Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Antybiotykoterapia a tlenoterapia

Antybiotykoterapia

Czy w trakcie antybiotykoterapii można korzystać z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej?

Tak, w trakcie antybiotykoterapii można przeprowadzać zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, jednak zależy to od konkretnego przypadku i choroby pacjenta.

Leczenie chorób w niektórych przypadkach jest możliwe tylko przy użyciu antybiotykoterapii. Z drugiej strony, tlenoterapia hiperbaryczna może przyspieszyć proces gojenia poprawić wyniki leczenia w przypadku wielu chorób, zwłaszcza tych, które powodują niedotlenienie tkanek, takich jak zgorzel, rany trudno gojące się lub infekcje.

Konsultacja z lekarzem w przypadku antybiotykoterapii

Przed przeprowadzeniem tlenoterapii hiperbarycznej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Oceni indywidualnie każdy przypadek i podejmie decyzję o kontynuowaniu antybiotykoterapii oraz o tym, kiedy i w jakiej formie przeprowadzić tlenoterapię hiperbaryczną.

Jeśli lekarz zaleca tlenoterapię hiperbaryczną, to antybiotykoterapia nie musi być przerywana, obie terapie mogą być stosowane równocześnie.

Synergizm terapii

Antybiotykoterapia jest stosowana w leczeniu bakteryjnych infekcji. Tlenoterapia hiperbaryczna natomiast ma na celu zwiększenie ilości tlenu w tkankach, co przyspiesza proces gojenia i zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak martwica tkanek. Zatem, obie te terapie mogą działać synergicznie, poprawiając wyniki leczenia.

Oczywiście, ostateczna decyzja o leczeniu i kontynuacji antybiotykoterapii w trakcie tlenoterapii należy do lekarza prowadzącego, który uwzględni wszystkie czynniki, w tym stan pacjenta, rodzaj choroby oraz ewentualne interakcje między lekami.

Zapraszamy do KCTH!

Zapraszamy na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej – Krakowskie Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej

 ul. Rzeczna 8/1 +48 730 174 307
 Pasaż Ruczaj  +48 531 128 447
 Wola Justowska (Szpital Ortopedicum) +48 533 101 332

Zobacz także: Nasza wiedza i umiejętności poparte certyfikatami

Źródła:

Publikacja „Hyperbaric Oxygen Therapy and Antibiotic Treatment for Wound Healing Impairment: A Retrospective Cohort Study”. Opublikowana w czasopiśmie „Advances in Skin & Wound Care” w 2019 roku. W badaniu tym autorzy stwierdzili, że tlenoterapia hiperbaryczna i antybiotykoterapia stosowane równocześnie w leczeniu ran przyspieszają proces gojenia.

Artykuł „Hyperbaric Oxygen Therapy and Antibiotics: Is it a Shot-gun Treatment?”. Opublikowany w czasopiśmie „Journal of Anaesthesiology Clinical Pharmacology” w 2016 roku. Antybiotykoterapia i tlenoterapia hiperbaryczna mogą być stosowane jednocześnie w leczeniu infekcji kości i stawów.

Publikacja „Hyperbaric Oxygen Therapy and Antibiotic Use for Wound Management: A Review of Current Therapy and Recommendations for Enhanced Outcomes”. Opublikowana w czasopiśmie „Wounds” w 2016 roku. Antybiotykoterapia i tlenoterapia hiperbaryczna mogę być stosowane jednocześnie w leczeniu trudno gojących się ran.

Comments are closed.