Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Wpływ wodoru na chroniczne zmęczenie


Zespół chronicznego zmęczenia (CFS), znany również jako encefalomielitis mialgiczna (ME), to długotrwała choroba, która znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie osoby. Charakteryzuje się głównie tym, że nie ustępuje po odpoczynku i nie jest bezpośrednio spowodowany innymi stanami zdrowotnymi.

Symptomy chronicznego zmęczenia obejmują:

  1. Wyczerpanie – główny objaw, który nasila się po minimalnym wysiłku fizycznym lub psychicznym.
  2. Problemy z pamięcią i koncentracją – często opisywane jako „mgła mózgowa”.
  3. Bóle mięśni i stawów – które nie są związane z żadnym widocznym obrzękiem lub zaczerwienieniem.
  4. Zaburzenia snu – trudności z zasypianiem lub nieodświeżający sen.
  5. Częste bóle gardła i powiększone węzły chłonne – zwłaszcza w szyi i pod pachami.
  6. Nowe typy bólów głowy – które były mniej intensywne lub nieobecne przed chorobą.
  7. Wrażliwość na światło, hałas, pokarmy – często nowo rozwinięte wrażliwości.

Jak wodór może wpłynąć na leczenie chronicznego zmęczenia?

Wodór, choć powszechnie znany jako najlżejszy pierwiastek we wszechświecie, zyskuje na znaczeniu również jako obiecujący element profilaktyki zdrowotnej. Ostatnie badania wskazują na potencjalne korzyści wynikające z jego zastosowania w leczeniu różnorodnych stanów zdrowotnych, w tym chronicznego zmęczenia. A więc jak wodór wpływa na chroniczne zmęczenie?

wodoroterapia
  1. Redukcja stresu oksydacyjnego: Wodór jest uznawany za silny przeciwutleniacz, który może neutralizować wolne rodniki w organizmie. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju przewlekłego zmęczenia oraz innych stanów zapalnych i degeneracyjnych. Wodór, poprzez redukcję stresu oksydacyjnego, może pomóc w ochronie komórek i poprawie ogólnego samopoczucia.
  2. Wpływ na mitochondria: Mitochondria są „elektrowniami” komórkowymi, produkującymi energię niezbędną do funkcjonowania komórek. Stres oksydacyjny może uszkadzać mitochondria, co prowadzi do zmniejszenia ich efektywności w produkcji energii. Wodór może poprawić funkcjonowanie mitochondriów, co może pomóc osobom cierpiącym na chroniczne zmęczenie poprzez zwiększenie dostępności energii.
  3. Ogólne działanie przeciwzapalne: Przewlekłe zmęczenie często współwystępuje z przewlekłym stanem zapalnym. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, wodór może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, co z kolei może przyczynić się do poprawy samopoczucia i zmniejszenia objawów zmęczenia.

Jak wygląda zabieg wodoroterapii?

Wodoroterapia polega na wdychaniu wodoru, który ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Gaz wdychany jest bezpośrednio do nosa, poprzez kaniulę nosową. Wodór ma wysoką przenikalność dzięki czemu cząsteczki wodoru mogą bez problemu przenikać przez błony komórkowe i wnikać do wnętrza komórek. Wodoroterapia może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych i bólu, poprawie funkcji poznawczych i zwiększeniu wydajności fizycznej. Nie stwierdzono negatywnego wpływu wodoru na organizm więc nie można go nadużyć. Co więcej wodór produkowany jest w naszym organizmie np. w jelitach podczas fermentacji.

Źródła:Enhancing Therapeutic Effects of Hyperbaric Oxygen by Molecular Hydrogen in Wound Healing” – Autorzy: David Anderson, Jessica White, Mark Taylor

Zobacz także: Czym różni się tlenoterapia od normobarii?

Comments are closed.