Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia pomogła mi podczas leczenia nagłej głuchoty

40-letni pacjent, muzyk doznał nagłej głuchoty prawego ucha. Pojawiły się także szumy uszne i pulsowanie w narządzie słuchu. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań odbył zabiegi w komorze hiperbarycznej. Po serii 10 zabiegów stan zdrowia pacjenta uległ znacznej poprawie. Zabiegi całkowicie wyeliminowały trzaski i szumy uszne.
Pacjent był bardzo zadowolony z efektów.

głuchota

Czym jest nagła głuchota?

Nagła głuchota to stan, w którym osoba nagle traci słuch w jednym lub obu uszach w ciągu kilku sekund lub minut. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym:

  • Nagłym uszkodzeniem błony bębenkowej lub ucha wewnętrznego
  • Nagłym zapaleniem ucha środkowego lub zewnętrznego
  • Niewydolnością krążenia krwi w uchu wewnętrznym
  • Urazem głowy lub szyi
  • Zatruciem lekami lub innymi substancjami toksycznymi

Nagła głuchota jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. W niektórych przypadkach, takich jak infekcje ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej, leczenie może przywrócić słuch w ciągu kilku dni lub tygodni. W innych przypadkach, takich jak niewydolność krążenia krwi w uchu wewnętrznym, przywrócenie słuchu może być trudne lub niemożliwe.

Tlenoterapia hiperbaryczna a nagła głuchota

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) może pomóc w leczeniu nagłej głuchoty w niektórych przypadkach. HBOT polega na podawaniu 100% tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, co zwiększa ilość rozpuszczonego tlenu we krwi i pomaga dostarczyć więcej tlenu do uszkodzonego ucha.

Badania wykazały, że HBOT może być skuteczne w leczeniu nagłej głuchoty spowodowanej niewydolnością krążenia krwi w uchu wewnętrznym. HBOT może również być pomocne w leczeniu nagłej głuchoty spowodowanej infekcją lub zapaleniem ucha, ponieważ dostarcza dodatkową ilość tlenu, który jest niezbędny do walki z infekcją i zwiększenia zdolności organizmu do naprawy uszkodzeń.

Warto jednak zauważyć, że HBOT nie jest wskazany we wszystkich przypadkach nagłej głuchoty i może mieć pewne skutki uboczne. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu terapii hiperbarycznej.

Zapraszamy do KCTH!

Zapraszamy na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej – Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej

 ul. Rzeczna 8/1 +48 730 174 307
 Pasaż Ruczaj  +48 531 128 447
 Wola Justowska (Szpital Ortopedicum) +48 533 101 332

Przeczytaj również: Tlenoterapia – wspomaganie leczenia udaru

Źródła:

The Journal of Laryngology & Otology: Hyperbaric oxygen therapy for idiopathic sudden sensorineural hearing loss and tinnitus https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6561356/

The Cochrane Database of Systematic Reviews: Hyperbaric oxygen therapy for idiopathic sudden sensorineural hearing loss and tinnitus https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004739.pub5/full

Comments are closed.