Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Tlen – najnowszy sposób na zapobieganie starzenia się!

komora hiperbaryczna starzenie sie

Tlenoterapia hiperbaryczna znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach. Najnowsze badania przeprowadzone w listopadzie 2020  (Institutional Review Board of the Shamir Medical Center, Israel) dowodzą skuteczność zabiegów w komorze hiperbarycznej w opóźnianiu procesu starzenia się. Wydaje się to niemożliwe? Już tłumaczymy, ale przede wszystkim musimy zajrzeć do wnętrza naszych komórek.

 

Przede wszystkim kilka słów o genetyce

Podstawowym procesem prowadzącym do powielenia informacji genetycznej jest replikacja. Czym jest ten obco brzmiący proces? Jest to kopiowanie DNA. Materiał genetyczny wewnątrz komórek ciała zorganizowany jest w formie chromosomów. Każdy chromosom z obu stron zakończony jest sekwencją nukleotydów, które tworzą telomer. Komora hiperbaryczna sposobem na starzenie się. 

Czym są telomery?

Telomer, niczym plastikowa końcówka na sznurowadle, zabezpiecza chromosomy. Niestety podczas każdego procesu replikacji chromosom nie może być w pełni skopiowany, co powoduje jego powolne skracanie. Skrócenie telomerów podczas powielania DNA przyczyniać się może do starzenia się organizmu.

Ostatnie badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Izraela bezsprzecznie dowodzą, że tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na długość telomerów. Dzięki zastosowaniu HBOT udało im się odwrócić proces oraz wydłużyć telomery o 20%. W rezultacie udowodniono, że komora hiperbaryczna jest istotnie sposobem na starzenie się.

Jak przebiegały badania?

Grupę badawczą stanowiło 26 pacjentów. Każdy z uczestników odbywał pięć 90-minutowych sesji w tygodniu, przez okres 3 miesięcy. Każda sesja obejmowała oddychanie 100% tlenem przez maskę przy ciśnieniu 2ATA, przez 90 minut z 5-minutowymi przerwami na powietrze co 20 minut. Wskaźniki kompresji/dekompresji wynosiły 1 metr/minutę.

Jak wyjaśnia Efriti (jeden z Izraelskich badaczy) – „Dłuższe telomery korelują z lepszą wydajnością komórkową”.

Co predysponuje do starzenia się?

Bezsprzecznie wśród czynników zwiększających skracanie się telomerów wymienia się:

  • Nieodpowiednią ilość snu
  • Spożywanie przetworzonej żywności
  • (I co zaskakujące – posiadanie dzieci)

Dotychczas za czynniki zmniejszające proces skracania telomery uważano:

Badania sugerują, że do owych czynników włączyć można również tlenoterapię hiperbaryczną, czyli zabiegi w komorze hiperbarczynej.

Wśród przebadanych osób zaobserwowano szczególny wzrost telomerów limfocytów B oraz znaczne zmniejszenie ilości „starzejących – skróconych telomerów” limfocytów T. Limfocyty T i B są komórkami uczestniczącymi w procesach odpornościowych. Badania udowodniły, że zmiany wywołane przez HBOT (łagodną tlenoterapię hiperbaryczną) spowodowały iż telomery wydłużyły się jeszcze bardziej oraz z pewnością miały pozytywny wpływ na tkanki organizmu.

Badania zostały przeprowadzone przez grupę badaczy w składzie: Hachmo, Hadanny, Hamed i wsp. Institutional Review Board of the Shamir Medical Center, Israel.

Reasumując, dotychczasowe odkrycia dają nadzieję, ze jesteśmy bliscy odkrycia „leku” na starzenie się.

 

Na zakończenie, zachęcamy do przeczytania dodatkowych artykułów:

oraz zapraszamy do odwiedzenia KCTH Spiro, czyli komory hiperbarycznej w Krakowie.

Comments are closed.