Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

TLENOTERAPIA HIPERBARYCZNA – jak często i ile trzeba wziąć zabiegów w komorze hiperbarycznej?

Ile zabiegów w komorze hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna – prowadzę gabinet  już jakiś czas i doświadczenie w pracy z pacjentami pozwoliło mi zaobserwować pewne prawidłowości w odczuciach po zabiegach. „Ile zabiegów w komorze hiperbarycznej?” to jedno z najczęstszych pytań, które zadają pacjenci. 

Omówieniem tych zagadnień zajmiemy się w tym artykule.

 Jakie mogą być odczucia po pierwszym zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej?  

Po jednym zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej odczucia nie są intensywne, aczkolwiek mogą być odczuwalne. Niektórzy od razu mogą dostać porządny zastrzyk energii, pacjenci wspominają, że czują się jak po solidnej kawie. Część osób może odczuć  już po pierwszym zabiegu reakcję Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera (popularnie  określaną jako “herx”) jest to reakcja organizmu na wydzielane toksyny. Może objawiać się bólem głowy i zmęczeniem. Jest to jednak chwilowy efekt. Większość jednak po pojedynczym zabiegu nie odczuwa żadnego efektu, dlatego też zaleca się wykonanie kilku zabiegów w serii. Jak często i ile opowiemy poniżej.

1. Profilaktyka – tlenoterapia hiperbaryczna na poprawę zdrowia i samopoczucia

Dla pacjentów, którzy myślą o zabiegach w ramach szeroko pojętej profilaktyki, chcą poprawić kondycję skóry, zwiększyć odporność,poprawić komfort snu i kondycję fizyczną proponujemy od  5 do 10 zabiegów w serii. Zabiegi w komorze hiperbarycznej można wykonywać codziennie, a pierwsze widoczne efekty pojawiają się już  po 3 – 4 zabiegach.  Rekomendujemy wykonywanie zabiegów każdego dnia ewentualnie co drugi/trzeci dzień. Każdy bezpieczny zabieg w komorze trwa od 60 – 90 minut. Nie zaleca się wykonywania dłuższych zabiegów. 

2. Tlenoterapia hiperbaryczna w chorobach skóry – trudno gojące się rany, stopa cukrzycowa, trądzik, łuszczyca i inne.

leczenie stopy cukrzycowej w komorze hiperbarycznej

W przypadku chorób skóry ilość zabiegów uzależniona jest od rodzaju i rozmiarów zmian.  W przypadku małych i nie głębokich  zmian skórnych wystarczy mniej zabiegów. Rany głębokie zwłaszcza w przebiegu cukrzycy wymagają większej ilości zabiegów. Wartości wahają się od 10 – 30 zabiegów. O ich ilości będzie decydować widoczna poprawa kondycji skóry czy ran. Zabiegi w komorze hiperbarycznej  rekomenduje się wykonywać  codziennie. 

W przypadku przewlekłej rany niedotlenienie tkanki powoduje rozwój bakterii. Zabieg tlenoterapii hiperbarycznje hamuje rozwój bakterii beztlenowych, a także pobudza właściwości bakteriobójcze białych krwinek w walce z bakteriami tlenowymi, sprzyja to leczeniu zakażeń. 

3. Tlenoterapia hiperbaryczna u dzieci z autyzmem i MPDZ 

Badania przeprowadzone przez naukowców pokazują poprawę koncentracji i zdolności poznawczych, świadomości czuciowej i kontaktu wzrokowego a także polepszenie komunikacji w społeczeństwie. Zabiegi w komorze hiperbarycznej zaleca się wykonywać codziennie lub co 2 dzień. Ile sesji terapii tlenowej należy wykonać? Zaleca się od 10 – 40 sesji. Już po 10 zabiegach dzieci lepiej śpią i potrafią się bardziej skoncentrować. 

stopa cukrzycowa tlenoterapia

4. Tlenoterapia hiperbaryczna po COVID-19 

choroba ta jest często bezobjawowa, ale może mieć jednak wiele skutków ubocznych i negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Dobry rozwiązaniem na problemy postcovid’owe jest kilka zabiegów w komorze hiperbarycznej. Na sesję można umówić się od 3 do 4 tygodni po przebyciu choroby – ilość zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej jest zależna od objawów u pacjenta, z naszych obserwacji wynika, że ilość potrzebnych zabiegów może się wahać się od 5 – 20. Sesje w komorze hiperbarycznej niwelują zmęczenie, bolący kręgosłup lub stawy i poprawiają samopoczucie pacjentów. 

5. Borelioza

Tlen hiperbaryczny jako „naturalny antybiotyk” w walce z boreliozą. Bakterie wywołujące boreliozę są mikroaerofilne, co oznacza, że umierają w środowisku o wysokim stężeniu tlenu. Pod wpływem ciśnienia tlen przedostaje się do obszarów pomiędzy komórkami i głęboko do tkanek – do obszarów, które są zazwyczaj o wiele słabiej dotlenione. W konsekwencji krętki Borrelia burgdorferi przerywają cykl reprodukcyjny i ulegają zniszczeniu lub są spychane do stadium nieaktywnych zarodników. Cykl reprodukcyjny krętka trwa od 28 – 32 dni. W związku z tym w celu jego zniszczenia należy wykonać około 40 zabiegów codziennie bez żadnej przerwy (łącznie z weekendami). 

Pacjenci korzystają także z zabiegów, aby poprawić sobie samopoczucie i kondycję fizyczną w trakcie zaostrzenia się objawów choroby.  Wówczas zaleca się około 10 zabiegów codziennie lub co 2 dzień. 

 6. Sportowcy

Ile zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej powinni wziąć sportowcy? Osoby, które zawodowo lub amatorsko uprawiają sport również mogą skorzystać z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej.  Z zabiegów w komorze hiperbarycznej 

Okres treningowy – zwiększenie wydolności i przygotowanie organizmu do wysiłku;

Zawody – szybszy czas regeneracji oraz mniejsze zmęczenie;

Regeneracja po zawodach – właściwa regeneracja mięśni, ścięgien i więzadeł, leczenie mikrourazów i kontuzji.

W przypadku sportowców efekty mogą być odczuwalne już po jednym/ dwóch zabiegach np. w formie regeneracji po ciężkim treningu lub zawodach. Jeżeli chcecie zwiększyć swoją wydolność i poprawić wyniki, zaleca się od 5 – 10 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. 

Więcej o terapii u sportowców możesz przeczytać w tym artykule: SPORT

Jak często korzystać z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej? Ile zabiegów w komorze hiperbarycznej?

Lepiej wziąć kilka zabiegów w serii niż, rozwlekać je w czasie.  Jednak każdy przypadek jest inny, każdy pacjent jest inny dlatego ze względów bezpieczeństwa przed sesją zabiegów niezbędny jest wywiad z pacjentem, a czasem też konsultacja u lekarza specjalisty. 

KCTH Spiro – Komora hiperbaryczna Kraków | Śledź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

Zapraszamy również na stronę naszego centrum kobiecych terapii Femme Med: www.femmemed.pl

 

Comments are closed.