Godziny otwarcia: pn - pt 9.00 - 20.00

Leczenie wodorem – fakty, mity i opinie

Leczenie wodorem to nowatorska metoda w Polsce i dlatego przygotowaliśmy ten artykuł. Chcemy w nim rozwiać mity, przedstawić fakty oraz opinie użytkowników. Zapraszamy do lektury.

Czym jest wodór cząsteczkowy.

Wodór molekularny inaczej cząsteczkowy, ponieważ jest to cząsteczka składająca się z dwóch atomów wodoru – H2. W takiej formie wodór występuje w atmosferze jako bezbarwny i bezwonny gaz. Występuje również w ludzkim organizmie, jednak jest go tam zbyt mało, abyśmy odczuli jego pozytywne działanie dla zdrowia. Dodatkowo jest on całkowicie nieszkodliwy dla człowieka, gdyż jego nadmiar zostaje wydalany z organizmu jako woda. 

Około 62% wszystkich cząstek w organizmie to wodór, ale np. powietrze atmosferyczne zawiera go tylko 0,0005%. Inaczej jest z tlenem, którego w powietrzu jest 21%. Naszym głównym źródłem wodoru są świeże owoce i warzywa, białka zwierzęce i tłuszcze, które przechowują wodór, a przez trawienie nasze jelita go wchłaniają. Inhalacje wodorem czy picie wody wodorowej są kolejnym sposobem (i to bardzo skutecznym) na dostarczenie wodoru do organizmu. 

Ponad 600 badań naukowych potwierdza, że malutki wodór ma ogromny potencjał antyoksydacyjny. Oznacza to, że potrafi on oddawać wolnemu rodnikowi tlenowemu elektron, neutralizując go. A dlaczego chcemy go zneutralizować? Ponieważ przyczynia się on do wielu niekorzystnych zmian w naszym organizmie, związanych ze stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniami błon komórkowych a nawet DNA, co prowadzi do wielu chorób. Dodatkowo w związku ze swoim małym rozmiarem, wodór potrafi przenikać przez błony komórkowe i dzięki temu rozpoczyna swoje działanie szybciej niż inne cząsteczki.

kobiety podczas zabiegu wodoroterapii

Jak działa inhalator i czym są inhalacje wodorem H2.

Inhalatory wodoru to urządzenia, które w procesie elektrolizy produkują czysty wodór. Dzięki połączeniu technologii wytwarzania SPE (stałych elektrolitów polimerowych) w podwójnej komorze PEM (membrany wymiany protonów) uzyskuje się czysty wodór, bez jednoczesnego wytwarzania szkodliwych gazów takich jak chlor czy ozon. W procesie inhalacji, wodór dostarczany jest do organizmu pacjenta poprzez kaniulę lub maskę. 

W przypadku inhalacji poniżej 4% lub powyżej 75,6% wodór jest bezpieczny, ponieważ jest to odsetek poniżej poziomu palności. Dodatkowo wodór jest słabo rozpuszczalny i większość z niego wydostaje się w postaci gazowej do powietrza, dlatego przez wdychanie wodoru można uzyskać duże jego stężenie w organizmie w krótkim czasie.

O ile wielu fanów zdrowego stylu życia jest już zaznajomionych z wodą wodorową, inhalacje H2 rozpowszechniły się stosunkowo niedawno, co wiąże się z wieloletnim dostosowywaniem tej technologii do użytku domowego. W Japonii, Chinach, Tajwanie i Korei inhalacje wodoru są najpopularniejszym sposobem konsumpcji wodoru.

Zastosowania wodoru molekularnego poprzez inhalację H2 wykazały ogromne korzyści w badaniach naukowych. Jest on lepiej wchłaniany przez mózg, układ nerwowy, układ krążenia i płuca niż przyjmowanie go z wodą wodorową.  Wdychanie gazowego 2% wodoru przez 30 minut jest równoważne zużyciu 15 litrów wody wodorowej (stężenie 1-1,2 ppm).

W niektórych z tych badań zamiast czystego wodoru cząsteczkowego stosowana jest specjalna mieszanina gazów znana Gazem Browna która jest wytwarzana w wyniku elektrolizy wody i zawiera 67% wodoru, 33%. Specyficzne właściwości tego gazu i jego działanie terapeutyczne opisano na podstawie zaawansowanych badań nad wodorem, a jego korzyści omówione w kontekście mechanizmów leżących u podstaw chorób przewlekłych i starzenia.

Produkcja Gazu Browna obejmuje elektrolizę. W tym procesie woda jest rozdzielana na składniki wodoru i tlenu za pomocą „jednoprzewodowego elektrolizera”. Elektroliza rozdziela wodę na wodór i tlen, umieszczając dwie elektrody w roztworze zawierającym katalizator i wodę, a następnie przepuszczając przez roztwór prąd stały.

Nasze urządzenie HIM-17 potrafi produkować mieszankę wodoru i tlenu, co wyróżnia je spośród innych, dostępnych na rynku. 

generator wodoru HIM-17

Czego więc możesz się spodziewać po oddychaniu wodorem?

Wodór może pomóc poprawić Twoje zdrowie i kondycję. Niektóre z typowych korzyści z wdychania wodoru to:

 • Przyspieszenie regeneracji po przebytym Covid-19,
 • wzmocnienie układu odpornościowego,
 • zwiększenie poziom energii,
 • ochrona komórek nerwowych przed skutkami niedotlenienia np. po udarze mózgu,
 • hamowanie namnażania komórek nowotworowych,
 • spowolnienie starzenia,
 • wspomaganie koncentracji, poprawa nastroju, redukcja stresu i objawów depresji,
 • redukcja cellulitu i zmarszczek,
 • regulacja zaburzeń snu i stawianie na nogi po nieprzespanej nocy (realne wyniki z prowadzonych u nas terapii),
 • pomoc w  łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak egzema i łuszczyca,
 • zmniejszenie wysokiego ciśnienia krwi,
 • poprawa poziomu glukozy we krwi, zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę,
 • poprawa stanu alergii i astmy,
 • łagodzenie chorób autoimmunologicznych wpływających na stawy lub skórę,
 • zwiększona wydolność fizyczna i szybsza regeneracja potreningowa poprzez zmniejszenie wytwarzania mleczanu, powodującego zmęczenie mięśni i ograniczenie wydolności,
 • potwierdzone zastosowanie w chorobach takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B, reumatoidalne zapalenie stawów (realne wyniki z prowadzonych u nas terapii), choroby niedokrwienno-reperfuzyjne,
 • poprawa stanu osób z demencją i chorobą  Alzheimera.

Zastosowanie po COVID

Nie bez powodu pierwszym z korzyści stosowania inhalacji wodorowych jest przyspieszenie regeneracji po przebytym COVID-19.  Potwierdza to ostatnie badanie dotyczące pacjentów z COVID-19. Przeprowadził je dyrektor Youn Sung Lee, szef Instytutu Badań Immunologicznych, na dziewięciu pacjentach z potwierdzonym COVID-19 w wieku od 42 do 70 lat. W przypadku wszystkich tych pacjentów czas inhalacji wodorowych wynosił 5 godzin dziennie i dzięki temu odzyskali całkowicie zdrowie w ciągu 4-8 dni. Dodatkowo, nie mieli objawów pocovidowych. Badanie to jest bardzo obiecujące, gdyż pełne leczenie COVID-19 trwa średnio 25-50 dni, szczególnie w przypadku osób starszych, natomiast działanie wodoru pozwoliło skrócić ten czas do 4-8 dni. 

Dyrektor Lee w swoim badaniu stosował w inhalacjach mieszaninę wodoru i tlenu w stosunku 66,66% : 33,33%, nazwaną w artykule już wcześniej jako gaz Browna. Jest on korzystny, gdyż redukuje ryzyko niedotlenienia. Jak już wcześniej wspomniano posiadamy urządzenie, które umożliwia inhalacje taką mieszaniną.

Obserwując zmiany zachodzące w organizmach ludzi po zakażeniu COVID-19, możemy zauważyć, że największe problemy w trakcie trwania choroby są związane ze stanami zapalnymi, burzą cytokin oraz stresem oksydacyjnym, a nie samym wirusem. Jak już wiemy z poprzedniej części artykułu, że wodór jako silny antyoksydant doskonale radzi sobie z tymi patologicznymi reakcjami, zapobiegając postępowi COVID-19 i jego niekorzystnymi następstwami. W związku z tym dyrektor Lee uważa, że inhalacje wodorem, zwłaszcza  w mieszaninie z tlenem mogą być bezpiecznym, niezawodnym i skutecznym sposobem w leczeniu zespołu zaburzeń wielonarządowych (MODS), spowodowanego pandemią wirusa.

generator wodoru HIM-17

Osoby zainteresowane leczeniem wodorem, zapraszamy do naszych punktów partnerskich w Krakowie i Częstochowie.

Kraków
KCTH Spiro, ul. Rzeczna 8/1 
KCTH Spiro, Filia Ruczaj, ul. Raciborska 17 (Pasaż Ruczaj) 
telefon: +48 730 174 307

Częstochowa
OMEGA-3, ul. PCK 2b lok. 8 
telefon: +48 607 874 746

Comments are closed.