Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia hiperbaryczna skuteczna w terapii tzw. Long COVID

długie przeziębienie

HBOT a Long COVID

Po nagłej diagnozie serii ciężkich zaburzeń neurologicznych i fizycznych, Lynette Milakovich, nauczycielka jogi mieszkająca obecnie w The Villages na Florydzie, wydała ponad 20 000 dolarów na wizyty u lekarzy i nieudane terapie w celu leczenia swoich objawów. Prawie przez cały ten czas nie wiedziała, że przyczyną jej choroby jest długotrwały COVID-19 (Long COVID), jak powiedziała w niedawnym wywiadzie dla Pharmacy Times. Dopiero po zastosowaniu terapii tlenowej hiperbarycznej (HBOT) znalazła trwałą ulgę.

HBOT to obecnie jedyna terapia, która została klinicznie udowodniona jako skuteczna w leczeniu Long COVID w kontrolowanym badaniu klinicznym, według dra Shai Efratiego, współzałożyciela i przewodniczącego Rady Doradczej Medycznej Aviv Scientific oraz dyrektora Sagol Center for Hyperbaric Medicine & Research przy Shamir Medical Center, w wywiadzie dla Pharmacy Times.

Ponadto, wyniki nowego badania opublikowanego w Scientific Reports — które oceniło wyniki pacjentów po roku od zakończenia terapii HBOT — pokazują, że korzyści płynące z HBOT mogą być długoterminowe. Według Efratiego, HBOT może naprawić uszkodzone przez COVID-19 tkanki mózgowe, co może prowadzić do trwałych zmian.

Czym są długotrwałe przeziębienia (tzw. Long COVID)

Szacuje się, że na świecie cierpi na Long COVID więcej niż 65 milionów osób, choć ta liczba prawdopodobnie jest wyższa, według badaczy studium opublikowanego w Nature Reviews Microbiology. Long COVID (również określane jako stan po COVID-19) to zespół charakteryzujący się łagodnymi do ciężkich objawów COVID-19, które mogą trwać tygodnie, miesiące lub lata po pokonaniu początkowego zakażenia COVID-19.

Istnieje ponad 200 objawów związanych z Long COVID. Objawy mogą być przedłużeniem tych doświadczonych podczas ostrej infekcji lub mogą pojawić się jako nowe objawy — i choć objawy mogą wpływać na wiele różnych układów narządowych, głównie dotykają mózg i centralny układ nerwowy (CUN).

Milakovich cierpiała na wiele objawów związanych z dysregulacją mózgu i CUN: całkowitą neuropatię, szumy uszne, zespół ortostatycznej tachykardii (PoTS), tachykardię, wysokie ciśnienie krwi, drżenie, drgawki, bezsenność i ciężkie objawy psychiczne (spadek poziomu poznawczego, depresja, lęk, myśli samobójcze, apatia i zespół stresu pourazowego).

Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na długie przeziębienie


HBOT zwiększa absorpcję tlenu, wspierając regenerację mózgu i wyzwalając neuroplastyczność. To pozwala mózgowi naprawiać szkody spowodowane przez wirusy. Badania pokazały, że HBOT poprawia funkcje poznawcze i motoryczne oraz jakość życia po udarze i urazach mózgu, wprowadzając pozytywne zmiany w mózgu.

W nowym badaniu, 31 pacjentów po 40 sesjach HBOT w Klinikach Aviv oceniało swoją jakość życia, snu, objawy psychiatryczne i bólowe. Stosowano protokół HHP z HBOT, zmieniający ciśnienie i poziomy tlenu.

Wyniki wykazały trwałe poprawy w jakości życia, snu, objawach psychiatrycznych i bólowych. Obserwowano umiarkowaną poprawę objawów neuropsychiatrycznych i znaczące zmniejszenie bólu, co przyczyniło się do wzrostu jakości życia.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

telefon: 12 312 07 37

mail: biuro@kcth.pl

Czytaj także: Porównanie skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej przy różnych poziomach tlenu i ciśnienia

Zapraszamy także do przeczytania: Jak tlenoterapia hiperbaryczna zmienia życie pacjentów

Comments are closed.