzymać ranę w czystości i chronić ją przed zakażeniem.

Żywienie i nawodnienie: Odpowiednia dieta bogata w białko, witaminy (szczególnie witamina C i A), minerały i antyoksydanty wspomaga proces gojenia ran poprzez dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Stosowanie zaawansowanych opatrunków: Opatrunki takie jak hydrożele, alginiany i opatrunki z czynnikiem wzrostu, które mogą wspomagać gojenie się ran. Są skuteczne ponieważ zatrzymują wilgoć, absorbują nadmiar płynu, a także stymulają procesy naprawcze.

Tlenoterapia hiperbaryczna: Zabiegi stymulują krążenie krwi i proces gojenia oraz regenerację.

Zapraszamy na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej do Krakowskiego Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej

12 312 07 37

ul. Rzeczna 8/1
ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)
ul. Koło Strzelnicy 3 (Szpital Ortopedicum)

Zobacz jak tlenoterapia pomogła podczas leczenia nagłej głuchoty.

Przeczytaj, również o zastosowaniu tlenoterapii w terapii trudno gojących się ran.

Comments are closed.