Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Jak łagodna tlenoterapia działa na nasz organizm?

wpływ tlenoterapii na organizm

Kiedy słyszymy o tlenoterapii hiperbarycznej, zazwyczaj myślimy o dużej komorze, w której pacjenci oddychają czystym tlenem pod wysokim ciśnieniem. Jednak istnieje też mniej znana, ale równie fascynująca forma tej terapii – łagodna hiperbaryczność. Co to takiego i jak może wpływać na rozkład tlenu w naszych naczyniach krwionośnych?

Czym łagodna tlenoterapia hiperbaryczna?

Łagodna tlenoterapia odnosi się do terapii tlenowej przeprowadzanej w warunkach nieco wyższego ciśnienia niż atmosferyczne, ale znacznie niższego niż w tradycyjnych komorach hiperbarycznych. To delikatne zwiększenie ciśnienia pozwala na lepsze nasycenie tkanek tlenem, bez ekstremalnych warunków ciśnieniowych.

Jak działa łagodna tlenoterapia hiperbaryczna?

Załączony diagram z „Journal of Physiologic Science” autorstwa Akihiko Ishihary ilustruje różnicę między, tlenem rozprowadzanym w normalnym ciśnieniu, a tlenem rozprowadzanym podczas łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej. Na rysunku widzimy dwie sytuacje:

  • Ilustracja a: Przedstawia to, jak tlen jest rozprowadzany w normalnych warunkach ciśnienia. Tlen wiąże się z hemoglobiną w czerwonych krwinkach i jest transportowany do komórek ciała.
  • Ilustracja b: Pokazuje, co się dzieje podczas łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej. Większa ilość tlenu rozpuszcza się bezpośrednio w osoczu krwi, co pozwala na jego efektywniejsze dostarczenie do tkanek, zwłaszcza tych niedotlenionych.

Korzyści z łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej

Większa ilość rozpuszczonego tlenu w osoczu może przynieść szereg korzyści, takich jak:

  • Lepsza regeneracja tkanek i gojenie się ran.
  • Zwiększenie efektywności funkcji komórek.
  • Wspomaganie leczenia stanów zapalnych i infekcji.
  • Potencjalne wsparcie w leczeniu stanów neurologicznych.

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna już znalazła swoje miejsce w leczeniu sportowców, osób z przewlekłymi ranami, a także jako metoda wspomagająca w leczeniu niektórych chorób neurologicznych.

Podsumowanie

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna otwiera nowe horyzonty w medycynie regeneracyjnej i leczeniu ran. Dzięki niej, możemy dostarczać tlen do tkanek w sposób bardziej efektywny, bez konieczności stosowania ekstremalnych warunków ciśnieniowych. Ta metoda może być kluczem do lepszego zdrowia i szybszej regeneracji dla wielu pacjentów.

Przeczytaj także: The Journal od Psychological Science

Comments are closed.