Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlenoterapia hiperbaryczna a demencja

demencja

W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy tlenoterapia hiperbaryczna może zapobiegać demencji, a może nawet ją odwracać? Zachęcamy do lektury.

Starzejące się społeczeństwo

W ciągu ostatniego stulecia średnia długość życia wzrosła z 55 lat do 80 lat. Powodem takiego stanu jest zwiększony poziom opieki zdrowotnej. Obecnie poszukiwane są sposoby wydłużenia życia w pełnym zdrowiu. Oczywiście możliwości fizyczne organizmu są ograniczone, ale ważny dla nas organ bardzo dobrze reaguje na nowe terapie. Zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia umysłowe mogą spowolnić degenerację mózgu. Niedawno odkryto, że mózg można nie tylko uchronić przed degradacją, ale nawet poprawić jego funkcje.

W jaki sposób?

Naukowcy z Izraela niedawno przeprowadzili badania. Wykazały one, że tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) staje się bardzo skuteczną metodą odwrócenia spadku sprawności poznawczej związanego z wiekiem.

Tlenoterapia hiperbaryczna wzmacnia funkcjonowanie mózgu

Dr Shai Efrati, dr Amir Hadanny i zespół z Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research w Shamir Medical Center wykazali korzyści płynące z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej. Badanie było wynikiem współpracy Sackler School of Medicine i Sagol School of Neuroscience Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Badanie było pierwszym kontrolowanym badaniem klinicznym i randomizowanym, w którym oceniano wpływ HBOT na funkcje poznawcze u osób w podeszłym wieku. Stwierdzono, że HBOT jest szczególnie korzystny w przypadku poprawy kompleksowych funkcji poznawczych: uwagi, szybkości przetwarzania informacji i funkcji wykonawczych.

Rola HBOT w odwróceniu spadku funkcji poznawczych (demencja) związanego z wiekiem 

“Wielkie wysiłki badawcze na całym świecie koncentrują się na poprawie zdolności poznawczej starzejącej się populacji”, mówi dr Efrati. “W naszym badaniu po raz pierwszy znaleźliśmy skuteczną i bezpieczną interwencję medyczną u ludzi, która może zaradzić tej niepożądanej konsekwencji”.

Dr Hadanny dodała, że naukowcy zaczęli rozumieć, w jaki sposób HBOT może przywrócić funkcjonowanie mózgu.

“W przeszłości wykazaliśmy, że HBOT ma potencjał łagodzenia i leczenia urazów mózgu (…)”. 

 “Te przełomowe badania mogą mieć ogromny wpływ na to, jak postrzegamy proces starzenia się i jak możemy leczyć jego objawy.”

W jaki sposób działa tlenoterapia?

Mózg zużywa ponad 20 % indywidualnego spożycia tlenu.

Pacjent umieszczony w komorze ciśnieniowej wdycha 100 % tlenu. W rezultacie zawartość tlenu w tkankach organizmu wzrasta od 10 do 15 razy powyżej normy. Nie tylko zwiększa się ogólna zawartość tlenu, ale wahania poziomu tlenu w organizmie prowadzą do uwolnienia czynników wzrostu i komórek macierzystych. To z kolei poprawia proces regeneracji. 

demencja

Jak tlen wpływa na funkcjonowanie mózgu?

W badaniu wzięło udział 63 zdrowych dorosłych, którzy poddali się HBOT przez trzy miesiące, dwie godziny dziennie, pięć dni w tygodniu. Ich funkcje poznawcze zmierzono za pomocą kompleksowego zestawu komputerowych ocen poznawczych. Mózgowy przepływ krwi mierzono za pomocą rezonansu magnetycznego, który obserwuje drogę krwi przez narządy i tkanki, zwaną perfuzją mózgu.

Warto zauważyć również, że połączenie czystego tlenu i podwyższonego ciśnienia doprowadziło do zwiększenia natlenienia tkanek, to poprawiło metabolizm tkanek.

Poprawa uwagi i szybkości przetwarzania poznawczego uczestników nastąpiła prawdopodobnie ze względu na zwiększony przepływ krwi do mózgu. Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna poprawiła krążenie mózgowe i zregenerowała komórki mózgowe i naczynia krwionośne u osób bez uszkodzenia mózgu. Poprawa ogólnych funkcji poznawczych była widoczna przez sześć miesięcy po leczeniu, dr Efrati zasugerował, że leczenie może odwrócić nawet uszkodzoną tkankę mózgową. 

Stwierdził również, że po raz pierwszy zaobserwowano skuteczną interwencję medyczną mającą na celu odwrócenie spadku funkcji poznawczych związanego z wiekiem.

Skorzystaj z tlenoterapii w KCTH

Dla nowych klientów mamy specjalną ofertę OTWARTE ŚRODY, cena za zabieg w tym dniu wynosi 70 zł!

ul. Rzeczna 8/1 lub ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj)

telefon: +48 730 174 307

Źródło

Comments are closed.