Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Radioterapia – leczenie urazów radiacyjnych w komorze hiperbarycznej

badanie lekarskie

Radioterapia jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych. Polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego do niszczenia komórek. Niestety metoda ta jest bardzo inwazyjna i powoduje duże uszkodzenia w ciele pacjenta. W poniższym artykule przedstawiamy badania, które wskazują, że urazy radiacyjne powstałe w wyniku radioterapii można leczyć w komorze hiperbarycznej.

Nowotwory w Polsce

Nowotwory złośliwe stanowią rosnący problem w Polsce pod względem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym.

Kluczowe dane:

  • Nowe przypadki zachorowań: Około 170 tysięcy rocznie.
  • Liczba zgonów: Ponad 100 tysięcy rocznie.
  • Osoby z diagnozą nowotworu: Ponad 1,17 mln Polaków.
  • Szacunkowa liczba nowych diagnoz: U około 440 osób na 100 tys. mieszkańców rocznie diagnozowany jest nowotwór. Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, po chorobach serca, stanowiąc około ¼ wszystkich zgonów.

Radioterapia dane statystyczne

W 2022 roku prawie 100 tysięcy pacjentów z nowotworami w Polsce przeszło radioterapię, co stanowi wzrost w porównaniu z dwoma poprzednimi latami.

Urazy Radiacyjne

Radioterapia jest powszechnie stosowana w leczeniu nowotworów, pomimo tego, że jest to metoda bardzo inwazyjna. Promieniowanie może uszkodzić DNA, lipidy i białka w komórkach, prowadząc do ich śmierci lub dysfunkcji. Opóźnione skutki radioterapii mogą pojawić się miesiące lub lata po leczeniu, często po dodatkowym urazie w napromieniowanym obszarze.

Komora Hiperbaryczna w Leczeniu Skutków Radioterapii

W USA terapia hiperbaryczna jest stosowana do leczenia powikłań po radioterapii. Około 1/3 pacjentów kierowanych do tej terapii w USA leczonych jest z powodu opóźnionych skutków radioterapii.

Metody leczenia różnią się w zależności od dotkniętej tkanki. Tlenoterapia hiperbaryczna, zwłaszcza w połączeniu z chirurgią i antybiotykami, okazała się skuteczna w leczeniu niektórych opóźnionych skutków radioterapii, takich jak martwica żuchwy czy krtani. Wielu badaczy zaleca stosowanie tej terapii, zwłaszcza gdy planowana jest operacja w obszarze wcześniej napromieniowanym.

komora hiperbaryczna

Badania naukowe

Istnieją badania naukowe (dwa z nich cytujemy poniżej), które wykazują skuteczność terapii w komorze hiperbarycznej w leczeniu opóźnionych skutków radioterapii.

Pierwsze badanie:

„Hyperbaric oxygen therapy for late radiation tissue injury”

  • Autorzy: Bennett MH, Feldmeier J, Hampson N, Smee R, Milross C.
  • Źródło: Cochrane Database of Systematic Reviews

W tym przeglądzie uwzględniono osiemnaście badań (1071 uczestników) opublikowanych między 1985 a 2022 rokiem.

Leczenie hiperbaryczne z tlenem (HBOT) niekoniecznie zapobiega śmierci w wyniku powikłań po radioterapii. Jednakże istnieją dowody wskazujące, że HBOT (tlenoterapia hiperbarczyna) może skutecznie leczyć pewne skutki uboczne radioterapii oraz zmniejszać ryzyko komplikacji po operacjach w obszarze głowy i szyi. Dodatkowo, ból związany z osteoradionekrozą może się nieco zmniejszyć po roku leczenia HBOT.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, leczenie HBOT może prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku. Ponadto, niektórzy pacjenci doświadczyli problemów z uszami podczas leczenia HBOT, zwłaszcza gdy nie stosowano symulowanej presuryzacji dla grupy kontrolnej. Jednakże, gdy zastosowano symulowaną presuryzację, ryzyko problemów z uszami nie wzrosło.

W skrócie, HBOT może być skuteczne w leczeniu pewnych skutków ubocznych radioterapii, ale wiąże się z pewnymi ryzykami, takimi jak pogorszenie ostrości wzroku czy problemy z uszami.

Drugie badanie:

„The role of hyperbaric oxygen therapy in the treatment of radiation-induced lesions in normal tissues: a literature review”

  • Autorzy: Marx RE, Ehler WJ, Tayapongsak P, Pierce LW.
  • Źródło: Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology

Te badania sugerują, że dla osób z LRTI dotykającymi tkanek głowy, szyi, pęcherza i odbytnicy, HBOT (terapia w komorze hiperbarycznej) może być związane z poprawą wyników. HBOT może również prowadzić do zmniejszenia ryzyka dehiscencji rany oraz umiarkowanego zmniejszenia bólu po naświetleniu głowy i szyi.

Podsumowanie

W skrócie, terapia hiperbaryczna z tlenem jest coraz częściej stosowana w leczeniu i zapobieganiu opóźnionym skutkom radioterapii, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko powikłań po operacji w napromieniowanym obszarze.

Zobacz także:

BIOHACKING poprzez tlenoterapię hiperbaryczną: Wydajność, regeneracja i więcej!

Wpółczesne leczenie raka skóry

Comments are closed.